Senos laikos esot bijis tā, ka līgotāji Jāņatēvam prasījuši alu un Jāņamātei – ne tikai sieru, bet arī citus gardumus, piemēram, siltus raušus. Lai notiek, samīcīsim kārtīgu porciju rauga mīklas – sanāks visvisādi rauši, gan sāļi, gan saldi.
Un, lai galds būtu pavisam košs, var izcept arī vienkāršu biskvīta kūku ar zemenēm, tas izdarāms ātrāk, nekā šķiet, receptes lasot.
Zemeņu kūka
Sastāvdaļas. Biskvītam: sešas olas, sešas ēdamkarotes miltu, sešas ēdamkarotes Dansukker smalkā cukura, 70 g sviesta. Augšdaļai: 500 ml saldā krējuma (35%), 3 ēdamkarotes Dansukker smalkā cukura, pustējkarote Dansukker vaniļas cukura, putukrējuma stindzinātājs, 300 g zemeņu, nedaudz Dansukker pūdercukura.
Pagatavošana. Cukuru puto ar sviestu, līdz tas izšķīst, pa vienai pievieno olas, beigās pievieno izsijātus miltus. Liek mīklu apaļā veidnē, izlīdzina, liek iesildītā cepeškrāsnī, cep gatavu, atdzesē. Saputo krējumu ar cukuru un vaniļas cukuru, īsi pirms putošanas beigām pievieno stindzinātāju. Pārklāj putukrējumu biskvītam, pārliek ar zemenēm, uzkaisa pūdercukuru.
Rauga mīkla
Sastāvdaļas. 100 g presētā rauga (vai attiecīgs sausā rauga paciņu skaits), ap 1,8 kg miltu, litrs piena, 100 ml Dansukker tumšā vai zeltainā cukura sīrupa, pustējkarote sāls, 400 g sviesta vai margarīna.
Piebilde. Mīklai var izmantot arī pienu no pulvera. Ja mīklu grib liesāku, pienu var pilnīgi vai daļēji aizstāt ar ūdeni, bet sviesta vai margarīna vietā ņemt nedaudz augu eļļas. Šādi izstrādājumi ātrāk kļūst cieti, tāpēc jācenšas izcept tik, cik iespējams apēst tajā pašā dienā.
Pagatavošana. Raugu izšķīdina vienā glāzē silta piena, pievieno cukura sīrupu, noliek siltā vietā. Lielā katlā izkausē sviestu vai margarīnu, pielej atlikušo pienu, iesijā miltus, pievieno sāli un izšķīdināto raugu, kārtīgi samīca, noliek siltā vietā. Kad mīkla uzrūgst, to vēlreiz samīca un atkal uzraudzē.
Ko var izcept:
Speķa pīrādziņi. Kūpinātu speķi vai cauraugušu cūkgaļu un sīpolus sagriež mazos gabaliņos, pievieno nedaudz maltu melno piparu, sajauc. Pīrādziņiem atvēlēto mīklas daudzumu izveltnē uz mīklas dēļa garā desā, sagriež vienādos gabaliņos, izveido pīrādziņus, liek uz ietaukotas plāts, pārziež ar sakultu olu. Ja vēlas, var pīrādziņus dažādot, uzkaisot tiem ķimenes, ķirbju sēkliņas, sezama sēkliņas vai rīvētu sieru.
Ķimeņmaizītes. Mīklu sadala vēlamā lieluma gabaliņos, izveido bumbiņas, liek uz plāts, ļauj kādu brīdi uzrūgt. Pārziež ar sakultu olu, katrai maizītei vidiņā iespiež mazu sviesta vai margarīna piciņu, uzkaisa rupjo sāli un ķimenes.
Magoņmaizītes. Mīklu izveltnē uz dēļa aptuveni 5 mm biezumā, pārziež ar sakultu olu, pārkaisa ar Dansukker smalko cukuru vai farīna cukuru, satin veltnī, sagriež gabalos, izveido maizītes, saspiežot kopā mīklu to apakšdaļā, lai cukurs cepoties neiztecētu uz plāts. Uz brīdi atstāj uz plāts, izcep. Ja vēlas, magoņmaizītes var glazēt: ņem Dansukker pūdercukuru ar šokolādes garšu, atšķaida ar mazu daudzumu silta ūdens, pārklāj maizītēm un pagaida, līdz glazūra sacietē.
Kanēļmaizītes. Rīkojas tāpat, kā gatavojot magoņmaizes, tikai izmanto Dansukker kanēļa cukuru. Ja izvēlas ruletes formu, pārkaisīšanai noder Dansukker baltās cukura pērlītes.
Drumstalu maizītes. Mīklu sadala gabaliņos, katru saveļ bumbiņā, liek uz plāts un saplacina apaļā plācenī, atstājot augstākas maliņas. Vidū liek biezu ievārījumu, pārkaisa ar drumstalām. Drumstalu pagatavošanai ņem 100 g cieta margarīna, ko sarīvē ar sakņu rīvi, pievieno nedaudz Dansukker vaniļas cukura, 100 g miltu, vienu olas dzeltenumu un pilīti citronu sulas, visu liek uz mīklas dēļa un kapā ar nazi, līdz izveidojas drumstalas. Tās uzkaisa maizītēm, maliņas pārziež ar sakultu olu, izcep.
Un vēl: no šīs pašas mīklas var cept arī maizītes ar rabarberiem, āboliem, vārīto krēmu, biezpienu, rozīnēm, žāvētām aprikozēm, marmelādi, riekstiem u.c.