Biešu lapas nav zemē metamas

Vienīgais plašākai sabiedrībai daudzmaz pazīstamais ēdiens, kurā izmantotas biešu lapas, ir zupa. Nav slikta, bet vai jūs bieži to vārāt? Gandrīz katrā ģimenē ir kāds, kurš, ieraugot biešu lapas savā šķīvī, saka – nē, paldies, es neēdu zāli.

Cilvēkiem mēdz būt ļoti iesīkstējuši ēšanas paradumi, tomēr ir produkti, kuru dēļ vērts tos kaut reizēm mainīt. Biešu lapas uz to var pretendēt.

Laksti savā ziņā ir vērtīgāki par pašām bietēm, proti, saknēm. Lapās ir vairāk dzelzs, A vitamīna, kālija un kalcija nekā saknēs, tās ir arī labs magnija, fosfora, B grupas vitamīnu un C vitamīna avots (50 mg 100 gramos – tas ir pat vairāk nekā apelsīnos). Biešu lapas var izmantot ļoti daudzveidīgi: salātiem, sviestmaizēm, zupām, sautējumiem, tīteņiem, pīrāgu pildījumam, marinēšanai un skābēšanai. Ja bietes aug pašu dārzā, ir grēks laist garām šo iespēju. Tie, kuri patiešām prot novērtēt biešu lapas, savos dārziņos labprāt audzē arī lapu bietes – mangoldus, no kuriem var ievākt lapas visu augšanas laiku un to vietā ataug jaunas. Mangoldam lapas ir lielākas un labāk piemērotas pildīšanai. Bet nav nekādas vainas arī sarkano biešu lapām. Kulinārijā der gan pirmās maigās, gan arī nobriedušās lapas. Daži autori raksta, ka pēc biešu novākšanas rudenī viņi lapas pārlasot, sakapājot un skābējot tāpat kā kāpostus. Rudenī biešu lapas ir īpaši bagātas ar karotīniem.

Aizspriedumainiem ēdājiem pirmoreiz var pasniegt biešu lapiņas uz sviestmaizēm: uz maizes šķēles ziež sviestu, margarīnu vai svaigo sieru, uzliek biešu lapiņu, pēc tam – sieru, gaļu, zivi, olu vai kas nu paredzēts, bagātīgi izrotā maizītes ar dažādiem zaļumiem. Ar laiku ēdāji pierod pie šāda stila, un tad var spert soli tālāk – piedāvāt biešu lapas salātos ar dažādām mērcēm, pēc tam kārta arī termiski apstrādātiem ēdieniem.

Vienkārši biešu lapu salāti

Sastāvdaļas. 100 g biešu lapu bez kātiņiem, viena ķiploka daiviņa, divas ēdamkarotes olīvu eļļas, divas ēdamkarotes kapātu valriekstu kodolu, 3 ēdamkarotes sasmalcinātu zaļumu (dilles, pētersīļi, estragona lapas u.c.), citronu sula, sāls, malti melnie pipari. Pagatavošana. Biešu lapas sīki sagriež, liek sietā, 10 minūtes iegremdē karstā ūdeni, notecina, nosusina. Pievieno spiedē saspiestu ķiploka daiviņu, valriekstus, eļļu, sāli un piparus, sajauc. Liek salātu traukā, apslacina ar citronu sulu, uzkaisa zaļumus

Pildītas biešu lapas

Sastāvdaļas. 12 lielas nebojātas biešu lapas, sāls, malti melnie pipari, viena ķiploka daiviņa, 200 g Fetas siera, četri olu dzeltenumi, 100 g svaigā siera bez piedevām (piemēram, Philadelphia vai Kārums), četras ēdamkarotes baltvīna, pusglāze vistas vai dārzeņu buljona, divas ēdamkarotes olīvu eļļas. Pagatavošana. Biešu lapas bez kātiņiem nomazgā, blanšē karstā, viegli sālītā ūdenī, notecina uz sieta, uzmanīgi nosusina un atdzesē. Sajauc abus sierus un olu dzeltenumus, pievieno spiedē saspiestu ķiploka daiviņu un maltos piparus, sajauc viendabīgu masu, ar to pārziež katru lapu. Lapas saritina veltnīšos un sasprauž, kārto pannā. Baltvīnu sajauc ar olīvu eļļu un buljonu, pārlej lapām, sautē 10 minūtes uz mazas uguns.

Marinēti biešu lapu kātiņi

Sastāvdaļas. 250 g kātiņu, viena tējkarote sāls, pustējkarote cukura, viena ķiploka daiviņa, gabaliņš mārrutka saknes, nedaudz diļļu, trīs smaržīgo piparu graudiņi, 10 melno piparu graudiņi, divas ēdamkarotes etiķa (9%), ūdens pārliešanai. Ar šo izejvielu daudzumu var aizpildīt puslitra burciņu. Pagatavošana. Burciņā liek sagrieztas garšsaknes un piparus, pilda ar sagrieztiem biešu kātiņiem, uzlej vārošu ūdeni. Pēc divām minūtēm ūdeni nolej katliņā, uzvāra, pievieno sāli un cukuru, uzvāra un beigās pielej etiķi. Samaisa, pārlej kātiņiem, uzliek vāciņu, sterilizē 15 minūtes, aizvāko.

