Decembrim piestāv rozīnes

© Scanpix

Pamazām jau jāsāk domāt, kādus kārumus ģimenei celt galdā Ziemassvētkos. Kad budžets liek atturēties no impulsīviem tēriņiem, savlaicīga plānošana un pirkumu saraksta veidošana ir īsti vietā, lai samērotu vēlmes ar iespējām un tomēr neko nepiemirstu.

Šajā sarakstā droši vien būs arī rozīnes, bez kurām daudzi tradicionāli gada nogales ēdieni nav domājami.

Nav jau tā, ka citos gadalaikos rozīnes būtu aizmirstas. Tik viegli uzglabājams un pārvadājams produkts, kas neaizņem daudz vietas, toties ātri ļauj atjaunot iztērētos enerģijas krājumus, ir cieņā tūristiem, sportistiem un cilvēkiem ar grūti plānojamu darba režīmu. Arī daudzas mammas priecājas, ja izdodas bērnus pierunāt konfekšu vietā labāk izvēlēties rozīnes. Un tomēr decembris ir rozīņu benefices laiks, kad liekam tās kēksos, kūkās, kliņģeros, cepumos, smalkmaizītēs, saldajos ēdienos, karstvīnā. Iespējama arī rozīņu izmantošana salātos un gaļas ēdienos.

Domājams, ka pirmie ar rozīnēm našķējās senie cilvēki, kuri atrada sakaltušas ogas uz vīnstīgām. Divus gadu tūkstošus pirms mūsu ēras rozīnes no vīnogām tika gatavotas Ēģiptē un Persijā, bet seni sienu gleznojumi liecina, ka tās pazinuši, ēduši un izmantojuši rotājumiem arī Vidusjūras reģiona iemītnieki. Senajā Romā rozīnes izmantoja maiņas tirdzniecībai, apbalvojumiem un bakhanāliju svētku cienastam. Tālāk uz Eiropas ziemeļiem rozīnes aizveda krustneši, atgriežoties no savām karotāju gaitām.

Mūsdienās rozīnes ražo ASV, Austrālijā, Čīlē, Ķīnā, Turcijā, Grieķijā, Irānā, Dienvidāfrikas Republikā un daudzās citās zemēs, kur aug vīnogas. Arī Latvijas dārzkopji sava prieka pēc var sažāvēt kādu drusciņu ogu, ja vien viņi audzē piemērotas vīnogu šķirnes, jo rozīņu gatavošanai neder ne pārāk sulīgas, ne gaļīgas, ne skābas vīnogas. Mūsu klimats turklāt neļauj ogas izkaltēt saulē, kā tas iespējams dienvidu zemēs. Tam nepieciešamas 2–4 saulainas un siltas atvasaras nedēļas.

***

NODERĪGI

- 100 gramos rozīņu ir līdz pat 80 g ogļhidrātu un ap 300 kkal, tāpēc tās ir barojošas.

- Rozīnes satur arī zināmu daudzumu balastvielu, kāliju, kalciju, dzelzi, varu u.c. Rozīnes uzturā nāk par labu sirdij, acīm, zobiem, kauliem, tās palīdz arī uzlabot zarnu trakta darbību.

- Ilgāk uzglabājot, rozīnēs esošais cukurs kristalizējas, un tās kļūst cietākas. Daļa lietpratēju iesaka šādas grabošas rozīnes nepirkt, daļa norāda, ka tas nepazemina kvalitāti. Šādas rozīnes kļūst mīkstas, ja tās dažas minūtes mērcē karstā ūdenī.

- Lai rozīnes nesakalstu, tās iesaka uzglabāt ledusskapī.

- Rūpnieciski žāvētās rozīnes var būt apstrādātas ar sēra savienojumiem, kas dažiem cilvēkiem var izraisīt alerģisku reakciju. Parasti tā apstrādātas tiek gaišās, zeltainās rozīnes. Cilvēkiem ar alerģiskām nosliecēm ieteicams izvēlēties rozīnes, kas iegūtas no bioloģiski audzētām vīnogām.

- Pievienojot rozīnes mīklai, tās vispirms apviļā miltos, tad rozīnes mīklā izplatās vienmērīgi un nespraucas ārā.

- Ja rozīnes ir stipri salipušas, tās liek sietā, noskalo karstā ūdenī un uzmanīgi atdala citu no citas.

- Kliņģerim vai kēksam domātās rozīnes iegūst īpašu aromātu, ja tās izmērcē brendijā vai rumā.

- Konditorejas izstrādājumos vislabāk izskatās veselas nelielas rozīnes.

- Ja nākas smalcināt rozīnes ar nazi, tā asmeni ieteicams viegli ieziest ar eļļu.

