Griķi ir ne vien garšīgi, bet arī vērtīgi putraimi, kurus var nopirkt veselos graudos, šķeltus un kā vārāmās griķu pārslas. Tos uzskata par vienu no labākajiem diētiskajiem produktiem. Salīdzinājumā ar citiem putraimiem griķos ir mazāk ogļhidrātu, daudz aminoskābju, taču galvenais – griķi ir bagāts dzelzs avots.
Griķi satur lielu daudzumu vitamīnu – B, PP, P, rutīnu – un mikroelementus, no minerālvielām – kalciju, fosforu, jodu, sāli un dzelzi. Griķi nostiprina kapilārus un detoksificē aknas, ir īpaši vērtīgi zarnu traktam, veicina žultsakmeņu slimības profilaksi, tiem piemīt holesterīnu pazeminošas īpašības, palīdz, ja ir osteoartrīts. Spēcina organismu un stimulē asinsradi. Ja salīdzina griķus ar citiem putraimiem, tad tiem piemīt lielāka enerģētiskā vērtība. Griķi sniedz labu sāta sajūtu, pateicoties zarnu trakta darbībai. Šos putraimus iesaka iekļaut uzturā cukura diabēta gadījumā, jo tie stabilizē cukura līmeni asinīs.
***
Eksperta viedoklis
Andis Brēmanis, dietologs
– Griķi ir viens no tiem graudaugiem, ko veiksmīgi var izmantot, veidojot savu ikdienas ēdienkarti. Griķi veicina cietes šķelšanos, kas uzsūkusies organismā. Griķus var izmantot pie gaļas ēdieniem, kombinēt ar dārzeņiem un uzvārīt no tiem piena zupu. Griķos ir B grupas vitamīni, rutīns, arī minerālvielas, mikroelementi. Griķi ir labs diētiskais produkts. Atrast tajos kaut ko sliktu ir grūti. Tiem, kam raksturīga celiakija, var izmantot alternatīvu – griķus, jo rudzus, miežus, auzas, kviešus nedrīkst lietot. Uzmanīties vajag ar griķu pārslām, kas mēdz būt ar kaut ko papildinātas, piemēram, sāli. Uztura dažādībai kartupeļus un rīsus droši var aizvietot griķi.
***
NODERĪGI!
Lai griķi būtu irdeni, tos vārot, jāievēro proporcijas – viena daļa griķu un divas daļas ūdens. Kad viss ūdens ir iesūcies griķos, katlu var ņemt nost no uguns. Katlu ietin dvielī.
Ja nav laika gaidīt, tad griķus var vārīt šādās proporcijās – viena daļa putraimu un trīs daļas ūdens. Vārot nav ieteicams noņemt vāku un vēl jo vairāk tos maisīt.
Pirms griķu gatavošanas tos ieteicams apcept, tad tie būs aromātiskāki. Tad tos liek sausā kastrolī un gatavo uz vidējas uguns, 3 līdz 4 minūtes maisot, kamēr tie iegūst zeltainu nokrāsu. Nepārstāj maisīt, jo griķi var ātri piedegt.
Lai griķi saglabātu pēc iespējas vairāk savu vērtīgo īpašību, vakarā tos ieteicams apliet ar verdošu ūdeni, tad no rīta tos var ēst.
***
RECEPTES
Griķu kotletes
Sastāvdaļas: 2 glāzes griķu, 3 glāzes ūdens, sāls, augu eļļa, neliels sīpols, ķiploks, ola, ēdamkarote majonēzes vai krējuma, panēti sausiņi.
Pagatavošana: kastrolī uzvāra ūdeni, ieber nomazgātus griķus, pievieno sāli un augu eļļu. Kad ūdens sāk vārīties, uzliek vāku, samazina liesmu un vāra 20 minūtes, nenoņemot vāku. Kad biezputra ir nedaudz vai pilnībā atdzisusi, samaļ gaļas maļamajā mašīnā kopā ar sīpolu un ķiploku. Griķu masai pievieno olu un karoti majonēzes vai krējuma. Ar mitrām rokām veido kotletes, apviļā sausiņos un cep uz vidējas uguns, kamēr tās iegūst garoziņu.
Griķu sacepums ar zivi un krējuma mērci
Sastāvdaļas: divas trešdaļas glāzes griķu putraimu, 500 g zivs bez ādas un asakām, 400 g krējuma, 100 g siera, ceturtdaļa glāzes miltu, divas trešdaļas tējkarotes sāls, pipari, augu eļļa.
Pagatavošana: griķu putraimus nomazgā un liek vārīties sālsūdenī. Uz šķīvja uzber miltus, sāli, piparus un sajauc. Uz pannas uzkarsē eļļu. Zivi sagriež gabaliņos, apviļā miltos un cep no abām pusēm, noņem no pannas. Nolej lieko eļļu, atstāj uz pannas tikai 1 ēdamkaroti.
Palikušos miltus uzkaisa uz pannas un apbrūnina. Pievieno krējumu, samaisa un ļauj, lai uzvārās.
Cepamo formu nedaudz izsmērē ar augu eļļu. Uzber griķus, virsū uzliek zivi. Pārlej krējuma mērci, lai tā vienmērīgi izplūst. Uzkarsē cepeškrāsni un liek tajā formu uz 15 līdz 20 minūtēm, lai mērces virsējā kārta nedaudz sabiezē.
Uzkaisa ēdienam sarīvētu sieru un ieliek cepeškrāsnī vēl uz 1 līdz 2 minūtēm.