Azartiski un ar izdomu

© Andrejs Terentjevs F64

Ienākot tekstilmākslinieces Agneses Vaļinieces radošajā darbnīcā Pārdaugavā, apņem salda un vilinoša zemeņu smarža.

"Šo ogu laikā ir grēks ar tām nemieloties. Zemenes pērku gan tirgū, gan ēdu pašu dārza dobēs izaugušās," saka viesmīlīgā māksliniece, mudinot cienāties ar ogām.

"Mūsu zemenes ir grūti pārspēt garšas un aromāta ziņā. Kad ceļoju pa Izraēlu, nenocietos un nopirku šīs ogas tirgū, kur tās bija skaisti sarindotas ar purniņiem uz augšu. Kaut vizuāli zemenes bija ļoti pievilcīgas, garšoja ne pēc kā," nosmej Agnese. "Zemenes dažādos veidos sagatavojam arī ziemai – saberžam ar cukuru un liekam saldētavā, vārām ievārījumu, tāpat sasaldējam. Manai ģimenei patīk gan gatavot, gan garšīgi paēst, tāpēc krājumā ir gan sālītas un marinētas sēnes, gan gurķi un tomāti želejās un marinādēs, gan daudz kas cits."

Medījuma vietā vistu

Māksliniece stāsta, ka prasmīga virēja esot bijusi gan viņas vecvecmāmiņa, gan pēc tam vecmāmiņa, māmiņa, tētis un šīs spējas esot pārmantojusi arī viņa. "Vienmēr mājās ir kaut kas taisīts – šmorēts, vārīts un marinēts, tāpēc es bez kādas īpašas mudināšanas agri iemācījos gatavot – jau 14 gadu vecumā viena varēju visu sarūpēt svinību galdam. Sāku ar kūku cepšanu, bet drīz vien pratu vārīt galertu, cept cepeti un vēl daudz ko citu pagatavot no gaļas, jo mans tēvs ir mednieks, tāpēc meža zvēru gaļas mājās nekad nav trūcis. Dažkārt pat esmu izmetusi frāzi – cik forši būtu medījuma vietā apēst kādu vistas gabaliņu!"

Agnese ir gatava atklāt, kā viņas ģimenē tradicionāli tiek gatavotas meža zvēru aknas. "Buka vai mežacūkas aknas sagriež gabaliņos, apcep, tad uz tās pašas pannas apcep sīpolus un kopā ar aknām liek pīlē sautēties. Kad tās mīkstas, uzbārsta sāli un piparus, un taisa mērci, ņemot vienādās daļās majonēzi un krējumu. Pēc pirmā burbuļa pīli ņem nost no uguns.

Vienu laiku mums topā bija ceptas vistas filejas strēmelītes ar ananasiem saldā krējuma mērcē, kas kopā ar rīsiem vai kuskusu ir sātīgs, garšīgs un ātri pagatavojams ēdiens. Mazliet vairāk ir jānoņemas, lai taptu vistas rulete. Atkaulo vistas stilbiņu, izklapē, uzbārsta garšvielas un uzliek omleti (tā var būt tikai no piena un olām vai ar dārzeņiem, zaļumiem), satin rullītī, apliek marles gabaliņu un sasien vai vienkārši notin un liek buljonā vārīties."

Nātru trakums

Padsmitnieces gados Agnese esot aizrāvusies ar kūku cepšanu un saldēdienu vārīšanu (viens no pirmajiem viņas repertuārā esot bijis rabarberu ķīselis ar klimpām), bet pašlaik uz šķīvja un katlā nonākot lietas, par kurām vecvecmāmiņai un vecmāmiņai mati būtu stāvus cēlušies, – nātres, gārsa un pieneņu galviņas. "Pavasarī ar nepacietību gaidu, kad sazaļos augi. Piemēram, nenormāli garšīga ir nātru mērce ar saldo krējumu. Lai nedzeltu, nātres noplaucē, tad liek uz pannas un pasutina, pievienojot garšvielas un garšaugus, kādi nu kuram patīk. Nobeigumā pievieno saldo krējumu un uzkarsē," receptē dalās Agnese un piebilst, ka nātres ēdot augu vasaru, vārot arī zupu. "Iepriekš es uz tām raudzījos ar izmisumu – ārprāts, visi pakši pilni ar nātrēm! –, bet tagad meklēju, kur vēl atrast kādu nātru puduri, ko nošķīt, lai būtu ko celt galdā." Savukārt no pašu dārzā izaugušām gārsām esot taisījusi salātus. "Pievienoju svaigus tomātus, gurķus, baziliku, pieneņu galviņas (tām tikai ir jāizņem zaļais ziedkauss), taču dominēja gārsa. Mērcei izmantoju eļļu un mazliet etiķa."