- Rozīnes var izmantot ne tikai saldajiem ēdieniem. Tās sader kopā ar kāpostiem, spinātiem, salātiem, kuskusu, makaroniem; piemērotas cepešu pildījumam.

***

ROZĪNES

- Lai iegūtu vienu kilogramu rozīņu, vajadzīgi apmēram četri kilogrami vīnogu.

- Rozīnes iedala pēc lieluma, krāsas, sēkliņu esamības vai neesamības, vīnogu šķirnes un citām pazīmēm.

- Viena un tā paša veida produktu dažādi ražotāji un izplatītāji rozīnes sauc dažādos vārdos, tāpēc, izvēloties rozīnes, labāk skatīties nevis uz nosaukumu, bet uz pašām rozīnēm – vai tās patīk, vai der iecerētajai vajadzībai.

- Decembris ir rozīņu benefices laiks, kad tās liek kēksos, kūkās, kliņģeros, cepumos, smalkmaizītēs, saldajos ēdienos, karstvīnā. Iespējama arī rozīņu izmantošana salātos un gaļas ēdienos.

***

RECEPTES

- Strūdele ar biezpienu un rozīnēm. Bļodā izsijā 200 g miltu, kaudzītes vidū izveido iedobi. Sakuļ vienu olu ar vienu tējkaroti galda etiķa, pievieno šķipsniņu sāls un divas ēdamkarotes izkausēta sviesta; puto mīklu ar mikseri, pakāpeniski pielejot 50 ml silta ūdens. Kad mīkla viendabīga, to turpina mīcīt ar rokām 10 minūtes, lai tā kļūtu elastīga. Saveļ mīklu pikā, pārziež ar augu eļļu un pusstundu patur siltā vietā. Tikmēr gatavo pildījumu: saputo vienu olu dzeltenumu ar ceturtdaļglāzi cukura, pievieno 300 g caur sietu izberzta biezpiena, nedaudz vaniļas un pusglāzi rozīņu. Mīklu izveltnē, ietin pildījumu, liek strūdeli uz plāts, pārziež ar sviestu, liek iesildītā cepeškrāsnī un izcep. Sagriež, kamēr karsta, uzkaisa pūdercukuru.

- Galvaspilsētas kēkss. 250 g sviesta vai margarīna atlaidina istabas temperatūrā, pievieno 1,5 glāzes smalkā cukura un puto, kamēr cukurs izšķīst. Pa vienai pievieno sešas olas un turpina putot, līdz iegūst viendabīgu masu. Pievieno divas glāzes miltu, pustējkaroti sodas, divas ēdamkarotes brendija un glāzi rozīņu, ātri samaisa viendabīgu mīklu. Liek kēksa veidnē, kas ietaukota un izkaisīta ar miltiem (vai arī veidnē ar pretpiedeguma klājumu), cep 190–200 grādu temperatūrā aptuveni stundu. Kēksu izņem no veidnes, kad tas atdzisis. Pārkaisa ar pūdercukuru.

- Deserts ar rozīnēm. Katliņā lej 100 ml ūdens un 50 ml tumšā ruma, pievieno 120 g pūdercukura, uz lēnas uguns izvāra sīrupu. Pievieno 80 g rozīņu, atstāj atdzist un ievilkties. Saputo 200 g putukrējuma ar 50 g cukura, pievieno viena citrona sulu un vēl nedaudz saputo. 150 g gatava biskvīta sagriež mazos kubiņos, liek deserta trauciņos, pārlej ar sīrupu, virsū liek putukrējumu, izrotā ar strēmelītēs sagrieztu citrona virsmiziņu, atdzesē ledusskapī.

- Kuskuss ar ķirbjiem, gaļu un rozīnēm. Pannā augu eļļā apcep divus sīki sagrieztus sīpolus un 500 g mazos kubiņos sagrieztas cūkgaļas, pievieno nedaudz safrāna, maisot cep 10 minūtes, pievieno sāli, piparus, šķipsniņu kaltēta ingvera un kanēļa, 1–2 krustnagliņas, pārlej ar ūdeni un vāra. Kad gaļa pusgatava, pievieno 500 g kubiņos sagriezta ķirbja mīkstuma un glāzi rozīņu. Atsevišķā katlā izvāra 600 g kuskusa, pasniedz ar sagatavoto sautējumu.

- Karstvīns ar rozīnēm. Katliņā lej 500 ml sarkanvīna, pievieno 40 ml konjaka, 80 g rozīņu, 100 g karameļu cukura, 5 krustnagliņas, tējkaroti kanēļa, vienu šķēlītēs sagrieztu citronu, dažas ābolu šķēlītes. Uzsilda, ļauj nostāties 5 minūtes. Izkāš un pasniedz.

Svarīgākais