Treknās siļķes

© Scanpix/AP

Siļķe ir viena no populārākajām aukstajām uzkodām ikdienā, un arī svētku galdā sālītas siļķes gabaliņi kopā ar sīpolu nav retums. Un kur vēl vienkāršākais variants, kā pagatavot pusdienas – izvārīt kartupeļus, ko pasniedz kopā ar biezpienu un gabaliņu siļķes.

Bieži vien, veikalā lūkojot pēc salītām siļķēm, prātā iešaujas doma – ka tikai siļķe nebūtu pārāk sālīta. Protams, var jau to izmērcēt, taču tad šai jūras veltei nebūs īstās garšas. Vasarā siļķi iegādāties ir vēl riskantāk, tāpēc ir saimnieces, kas nolemj sālīt siļķes pašas. Ietaupīt uz šā rēķina nevarēs, taču būs garantija, ka produkts nebūs pārsālīts un tam būs patīkama smarža un arī garša. Siļķi var sagatavot dažādi. Vispirms to var iztīrīt un sagriezt gabaliņos, var ielikt sālījumā arī veselu vai arī žāvēt un marinēt – jebkurā veidā siļķe būs garšīga. Ziemeļu valstīs, kur zivis ēd biežāk, siļķe ir tradicionāls ēdiens, kuru cep un arī sautē.

***

Eksperta viedoklis

Andis Brēmanis, dietologs

– Siļķes ir Atlantijas okeāna zivis, kas pie mums nopērkamas sālītā formā. Ņemot vērā, ka tās ir sāļūdeņu zivis, tauku tajās ir daudz. Tās ir sasālītas, tāpēc, šādu produktu ēdot, var atšķaidīt ar dārzeņiem, gatavot kažoku no siļķes, olām, bietēm. Siļķes, kas iegādātas kārbās eļļā vai marinādē, var nomērcēt un marinēt, lai sāļums būtu mazāks. Siļķe ir laba zivs, tikai tiem, kam ir problēmas ar asinsspiedienu, sirdi un lieko svaru, nevajag tās pārlieku saēsties. Tas veicinās šķidruma aizturi. Siļķēs tāpat kā citās zivīs ir olbaltumvielas, mikroelementi un citas vērtīgas vielas. Savu reizi tās noteikti vajag iekļaut ēdienkartē!

***

NODERĪGI

Izvēloties siļķi, jāskatās, lai tā būtu svaiga.

Siļķei jābūt līdzenai, bez izciļņiem un lūzumiem, kas var rasties transportēšanas laikā.

Siļķes ādai jābūt veselai, bez nobrāzumiem.

Uzmanīgi jāaplūko zivs mugura – ja tā ir bieza, vesela un vienmērīgi tumši pelēka, tad to noteikti var likt iepirkumu grozā.

Ļoti sālīta siļķe kļūs maigāka un ne tik sālīta, ja to izmērcēs striprā melnajā tējā vai pienā.

***

RECEPTES

Siļķe kažokā

Sastāvdaļas: 300 g siļķes filejas vai 1 līdz 2 siļķes, 300 g kartupeļu, 300 g burkānu, 300 g biešu, 150 g sīpolu, 2 āboli, majonēze.

Pagatavošana: bietes, kartupeļus un burkānus novāra un notīra. Sīpolu smalki sagriež. Siļķes fileju sagriež smalkos gabaliņos. Ja tiek izmantota vesela siļķe, tad tā jāatbrīvo no asakām un smalki jāsagriež. Burkānus un bietes sarīvē uz smalkas rīves. Notīra ābolu un sarīvē tāpat kā kartupeļus. Traukā kārto kartupeļus, pārlej majonēzi, uzliek siļķi un vēlreiz majonēzi. Virsū kārto sīpolus, burkānus, atkal pārlej majonēzi, kārto ābolus un majonēzi. Virsū uzliek siļķi un atkal pārlej majonēzi.

Svarīgākais