Kefīrs ir skābpiena produkts, kas atšķiras no citiem šāda veida produktiem ar unikālu baktēriju un sēnīšu daudzumu, kas ir tā sastāvā.
Kefīrs ir daudz piemērotāks nekā citi piena produkti tiem, kuri nepanes laktozi, jo kefīrs darbojas kā katalizators. Izdzerot kefīru, tiek uzņemtas olbaltumvielas, tauki, kālijs, fosfors un citi mikroelementi, kā arī vitamīni. Ja raksturīgas zarnu trakta saslimšanas, tad kefīru var nosaukt par vienu no galvenajiem ārstnieciskās diētas komponentiem. Kefīrs viegli uzsūcas organismā – izdzertais piens stundas laikā tiek sagremots par 30 procentiem, bet kefīrs tajā pašā laikā – par 90 procentiem. Pateicoties tam, kefīrs uzlabo gremošanas procesu, veicina ātrāku citu produktu uzsūkšanos. Tauku procents var mainīties no 0,5 % liesā kefīrā līdz 7,2 – 8,9 % kefīrā, kam ir augsts tauku saturs; klasiskajā kefīrā ir 2,5 % tauku. Kefīra diētai ir daudz variantu – ar āboliem, biezpienu, gurķiem, ar dažādiem augļiem un dārzeņiem, ar auzu pārslām. Galvenais – lai tā palīdzētu atrisināt gan veselības problēmas, gan atbrīvoties no liekā svara. Iecienīts ir kefīrs ar bifido piedevām, kas stiprina organismu un palīdz tajā atjaunot esošās baktērijas. Kefīrs, it īpaši ar bifido piedevām, ieteicams cilvēkiem, kuriem ir gremošanas trakta problēmas, arī aizcietējumi, vēdera uzpūšanās un gāzu uzkrāšanās.
***
Eksperta viedoklis
Andis Brēmanis, dietologs
– Kefīrs ir raudzēts piena produkts, kur konkrētu baktēriju un rauga sēnītes kombinācijā veidojas specifiska struktūra. Piena produkti, arī kefīrs, noteikti ir jālieto. Ja ir raksturīga piena laktozes nepanesamība, tad, lietojot kefīru vai jebkuru citu raudzētu piena produktu, šādu problēmu nebūs, jo baktērijas piena cukuru (laktozi) sašķeļ. Kefīrs ir labs olbaltumu, kalcija, probiotisko pienskābo baktēriju avots. Salātu kefīrs ir treknāks salīdzinājumā ar parasto kefīru, un to var izmantot krējuma vietā, jo tam ir augstāks tauku saturs. Līdz ar to šāds kefīrs ir biezāks, krējumīgāks un pie salātiem patīkamāks. Ja kādam problēmas rada pārāk "taukaina" ēdienkarte, tad, izmantojot šādu kefīru, tauku tajā būs trīs reizes mazāk nekā standarta krējumā, kurā ir 20 līdz 25 procenti tauku. Labi, ka ir tāda daudzveidība, ka var izvēlēties piedevas pie salātiem. Sākas auksto zupu sezona, kad var kombinēt lociņus, dilles, gurķi, bietes, vārītas olas un kefīru. Ātri, ērti un garšīgi!
***
NODERĪGI!
Pērkot kefīru, jāpievērš uzmanība tā konsistencei – tam jābūt viendabīgam. Ja tajā ir piciņas, tad tas nozīmē, ka kefīrs nav pareizi uzglabāts pirms pārdošanas vai arī tā derīguma termiņš ir beidzies.
Kefīru ieteicams glabāt +2 līdz +4 grādu temperatūrā.
Jo treknāks ir piens, jo treknāku kefīru no tā gatavo; jo lielāks ir skābums, jo kefīrs ir garšīgāks.
***
RECEPTES
Zupa no tomātiem ar kefīru
Sastāvdaļas: 5 tomāti, pusglāze rīsu, 2 ēdamkarotes diļļu, ēdamkarote majonēzes, litrs ūdens, puslitrs kefīra, sāls.
Pagatavošana: verdošā ūdenī ieliek nomazgātus rīsus, vāra 4 līdz 5 minūtes, pieliek sasmalcinātus tomātus, sāli. Ļauj, lai vārās un noņem no uguns. Atdzesētai zupai pielej kefīru, pievieno dilles un majonēzi. Pasniedz aukstu.
Salāti no kabačiem ar kefīru
Sastāvdaļas: 350 g kabaču, 350 g marinētu gurķu, 3 ķiploka daiviņas, 150 g kefīra, 2 līdz 3 ēdamkarotes augu eļļas, zaļumi, malti melnie pipari, sāls.
Pagatavošana: kabačus smalki sagriež, pievieno sasmalcinātu ķiploku, sāli, piparus un pievieno kefīru, kas sajaukts ar augu eļļu. Salātus rotā ar zaļumiem.