Piens no sojas

Sojas pienu uzskata par sabalansētu un veselīgu produktu; to iegūst no sojas pupiņām, kad tās ir izmērcētas, samaltas un iztvaicētas.

Taam ir nedaudz saldena, eksotiska garša. Sojas pienu, kas līdzīgs parastajam pienam, var izmantot dabiskā veidā, aromatizētu vai arī dažādu kulinārijas izstrādājumu sastāvā (saldējums, deserti, mērces). Sojas pienam ir zema kaloritāte – tikai 40 kilokalorijas 100 gramos. Sojas pienā atšķirībā no parastā nav laktozes un holesterīna. Sojas pienā ir olbaltumvielas, taukvielas, minerālvielas – dzelzs, magnijs, kalcijs, aminoskābes. Sojas piens ir nopērkams arī pulverveidā, tāpēc var lietot, lai pagatavotu dzērienus un kokteiļus, pievieno pie mērcēm, putrām, pankūkām, majonēzes. Sojas pienu iesaka lietot, ja ir kuņģa čūla, sirds un asinsvadu, nervu sistēmas traucējumi, mazasinība, cukura diabēts un citas slimības. Kā pagatavot sojas pienu mājās Sojas pupiņas nomazgā un atstāj iemērktas ūdenī 16 līdz 18 stundas (kilogramam pupiņu nepieciešami 2,5 līdz 3 litri ūdens). Pēc tam pupiņas sasmalcina, vislabāk, izmantojot gaļas maļamo mašīnu. Pie samalto pupiņu porcijām, intensīvi maisot, pievieno 5 līdz 6 litrus ūdens. Iegūtais ekstrakts jānotur 2 līdz 3 stundas, bet obligāti pēc katrām 25 līdz 30 minūtēm tas jāapmaisa. Pēc tam, kad masa ir nostāvējusies, tā jāvāra 15 līdz 20 minūtes, periodiski maisot. Iegūto pienu izkāš, pievieno sāli un cukuru, noliek aukstumā.

***

Eksperta viedoklis

Andis Brēmanis, dietologs

– Sojas pienu gatavo no sojas pupām, kuras uzbriedina, samaļ un no tām tiek izspiesta sula. Tad piens tiek pasterizēts, pildīts paciņās un glabāts līdzīgi kā Lāses piens. Sojas pupām raksturīgs liels olbaltumvielu daudzums, taču pienā tā nav daudz – apmēram 3 g uz 100 g. Šajā pienā ir arī kalcijs. Sojas pupās ir īpašas vielas – fitoestrogēni, kam ir pozitīva ietekme: tajās zemēs, kur sojas produkti tiek lietoti ikdienā, sievietēm retāk ir novērots krūts audzējs, nav tik izteikti menopauzes simptomi. Pētījumi liecina, ka sojas pupu lietošana uzturā mazina sirds slimības, lai gan pie mums tas nav populārs produkts. Ja ir alerģija pret piena olbaltumu, tad sojas piens ir laba alternatīva.

***

NODERĪGI!

Sojas pienu tāpat kā parasto pienu uzglabā vēsumā, bet siltā vietā tas saskābst.

Sojas pienu tikai uzkarsē un nevāra, lai tas saglabātu savu bioloģiski aktīvo vērtību.

Vārīts sojas piens ir mazvērtīgāks.

***