Murķeļu svētki

"Maijā ar draudzeni devāmies uz mežu murķeļos, jo to šogad bija ārkārtīgi daudz. Sēnes salasījām tik daudz, ka pietika ne vien mērcei, bet arī marinēšanai," ar labpatiku atceras Agnese un izstāsta, kā rīkoties ar murķeļiem. "Vispirms sēnes ir kārtīgi jānomazgā, jo červeļainās cepurītes parasti ir smilšu pilnas. Vāra, līdz uzmetas pirmās putas, nokāš, ielej katlā ūdeni un turpina vārīt, pēc kāda laika vēl reizi nomainot ūdeni. Tad vārītos murķeļus liek burciņās un marinādi pāri vai arī taisa mērci."

Kur tik bagātīgi šogad auguši murķeļi, māksliniece precīzi neatklāj, vien norāda – tas ir Baldones pusē, taču kāda ēdiena recepti ar šīm sēnēm sastāvā gan atklāj. "Māsas dzimšanas dienas svētku galdam pagatavoju ar šampinjoniem pildītu mežacūkas karbonādi murķeļu mērcē. Sanāca labi."

Kūka no nekā

"Deviņdesmito gadu sākumā, kad veikalu plaukti bija tukši, bieži cepu kefīra un ievārījuma kūkas. Vajag glāzi ievārījuma, glāzi kefīra, tējkaroti sodas, divas olas, divarpus glāzes miltu un pusglāzi cukura un vanilīna. Sastāvdaļas sajauc un divdesmit vai mazliet vairāk minūšu cep ar mannu izkaisītā veidnē." Klāstot recepti, Agnesei prātā iešaujas kāds kuriozs. "To pašu deviņdesmito gadu sākumā mums Anglijā atradās vecāsmātes brālis, kurš pieteicās braukt ciemos. Bijām sarunājuši, kad viņš iegriezīsies pie mums, bet te dienu iepriekš atskan telefona zvans, ka onkulis jau ir ceļā. Pirmajā brīdī mani pārņēma panika, jo ledusskapis bija gandrīz tukšs, taču sāku rosīties un meklēt izeju no situācijas. Paņēmu no ledusskapja pēdējo olu, sakūlu kopā ar ūdeni, cukuru un sodu, pievienoju miltus, izveidoju bumbiņas un vārīju eļļā. Brūnos bumbuļus nosaucu par mufiņiem. Onkulim tie ļoti garšoja, paprasīja pat recepti."

***

Agneses Vaļinieces iecienīto ēdienu receptes

Nēģu zupa

Vajag: svaigus nēģus, tradicionālās zivju zupas garšvielas, kartupeļus, olīvas, tomātu pastu.

Pagatavošana: nēģus sagriež gabaliņos, kārtīgi nomazgā, lai nav asiņaini, un liek katlā vārīties nelielā ūdens daudzumā. Pievieno garšvielas. Kad nēģi jau gandrīz izvārījušies, pievieno nelielos gabaliņos sagrieztus kartupeļus

un olīvas. Beidzot vārīt, pievieno tomātu pastu. Jāņem vērā – jo mazāk būs šķidruma, jo sātīgāka zupa sanāks.

Ar omleti pildīta karbonāde murķeļu mērcā

Vajag: mežacūkas karbonādi (ja ir mednieks, kas to piegādā) vai cūkas karbonādi, šampinjonus, sīpolus, murķeļus, miltus, olas, saldo krējumu, muskatriekstu, sāli, melnos maltos piparus.

Pagatavošana: uz pannas nelielā eļļas daudzumā apcep sagrieztus šampinjonus ar sīpoliem, uzbārsta melnos piparus, sāli un mazliet muskatrieksta. Karbonādes šķēles izklapē, uzbārsta garšvielas, ieliek apceptos šampinjonus, aizklapē maliņas, lai karbonāde nevērtos vaļā, apviļā miltos un olā un cep. Murķeļus novāra trijos ūdeņos, apcep uz pannas nelielā eļļas daudzumā, pievieno garšvielas un saldo krējumu, uzkarsē.

Svarīgākais