Tā šķiet tik milzīga netaisnība, kad, cenšoties sagaidīt pavasari labā formā, tu esi nopietni pievērsies svara zaudēšanai, bet rezultāts nav tik labs, kā cerēts.
Optimisti gan iesaka lepoties ar katru nomesto kilogramu un priecāties par dzīvi, un tomēr ir skumji, ja liekie tauki, neraugoties uz visām tavām pūlēm, atvadās gaužām negribīgi. Taču panikā nav jākrīt, katrai problēmai var atrast risinājumu, ja vien esi gatavs papūlēties.
Konjugētā linolskābe palīdz dedzināt taukus
Konjugētā jeb saistītā linolskābe (CLA – conjugated linoleic acid) ir viena no polinepiesātinātajām taukskābēm, kas dabā sastopama zālēdāju dzīvnieku pienā un gaļā. Bagāts ar CLA ir arī mātes piens. Diemžēl mūsdienās mājlopiem lielākoties dod rūpnieciski ražotu lopbarību, tāpēc linolskābes daudzums piena produktos ir kļuvis mazāks, tiek lēsts, ka tas šobrīd ir vairs tikai 20% no agrākā. Arī augsnes noplicināšanai ir sava loma uztura kvalitātes pazemināšanā. Uzturam kļūstot vienveidīgākam, mēs no pārtikas iegūstam arvien mazāk nepieciešamo šūnu aizsargvielu un būvmateriālu. Iespējams, ka tieši te slēpjas viens no plaši izplatītās mūsdienu problēmas – aptaukošanās cēloņiem: lai nodrošinātu sev pietiekamā daudzumā kādu konkrētu uzturvielu, jāapēd arvien vairāk.
CLA pieder pie neaizstājamo taukskābju grupas. Cilvēka organisms pats šo vielu nesintezē, bet uzņem ar uzturu. Aprēķināts, ka ar pārtikas produktiem praktiski nav iespējams uzņemt tik daudz CLA, lai iegūtu tievēšanai vēlamo efektu, tāpēc cilvēki to lieto uztura bagātinātāju veidā. Polinepiesātināto taukskābju loma vielmaiņā joprojām tiek pētīta. Sākumā domāja (un daļa cilvēku vēl arvien ir šā vienpusējā un iesīkstējušā uzskata varā), ka jebkuri tauki uzturā ir slikti, nedod neko vērtīgu un tāpēc no ēdienkartes jāsvītro. Vēlāk radās izpratne par tā sauktajiem labajiem un sliktajiem taukiem. Parasti tika uzskatīts, ka labie tauki ir sastopami vienīgi augu valsts pārtikā un jūras produktos. Atklājot CLA, izrādījās, ka to var atrast arī dzīvnieku valsts produktos.
CLA iedarbība tiek skaidrota ar to, ka šī viela bloķē tauku uzņemšanu tauku šūnās. Tauku šūnas uzkrāj taukus no apēstās pārtikas, palielinoties izmēros, taču CLA to nepieļauj un tauki tiek novadīti uz muskuļu šūnām enerģijas ražošanai. Rezultātā liekie tauki tiek pārstrādāti enerģijā un muskuļu masa kļūst stingrāka. CLA lietošana tiek atzīta par labu metodi skaistāka muskuļu reljefa iegūšanai un cīņai ar celulītu, kura pamatā ir tauku šūnu nepareiza vielmaiņa. CLA uzlabo šo vielmaiņu. Pētījumi liecina, ka, bagātinot uzturu ar CLA 12 mēnešus, var samazināt ķermeņa tauku daudzumu par 8–9% un palielināt muskuļu masu par 1–2%.
Fiziska slodze aktivizē
CLA iedarbību var palielināt, aktivizējot muskuļu šūnas, lai tās čaklāk pārstrādātu taukus enerģijā. Nav noslēpums, ka divi cilvēki ar vienādu ķermeņa masu var izskatīties stipri atšķirīgi – viens šķiet tāds paresns, otrs turpretī – slaids un muskuļots. Ārējās atšķirības nosaka auguma garums un daži citi faktori, bet galveno atšķirību rada tas, ka tauki un muskuļi nesver vienādi. Ja muskuļu ir mazāk, bet tauku vairāk, cilvēks izskatās tuklāks nekā tad, ja šī proporcija ir otrāda. Lai gan muskuļi sver vairāk nekā tauki, tie nenoliedzami izskatās labāk. Turklāt muskuļi darbojas arī kā mazas spēkstacijas, pārveidojot taukus enerģijā, kamēr tauku šūnas spēj vienīgi uzkrāt papildu taukus, tā padarot cilvēku vēl resnāku. Tādēļ ir nepieciešama muskuļu masa, kas palīdz novērst svara pieaugumu nākotnē, jo tieši muskuļu šūnu daudzums nosaka, cik tauku organisms spēs oksidēt. Jo vairāk ir muskuļu šūnu, jo labākas izredzes tikt galā ar liekajiem uzkrājumiem.
