Trešdiena, 1.februāris

redeem Brigita, Indars, Indra, Indris

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Māja \ Virtuve

Derētu kaut ko ievārīt ziemai

Sakiet, ko gribat, bet ir ļoti jauki paviesoties tādās kārtīgās mājās, kur cita starpā jums ar lepnumu izrāda pieliekamo, kur plauktos rindojas daudzkrāsainas burkas un burciņas ar ievārījumiem, kompotiem un citiem pašu gatavotiem konserviem.

Noteikti arī šogad plaukti jau papildināti ar jaunu pienesumu. Varbūt tur ir pieneņu ziedu, rabarberu, zemeņu, nu jau arī pirmais ķiršu un melleņu ievārījums, drīz pienāks kārta arī citām ogām un augļiem.Vislabāk dārza ražu apēst svaigu – tā saka gudri cilvēki un arī sliņķi, kuri vasarā nopeļ ievārījuma gatavošanu kā atpalicīgu nodarbi, bet ziemā klūp virsū citu gatavotajai zaptītei un notiesā ar gardu muti. Jāšaubās, vai kāds šodien liedz savai ģimenei ēst svaigās ogas, lai tās paliktu ievārījumam vai kompotam. Bet, ja raža padevusies laba un visu apēst nav iespējams, kāpēc gan negatavot arī krājumus? Ir ģimenes, kur ik gadu vāra īpašus ievārījumus īpašiem ēdieniem, ko likt galdā, piemēram, Ziemassvētkos. Citiem patīk eksperimentēt, izmēģināt dažādas neparastākas receptes, viņi darbojas lēni un ar baudu, izvēlas maza tilpuma un glīta dizaina burciņas. Citur turpretī virtuvē darbojas īsts konservu cehs – visu ātri burkās iekšā un uz pagrabu projām. Un kāpēc gan ne, ja mājās kupla saime un krājumiem ziemā būs noiets?

NODERĪGI

Ievārījums klasiskā izpratnē – tāds, kur dzidrā, biezā sīrupa masā peld neizjukuši augļi, kas vārīšanas gaitā pakāpeniski piesātināti ar cukuru, lēni uzvārot vairākos paņēmienos.

Džems – vārīts vienā paņēmienā. Augļi tajā drīkst būt pašķīduši, bet džema masa ir sarecējusi. Lai tā sastingtu, jāizvēlas augļi ar pietiekami augstu pektīnvielu saturu, piemēram, ērkšķogas, āboli, dzērvenes.

Želeja – ogu vai augļu sula, kas savārīta ar cukuru. Tā saglabā formu traukā un kādu brīdi notur formu, arī izņemta no trauka.

Nevārītais ievārījums – svaigas ogas vai augļi, kas veseli vai sasmalcināti samaisīti ar cukuru, blīvi pildīti sterilizētos traukos un hermētiski noslēgti. Jāglabā ledusskapī vai aukstā pagrabā. Izejvielām jābūt īpaši kvalitatīvām un nebojātām.

Marmelāde – biezi ietvaicēta augļu vai ogu masa ar lielu sausnes saturu (75%). To var griezt gabaliņos. Atsevišķās valstīs par marmelādi sauc ievārījumu, kuram pievienotas citrusaugļu miziņas.

Povidla – līdzīga marmelādei, taču mazāk ievārīta, skāba krējuma konsistencē. Piemērota maizītēm un grauzdiņiem.

Biezenis – savārīta, caur sietu izberzta augļu vai ogu masa, kas pasterizēta burciņās bez cukura. Biezeni var gatavot no sīkiem, nepareizas formas vai izgraizītiem augļiem u.c.

Kompota gatavošanai izvēlas tīru dzeramo ūdeni, kas satur pēc iespējas mazāk minerālvielu.

Kompotam neder stipri gatavi, mīksti, kā arī sadauzīti augļi, pēc iespējas jāizvēlas šķirnes ar blīvu mīkstumu.

Pirms likšanas kompotā augļus un ogas aplej ar vārošu ūdeni (maigākus augļus – ar karstu ūdeni) un zināmu laiku atstāj. Tas palīdz saglabāt augļu formu, izspiest lieko gaisu, var vieglāk novilkt miziņu, ja tas nepieciešams.

Jo skābāki augļi, jo vairāk cukura vajadzīgs kompota sīrupam. Lai dažādotu garšu, sīrupu var vārīt nevis no ūdens, bet no augļu sulām.

