Ikdienas ēdienkarte noteikti nav iedomājama bez zupām, kuras ir lēts, sātīgs un arī garšīgs ēdiens. Mājās gatavotai zupai vienmēr ir jādod priekšroka, un to noteikti nebūs grūti pagatavot pat iesācējam.
Galvenais– tas ļaus pašam kontrolēt pievienotā sāls daudzumu. Lai pagatavotu zupu, patiesībā nevajag daudz?– sagriezt burkānus, kartupeļus un citus dārzeņus pēc izvēles, kurus vāra buljonā kopā ar garšaugiem. Zupas garšas uzlabošanai parasti pievieno gaļu vai zivis. Zupu labi papildina vistas gaļa vai, piemēram, liellopa kauli, kas palikuši no gaļas ēdiena gatavošanas,– no tiem var izvārīt buljonu. Tikai jāņem vērā, ka, pievienojot buljona kubiņus, tajos ir daudz mononātrija glutamāta, nātrija un citu piedevu. Atdzesējot buljonu, uz tā virsmas parasti parādās sacietējuši tauki, taču buljonu var izkāst. Zupu veidu ir ļoti daudz, bet gatavošanas rituāls un arī izmantojamās sastāvdaļas ir līdzīgas. Dārzeņu zupas parasti gatavo no sagrieztiem dārzeņiem, kurus neilgi vāra ūdenī vai buljonā, var papildināt ar makaroniem vai rīsiem. Buljona zupas gatavo no izkāsta liellopa gaļas vai vistas buljona, kuram pievienoti dažādi dārzeņi. Aukstās zupas parasti ēdienkartē tiek izmantotas vasarā, piemēram, zupu, kas gatavota no vārītām vai marinētām bietēm, kefīra, olas un svaiga gurķa un zaļumiem. Krēmzupas parasti sabiezina ar miltu un tauku maisījumu, ko izmanto mērču gatavošanā, vai krējumu. Dārzeņu biezzupu sastāvdaļas mēdz samalt vai izberzt caur sietu. Jebkurš uztura speciālists teiks, ka noteikti nevajag aizrauties ar konservētām un ātri pagatavojamām zupām, kam ir mazāka uzturvērtība un kvalitāte. Konservētās zupas nav tik bagātas uzturvielām kā mājās gatavotās, tās ir labākas nekā ātri pagatavojamās šķīstošā pulvera zupas, kas ir kārtīgi apstrādātas.
***
NODERĪGI
Pirms sāls un garšvielu pievienošanas zupai ieteicams to pagaršot, labam buljonam sāls nav nepieciešams.
Visieteicamāk sāls aizvietošanai izmantot garšaugus un dabiskas dārzeņu garšvielas.
Lai dārzeņi saglabātu vitamīnus, tos ieteicams pievienot zupai vārīšanas procesa beigās un vārīt zupu tik ilgi, kamēr tie ir kļuvuši nedaudz mīksti.
Zupām raksturīgās īpašības
Labās–
Ātri pagatavojams, lēts un sātīgs ēdiens.
Ideāls ēdiens tiem, kas atveseļojas.
Sliktās–
Veikalā nopērkamajās zupās ir daudz sāls un tauku.
***
ZUPA no sakņu selerijas, siera un riekstiem
Sastāvdaļas: 1,2 l gaļas vai vistas buljona, sakņu selerijas kāts, sīpols, 100?g grieķu riekstu, 100?g siera, 50?g augu eļļas, 50?g kviešu miltu, 2?ēdamkarotes vīna, melnie pipari, sāls.
Pagatavošana: sakņu seleriju un sīpolu notīra un smalki sagriež. Grieķu riekstus sasmalcina vai samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Uzsilda eļļu, pievieno seleriju un sīpolu, apcep, kamēr kļūst mīksti. Pievieno riekstus un miltus, samaisa. Ļauj, lai nedaudz atdziest. Uz uguns liek buljonu ar minētajām sastāvdaļām, ļauj, lai sāk vārīties, un tad uz lēnas uguns vāra 20?minūtes. Pievieno sāli un piparus. Gatavo zupu izberž caur sietu, uzsilda uz lēnas uguns. Sarīvē sieru uz smalkas rīves un pievieno zupai. Jauc, kamēr tas ir pilnībā izkusis. Ja ir vēlēšanās, zupai var pievienot portvīnu. Var rotāt ar dillēm un seleriju.
***
Andis BRĒMANIS, dietologs:
– Zupa ir ļoti labs ēdiens. Protams, labums ir atkarīgs no tā, kā zupa pagatavota. Zupa var būt trekna, var būt arī ļoti diētiska, piemēram, dārzeņu zupa, kurā ir burkāni, kāposti, kāļi, ziedkāposti, kartupeļi, vai piena sakņu zupa ar dillēm, krēmzupa vai biezeņzupa. Ja zupu papildina ar kausēto sieru, tā kļūst treknāka, tāpat kā gaļas zupa, kurai pirmo novārījumu ieteicams noliet. Svarīgs faktors?– dzīvesveids un fiziskais noslogojums. Priekšroka jādod paša gatavotai zupai, taču arī tā var būt dažāda; var izmantot buljona kubiņus, taču tad tā vairs nebūs tik laba. Protams, ātri pagatavojamās zupas parasti ir par sāļu, tām tiek pievienotas garšu uzlabojošas vielas. Ekskursijā tādu var ņemt līdzi, bet ikdienā vajadzētu izmantot zupu, kas gatavota mājās no svaigiem vai saldētiem dārzeņiem. Nedēļā ēdienkartē vajadzētu iekļaut 2–3?reizes ar veselīgu zupu.