Rezultāts panākams ar fiziskas slodzes palīdzību. Vislabākie ir fizisko nodarbību veidi ar aerobo slodzi, piemēram, peldēšana, aerobika vai airēšana. Pastāv diezgan izplatīts, taču kļūdains uzskats: jo intensīvāka slodze, jo labāks rezultāts. Izrādās, ka tā gluži nav. Lieliski noder arī ilgas pastaigas, darbs dārzā, dejas, vingrojumi ar nelielām hantelēm, skriešana, riteņbraukšana. Salīdzinoši nesen no Skandināvijas valstīm Latvijā ir ienācis vēl viens fizisko nodarbību veids – nūjošana, kas atzīts par ļoti demokrātisku un figūrai labvēlīgu. Lai uzturētu labu formu, fiziskai slodzei dienā jābūt vismaz pusstundu ilgai. Ja cilvēks vēlas zaudēt liekos taukus, fizisko slodzi ikdienā vajadzētu palielināt līdz 60–90 minūtēm, izvēloties tādu nodarbību veidu, kas ļauj izbaudīt kustību prieku.
Palīdz arī zaļā tēja
Veikti zinātniski pētījumi, kas pierāda, ka zaļās tējas ekstrakta pievienošana var palielināt CLA preparātu spēju oksidēt taukus. Zaļās tējas ekstrakts veicina ķermeņa termoģenēzi – siltuma ražošanu un stimulē tauku vielmaiņu. Zaļās tējas ekstrakts plaši pazīstams ar savām antioksidatīvajām īpašībām, un tās ir nepieciešamas, lai neitralizētu brīvos radikāļus, kas pastiprināti veidojas organismā, palielinoties fiziskai slodzei. Abu šo vielu efektivitāte un drošība ir pierādīta, tās var lietot gan īsāku, gan garāku laika periodu. Tomēr vēlreiz jāatgādina, ka nevajadzētu paļauties tikai uz taukus dedzinošo preparātu iedarbību. Tie veicina tievēšanu, taču nedrīkst aizmirst veselīgu dzīvesveidu, kas ietver sevī arī regulāru fizisku slodzi un pareiza uztura principu ievērošanu.
Parasti un neparasti tievēšanas kavēkļi
• Nepietiekams miegs. Ja cilvēks no rītiem ceļas sešos vai pat agrāk, lai pirms darba pagūtu apmeklēt sporta klubu un kārtīgi izvingroties, tas dod možumu un enerģiju dienai.
Taču gulēt viņam būtu jāiet desmitos vakarā, un reti kurš dodas pie miera tik agri. Izpētīts, ka sievietēm, kuras naktī guļ vismaz septiņas stundas, tendence uzņemt liekos kilogramus ir par 12% mazāka nekā tām, kuras guļ sešas stundas. Sievietēm, kuras guļ tikai piecas stundas, liekais svars draud vēl vairāk. Pat veselīga rīta rosme nav attaisnojums, lai tai upurētu vērtīgās naktsmiera stundas. Arī diendusa to nekompensē.
• Vingrošana, lai ēstu. Daži cilvēki tik ļoti ciena bagātīgas, apjomīgas maltītes, ka ir gatavi sūri un grūti darboties sporta zālē, lai pēc tam «ar tīru sirdsapziņu» pamatīgi
pieēstos. Taču bez saprātīga uztura režīma svara zaudēšana neveicas tik labi, tam ir tikpat liela nozīme kā fiziskajām aktivitātēm.
• Izbadēšanās. Ir svarīgi ne tikai ēst mazāk, bet arī ievērot regulāras ēdienreizes. Ja tu centies samazināt ķermeņa masu – neļauj sev justies pārāk izsalkušam, jo tad tu apēdīsi vairāk, nekā organismam vajadzīgs, turklāt tev būs grūtāk domāt par pareizu ēdienu izvēli. Skaties, lai pārtraukums starp ēdienreizēm nebūtu ilgāks par četrām stundām.
• Maltītes ārpus mājas. Sabiedriskajā ēdināšanā gatavotie ēdieni bieži vien satur vairāk tauku, sāls un cukura, nekā vēlams cilvēkam, kurš grib kļūt tievāks. Centies gatavot maltītes mājās, jo tad tu droši zini, kas un cik ēdienam pievienots. Kafejnīcā vai restorānā izvēlies ēdienus, kas nav trekni pēc būtības, piemēram, vistas krūtiņu vai baltās zivis – grilētas, vārītas vai tvaicētas.
• Ēšana, lai nomierinātos. Tie, kuri cīnās ar lieko svaru, bieži ēd arī tādēļ, lai tiktu galā ar savām negatīvajām emocijām un spriedzi. Ēdiens ir notiesāts, bet problēma paliek un tu esi pārēdies. Mēģini godīgi saprast savas izjūtas – es esmu bēdīgs, nelaimīgs, dusmīgs. Nevis izsalcis! Piezvani draugam, pastaigājies vai palasi.