Aromātiskais baziliks

© Nra arhīvs

Labi pazīstamajam garšaugam bazilikam ir pikanta, patīkama garša un smarža. Tas asociējas ar piparu, krustnagliņu un piparmētru aromātu.

Bazilikam ir ļoti daudz dažādu veidu – anīsa, citrona, piparu, krustnagliņu un citi. Latvijā baziliks ir populārs, taču šķirņu izvēle ir ļoti ierobežota. Visizplatītākās ir šķirnes ar zaļām un violetām lapiņām. Baziliks satur līdz 1,5 procentiem ēterisko eļļu, C, P vitamīnu, karotīnu, cukuru un citas bioloģiski aktīvas vielas. Šī universālā garšauga lietojums kulinārijā gan svaigā, gan kaltētā veidā ir ļoti daudzveidīgs – pie gaļas, zivju, sēņu, dārzeņu, olu ēdieniem, biezpiena, siera, to pievieno pesto mērcei, kas ir populāra it visur pasaulē. Bazilikam piemīt ļoti spēcīgs aromāts, tāpēc to vajag uzmanīgi lietot, gatavojot ēdienu, lai nenomāktu tā garšu. Baziliku var izmantot pēc savas gaumes – smalki sagriezt, izmantot veselas lapiņas, pat ar kātiņiem. Smalki sagrieztas svaigas lapiņas kopā ar citiem zaļumiem liek uz sviestmaizēm, rotā ēdienu, pievieno salātiem un aromatizē etiķi. Tas lieliski sader ar tomātiem, mocarellas sieru un olīveļļu vai kombinācijā ar svaigiem kāpostiem. Ne mazāk plaši šo garšaugu izmanto arī medicīnā, jo tam raksturīga pretiekaisuma, organismu un centrālo nervu sistēmu tonizējoša iedarbība, iekšķīgi to var lietot gremošanas uzlabošanai, pret saaukstēšanos, galvassāpēm un nelabumu.

***

Eksperta viedoklis

Andis Brēmanis, dietologs

– Baziliks ir aromātisks, patīkams garšaugs, kuru var izmantot ēdienu gatavošanā, lai uzlabotu garšu. To var lietot gan svaigā, gan saberztā kaltētā veidā. Ir šķirnes, ko var izaudzēt arī pie mums, lai gan to veidu ir ļoti daudz. Jebkurš zaļums, arī baziliks, ir vērtīgs ar savām ēteriskajām eļļām, aktīviem komponentiem – antioksidantiem (C vitamīnu, beta karotīnu). Baziliku var lietot, lai rosinātu ēstgribu un veicinātu gremošanas procesu. Ja tiek izmantotas vairākas garšvielas, tad iegūstam daudzveidīgāku garšas buķeti un varam samazināt to, ko nav vēlams tik daudz izmantot, – sāli. Baziliks ir laba alternatīva, daudz aromātiskāka, un nav vienīgā līdzās dillēm, seleriju lapiņām un citām; to var kombinēt ar citiem produktiem.

***

NODERĪGI

Pesto mērce (piedeva pie makaronu ēdieniem)

Sastāvdaļas: bazilika lapiņas, ķiploka galviņa, ciedru rieksti, 50 g Parmas siera, 80 ml eļļas.

Pagatavošana: visas sastāvdaļas labāk sasmalcināt ar stampiņu. Sāk ar ķiploku, pēc tam pievieno dažas lapiņas bazilika, ciedru riekstus un sieru. Pašās beigās pievieno eļļu. Sautēti kartupeļi ar bazilika lapiņām

Sastāvdaļas: 500 g kartupeļu, burkāns, sīpols, 50 g sviesta, baziliks, sāls.

Pagatavošana: notīra kartupeļus un sagriež nelielos kubikos. Liek kastrolī. Notīra burkānu un sarīvē uz smalkas rīves. Pievieno kartupeļiem. Sīpolu sagriež smalkos kubikos un pievieno pie kartupeļiem un burkāniem. Pielej augu eļļu, pieliek bazilika lapiņas. Pievieno nedaudz ūdens (apmēram 200 ml) un sāli. Liek gatavoties uz nelielas uguns. Sajauc un gatavo apmēram 25 minūtes, kamēr kartupeļi kļūst mīksti.

***

NODERĪGI

Baziliku nevajag griezt ar nazi, bet labāk lapiņas sasmalcināt ar pirkstiem.

Bazilika lapiņas vajag kaltēt ēnā, kur ir laba gaisa cirkulācija – vislabāk uzklāt uz auduma plānā kārtā vai arī pakārt sagrieztu mazos saišķīšos.

Skapī starp drēbēm ielikti vai dzīvojamās telpās uz grīdas zem paklāja novietoti bazilika laksti rada patīkamu aromātu un aizbaida kodes un citus kaitēkļus.

Baziliku dārzā var izmantot ne vien kā dekoratīvu augu, tas darbojas arī kā līdzeklis pret laputīm, mušām un odiem.