Burciņu karsēšanai, gatavojot kompotu, izmanto katlu, kura dibenā liek restītes (noder arī uzliekamie riņķi no gāzes plīts, sakrustoti skali, kāds nevajadzīgs šķīvis u.c.). Burciņām jābūt iegremdētām ūdenī līdz sašaurinājumam pie kakla.

Gatavojot kompotu, neiztikt bez konservēšanas termometra (līdz 100 grādiem). Jāievēro receptēs norādītais karsēšanas ilgums un temperatūra, ko ieteicams darba procesā vairākkārt pārbaudīt.

Kompota burciņu aizvākošanai var izmantot gan valcējamos metāla vāciņus, gan jaunus plastmasas vāciņus, gan (burciņām ar vītni) jaunus skrūvējamus vāciņus. Ievārījuma burciņām noder arī tie vāciņi, kas jau lietoti.

Ja kompota vai ievārījuma burciņa šauj gaisā, ir vai nu nekārtīgi nomazgāti augļi un ogas, vai kāds no tiem bijis iebojāts, nav pienācīgi sterilizēta burciņa vai vāciņš, pievienots par maz cukura, kurš ne tikai dod saldumu, bet ir arī konservants.

RECEPTES

Aveņu un melleņu ievārījums

Sastāvdaļas. 1 kg aveņu, 500 g melleņu, 1 kg Dansukker ievārījuma cukura. Pagatavošana. Ogas liek katlā, pievieno cukuru; nepārtraukti maisot, uzvāra un vāra piecas minūtes. Nosmeļ putas, lej karstās, tīrās burkās un aizvāko. Uzglabā vēsā vietā.

Aveņu un kokosriekstu ievārījums

Sastāvdaļas. 1 kg aveņu, viens iepakojums Dansukker ievārījuma cukura 1+3, divas ēdamkarotes kokosriekstu skaidiņu, četras ēdamkarotes kokosa liķiera (ja vēlas). Pagatavošana. Nomazgātas un pārlasītas avenes liek katlā, sajauc ar cukuru, uzvāra un vāra 2–3 minūtes, periodiski apmaisot. Noputo, pievieno kokosriekstu skaidiņas un liķieri, samaisa. Pilda sterilizētās burkās, cieši aizvāko. Uzglabā vēsumā.

Kabaču un apelsīnu ievārījums

Sastāvdaļas. Viens kilograms nomizota kabaču mīkstuma, viens kilograms Dansukker smalkā cukura, viens liels apelsīns. Pagatavošana. Kabaču mīkstumu un apelsīnu ar visu mizu sagriež mazos kubveida gabaliņos, pārkaisa ar cukuru un atstāj uz nakti, lai atsulojas. Liek uz uguns, uzvāra un vāra 15 minūtes, tad atdzesē, to pašu procedūru atkārto vēl divas reizes. Gatavo ievārījumu pilda burciņās un aizvāko.

Aprikožu džems

Sastāvdaļas. Divi litri iztīrītu aprikožu pusīšu, 3,5 glāzes Dansukker Demerara cukura, viena citrona sula. Pagatavošana. Katlā sajauc visas sastāvdaļas, liek uz vidējas uguns un uzvāra, turpina vārīt pusstundu, lej sagatavotās burciņās un aizvāko.

Ķiršu kompots ar baziliku

Sastāvdaļas. 600 g ķiršu, 400 g Dansukker smalkā cukura, viens litrs ūdens, divas zaļā bazilika lapiņas, viena tējkarote citronu miziņu. Pagatavošana. Ķiršiem izņem kauliņus, burciņas dibenā liek baziliku un citronu miziņas, piepilda ar ķiršiem. Ūdeni ar cukuru uzvāra, brīdi pavāra, pārlej ogām. Burkām uzliek vāciņus, bet stingri neaizvāko, liek burkas katlā ar ūdeni, uzvāra un sterilizē (puslitra burkas – 15, litra burkas – 20, trīslitru burkas – 30 minūtes), hermētiski aizvāko.

Rožu ziedlapiņu ievārījums

Sastāvdaļas. 150 g rožu ziedlapiņu, 500 g Dansukker smalkā cukura, 250 g Dansukker pūdercukura, 400 ml ūdens, 100 ml citronu sulas. Pagatavošana. Savāc ar augu aizsardzības līdzekļiem neapstrādātas rožu ziedlapiņas, tās rūpīgi nomazgā, nospiež lieko ūdeni, saberž kopā ar pūdercukuru. No smalkā cukura un ūdens izvāra sīrupu, pievieno ziedlapiņas un vāra, līdz tās mīkstas. Neilgi pirms vārīšanas beigām pievieno citronu sulu.