Ikdienas steigā un aizņemtībā ēdienkartē bieži vien izmanto pusfabrikātus un rūpnieciski apstrādātus produktus. Protams, šādai maltītei, kas iepakota vakuumā vai ir sasaldēta, ir viena priekšrocība – to var ātri pagatavot, piemēram, mikroviļņu krāsnī, ietaupot laiku.
Tomēr pusfabrikātu sastāvā parasti ir liels daudzums tauku, un tiem ir liela enerģētiskā vērtība. Tāpēc jāievēro mērenība un dažādība. Ņemot vērā pusfabrikātu uzturvērtību, tie nav salīdzināmi ar ēdienu, kas gatavots mājās. Vairākums pusfabrikātu satur vairāk cukura, sāls un tauku nekā mājās gatavoti ēdieni. Tomēr dažreiz pusfabrikātiem esot augstāka vērtība nekā līdzīgiem svaigiem produktiem. Piemēram, dārzeņi un augļi, kas novākti un sasaldēti pilnbriedā, bieži vien satur vairāk vitamīnu nekā tie, kas novākti pirms nogatavošanās, transportēti tālu ceļu un ilgstoši uzglabāti veikalu plauktos. Konservētas zupas ir uzturvielām mazliet bagātākas nekā ātri pagatavojamās šķīstošās zupas, kurās ir daudz mākslīgo garšvielu, emulgatoru un piedevu, bet vērtīgākas ir saldētas svaigas zupas.
Svarīgs faktors – pusfabrikātiem ir augstāka cena, nekā maksā to sastāvdaļas, lai gan ir cilvēki, kuri uzskata, ka tas ir vērts gan laika, gan pūļu ziņā. Ja sajauc ātri pagatavojamu pārtiku ar svaigām sastāvdaļām, var palielināt produktu kvalitāti un uzturvērtību.
Andis BRĒMANIS, dietologs:
– Pusfabrikāti ir kaut kas pusgatavs – tas nozīmē, ka var ātri pagatavot. Par pusfabrikātiem uzskatāmi arī saldēti dārzeņi, kurus atliek tikai novārīt, saldēti augļi un ogas, tos ir ērti uzglabāt. Tas nav slikts variants. Bieži vien pusfabrikāti ir gaļas un zivju ēdieni, arī buljona kubiņi un ātri pagatavojamās zupas. Ja runājam par šādiem produktiem, tajos ir pievienots arī sāls kā konservējoša viela, lai produkts ilgāk uzglabātos, garšas pastiprinātāji, E vielas un citi komponenti. Dažkārt tajos ir arī paaugstināts tauku līmenis, saldos ēdienos ir palielināts cukura daudzums. Šīs lietas dažkārt ikdienā pārdozē. Ja izmanto pusfabrikātus, tad risinājums – pievienot svaigus dārzeņus, lai kompensētu un līdzsvarotu nātrija (no sāls) un kālija (no dārzeņiem) attiecības. Epizodiski var izmantot pusfabrikātus, protams, izņēmums ir minētie saldētie dārzeņi, augļi un ogas, bet kā regulārs ikdienas ēdienkartes pamatprodukts tie jāvērtē kritiski. n
***
PUSFABRIKĀTU
+ labā īpašība –
ērti un ātri pagatavojami
- sliktā īpašība –
daudzos produktos ir augsts tauku, sāls, cukura sastāvs.
***
NODERĪGI
• Gatavojot pusfabrikātus, ieteicams vienmēr pievienot svaigus dārzeņus, salātus, zaļumus.
• Pusfabrikātus var gatavot arī pats mājās – tam vajadzīga saldētava. Piemēram, gatavojot sautējumu vai zupu, ēdiena daudzumu var divkāršot, bet atlikušo – sasaldēt.
• Sezonas laikā var iegādāties vairāk dārzeņu un daļu sasaldēt, lai lietotu vēlāk.
***
RECEPTES
Marinētu sīpolu salāti
• Sastāvdaļas: kārbiņa sarkano pupiņu, kārbiņa kukurūzas, 2 sīpoli, pustējkarote vīna etiķa, 2 ēdamkarotes saulespuķu eļļas, malts koriandrs, pipari, ingvers.
• Pagatavošana: iemarinē sīpolus – sagriež, apslaka ar vīna etiķi vai skābu vīnu, pievieno garšvielas. Pie marinētajiem sīpoliem pieliek pupiņas un kukurūzu. Pievieno sāli, eļļu un samaisa. Ja ir vēlēšanās, pievieno vārītus kartupeļus.
Dārzeņu sacepums ar pelmeņiem
• Sastāvdaļas: 400 g saldētu dārzeņu, 200 g pelmeņu, 200 g kāpostu, ola, 50 g majonēzes, krējums, zaļumi, pipari un citas garšvielas pēc izvēles, 50 g eļļas, 100 g rīvēta siera.
• Pagatavošana: liek katlā saldētus dārzeņus, virsū – pelmeņus, sagrieztus kāpostus un zaļumus pēc izvēles. Uzliek sasmalcinātu sviestu, uzkaisa piparus. Olu sajauc ar majonēzi, krējumu un garšvielām un uzlej dārzeņiem un pelmeņiem. Pārkaisa ar rīvētu sieru. Pievieno divas ēdamkarotes ūdens, cep15–18 minūtes.