Sestdiena, 18.maijs

redeem Ēriks, Inese, Inesis

arrow_right_alt Māja \ Veselīgs dzīvesveids

Kā saglabāt labu redzi

Līdz pat 90% informācijas par apkārtējo pasauli cilvēks saņem tieši ar redzes palīdzību, tāpēc jebkāds redzes funkciju traucējums var būtiski pasliktināt dzīves kvalitāti.

 Redzes asumu ietekmē vairāki faktori, tostarp uzturs, redzes slodzes intensitāte, kaitīgie ieradumi, kā arī viss dzīvesveids kopumā. Vairāk par to, kas kaitē redzei un kā saglabāt redzi labu, stāsta Dr. Solomatina acu centra vadošais speciālists, Latvijas Universitātes asociētais profesors Igors Solomatins.

Dators un grāmatu lasīšana

Mūsdienu pasaulē nav iespējams dzīvot bez datora, tomēr darbs ar to, pat izmantojot visaugstākās kvalitātes monitoru, ir redzei kaitīgs. Ilgstoša lūkošanās datora ekrānā, kā arī lasīšana veicina retāku mirkšķināšanu, tāpēc acs asaru plēvītē ātrāk izžūst. Tas veicina acī sausuma, iebiruša gruža vai smilšu graudiņa sajūtu, kā rezultātā var pasliktināties redze. Visbiežāk šos simptomus palīdz mazināt regulāri nelieli lasīšanas pārtraukumi, telpas gaisa mitrināšana un mākslīgo asaru pilienu lietošana.

Smēķēšana

Neskatoties uz to, ka šī kaitīgā ieraduma negatīvās sekas ir plaši pazīstamas, tikai retais apzinās un izprot, kā smēķēšana iedarbojas uz acu veselību. Tabakas dūmu toksiskās vielas ietekmē jutīgos tīklenes audu nervus, kas izraisa tādas slimības kā tīklenes distrofija un redzes nervu atrofija. Tāpat smēķēšana negatīvi ietekmē mikrocirkulāciju un acs asinsapgādi. Gadu gaitā asinsvadi kļūst mazāk elastīgi, veidojas holesterīna nogulsnes, bet smēķēšana vēl papildus izraisa asinsvadu spazmas, kā rezultātā acs audi nesaņem pietiekami daudz barības vielu un attīstās hronisks skābekļa trūkums.

Turklāt dūmi arī kairina acs gļotādu un plakstiņus, tāpēc smēķētāju acis bieži asaro un izskatās iekaisušas. Smēķētāju vidū biežāk konstatēti arī krāsu uztveres traucējumi, kas var ietekmēt cilvēka profesionālo darbību.

Ultravioletie stari

Zināms, ka ilgstoša uzturēšanās saulē var veicināt onkoloģisko ādas slimību attīstību, tomēr ultravioletie stari negatīvi ietekmē ne tikai ādas veselību, bet arī acis, tādēļ palielinās risks saslimt ar kataraktu un tīklenes slimībām.

Nevērība pret veselību

Acu veselība ir ļoti cieši saistīta ar pacienta vispārējo veselības stāvokli. Piemēram, nestabils asinsspiediens vai paaugstināts cukura līmenis ir vieni no bīstamākajiem redzes ienaidniekiem. Šo slimību ietekmē ievērojami palielinās tīklenes slimību attīstības risks, kas ar laiku var izraisīt daļēju vai pilnīgu redzes zaudēšanu. Tāpat paaugstināts spiediens var izraisīt tīklenes asinsvadu aizsprostojumu, kā rezultātā redze var tikt strauji zaudēta pilnībā.

***

Daži padomi, kā saglabāt labu redzi ilgāk:

• Regulāri profilaktiskos nolūkos apmeklējiet oftalmoloģijas centrus,

kas aprīkoti ar modernu diagnostikas aparatūru. Vecumā līdz 50 gadiem to ieteicams darīt reizi trijos gados, bet vecumā pēc 50 gadiem – katru gadu. Cilvēki bieži uztver savu labo redzi kā pašsaprotamu, bet par to rūpēties sāk tikai tad, kad parādās pirmās nopietnās problēmas. Daudzas slimības, piemēram, glaukomu, ir nepieciešams diagnosticēt pēc iespējas agrāk, jo slimība izraisa neatgriezeniskus redzes traucējumus, bet ārsti spēj apturēt tikai slimības progresēšanu.

• Vienmēr lietojiet saulesbrilles ar ultravioletā starojuma aizsardzību.

• Regulāri uzturā lietojiet produktus, kas palīdz nostiprināt tīklenes asinsvadus, piemēram, dārzeņus, augļus, zaļumus, dabiskās sulas, riekstus un jūras veltes. Tie satur organismam nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, kas palīdzēs saglabāt labu redzi ilgāk.

• Regulāri veiciet acu vingrinājumus – tie ir ļoti efektīvi ne tikai redzes traucējumu profilaksei, bet arī palīdz labāk izturēt lielu redzes slodzi. Ik pēc 10–15 minūtēm pārtrauciet darbu un piecas sekundes skatieties uz kādu attālinātu priekšmetu (pulksteni pie sienas, skapi otrā istabas galā vai ainavu aiz loga). Kad mēs skatāmies uz priekšmetiem, kas atrodas vismaz piecu metru attālumā no mums, acu muskuļi atslābinās un atpūšas.