Biešu lapu un vistas gaļas pīrāgs

Sastāvdaļas. Mīklai: aptuveni divas glāzes miltu, 150 g sviesta vai margarīna, viena ola, divas ēdamkarotes ūdens, sāls. Pildījumam: viens kilograms biešu lapu, 50 g sviesta, 400 g maltās vistas gaļas, divas ķiploku daiviņas, pētersīļi, garšvielas pēc patikas. Pagatavošana. No mīklai paredzētajām sastāvdaļām ātri samīca viendabīgu mīklu, pārsedz un liek ledusskapī. Biešu lapas sagriež un maisot vāra 10 minūtes, padzesē, notecina. Malto vistas gaļu apcep sviestā, pievieno kapātus ķiplokus un pētersīļus, biešu lapas, sautē piecas minūtes. No mīklas izveido divas kārtas, vienu liek uz ietaukotas plāts, sadursta ar dakšiņu, pārsedz ar pildījumu, nolīdzina, pārliek otru mīklas kārtu, saspiež maliņas kopā. Liek cepeškrāsnī, kas iesildīta līdz 180–200 grādiem, cep aptuveni stundu.

Boršča zupa ar biešu lapām (bez gaļas)

Sastāvdaļas. 400 g biešu ar visām lapām, 2–3 kartupeļi, viens burkāns, 100 g puravu (baltā daļa), divi vidēji tomāti, 200 g kabaču, trīs ēdamkarotes augu eļļas, 1,5 l dārzeņu buljona, divas ēdamkarotes krējuma, sāls, garšvielas, zaļumi – pēc patikas. Pagatavošana. Biešu saknītes nogriež, notīra, sagriež apaļās ripiņās. Lapu kātiņus sagriež 1 cm garos gabalos. Pannā uzkarsē eļļu, saknītes un kātiņus apcep 10–15 minūtes, ik pa brīdim apmaisot. Biešu lapas smalki sagriež, pārējos dārzeņus notīra un sagriež nelielos kubveida gabaliņos. Uzvāra dārzeņu buljonu, tam pievieno apceptās bietes un kātiņus, biešu lapas, pārējos dārzeņus, vāra zupu gatavu, beigās, ja nepieciešams, pievieno sāli. Lej šķīvjos, pasniedz ar krējumu un zaļumiem.

Aukstā zupa ar kvasu un biešu lapām

Sastāvdaļas. Divas vidēji lielas bietes, 300 g biešu lapu, nedaudz citronu sulas, seši svaigie gurķi, viens litrs maizes kvasa, viena glāze krējuma, trīs vārītu olu dzeltenumi, sāls, diļļu zaļumi. Pagatavošana. Biešu lapas sīki sagriež, liek katliņā nelielā ūdens daudzumā, ātri savāra biezenī, pievieno citronu sulu, samaisa, atdzesē. Bietes notīra, sagriež salmiņos un izvāra mīkstas vienā litrā kvasa. Šķidrumu izkāš, padzesē un novieto vēsumā, lai tas pēc iespējas nezaudētu krāsu. Atdzesētam novārījumam pievieno kubiņos sagrieztus gurķus, bietes, sagatavotās biešu lapas. Olu dzeltenumus izberž caur sietu, samaisa ar krējumu, pievieno zupai, pēc garšas pieliek sāli, pievieno kapātus diļļu zaļumus.

Biešu lapas ar šķiņķi

Sastāvdaļas. 500 g biešu lapu, 100 g kūpināta šķiņķa, viens liels sīpols, viena ķiploka daiviņa, 150 ml ūdens, viena ēdamkarote cukura, naža gals sarkano piparu, divas ēdamkarotes ābolu sidra etiķa. Pagatavošana. Biešu lapas nomazgā, nogriež cietākos kātus. Lapas kārtīgi nosusina, sagriež. Šķiņķi sagriež mazos gabaliņos, apcep pannā, pievieno sakapātu sīpolu un turpina cept vēl aptuveni piecas minūtes (līdz sīpoli kļūst brūni), palaikam apmaisot. Pievieno spiedē saspiestu ķiploku, pielej ūdeni, pievieno cukuru un sarkanos piparus, uzvāra, liek klāt biešu lapas, kārtīgi samaisa pannas saturu, samazina uguni, pannai uzliek vāciņu un turpina karsēt, līdz biešu lapiņas kļūst mīkstas. Pievieno etiķi, samaisa.

NODERĪGI

Biešu lapu kātiņus lielākā daļa recepšu autoru iesaka nogriezt, bet tos var arī izmantot, ir pat atsevišķi ēdieni tikai no kātiņiem.

Nobriedušas biešu lapas, lai tās būtu maigākas gan garšas, gan konsistences ziņā, pirms pievienošanas salātiem iesaka sīki sagriezt un noplaucēt karstā ūdenī.

Biešu lapas labi garšo kopā ar redīsiem, gurķiem, spinātiem, lapu salātiem, riekstiem, dillēm, estragonu u.c.

Salātiem no biešu lapām piemērotas ir mērces ar olīvu eļļu, citronu sulu, ābolu sulu, granātu sulu vai dažādām augstvērtīgām etiķa šķirnēm.

Svarīgākais