Daloties savā veiksmīgajā vai ne tik veiksmīgajā pieredzē, cilvēki, kuri vēlas atbrīvoties no liekā svara, vairāk akcentē uzmanību uz to, kādus produktus ēst un no kādiem atturēties.
Daži izvēlas diētas, kur atļauts ļoti ierobežots produktu klāsts vai pat tikai viens vienīgs produkts, jo tā šķietami ir ērtāk. Bet agri vai vēlu tievētājs tomēr atmet ekstrēmi vienpusīgās diētas, lai atgrieztos pie vecās, labās kaloriju skaitīšanas un ēdiena porcijas lieluma kontroles. Kā viņam veiksies un vai izdosies iedibināt jaunus, veselīgus un noturīgus ēšanas paradumus – tas atkarīgs no neskaitāmiem faktoriem. Līdztekus gribasspēkam un motivācijai darbojas arī... virtuves piederumi. Nav runa par dārgiem tehnikas brīnumiem, kas visu paveiks mūsu vietā, bet par ļoti vienkāršām lietām.
Visu veidu mērtrauki
Virtuvē vajadzīgas gan mērkarotītes un kausiņi, gan mērglāzes šķidrumiem un mērtrauki beramiem produktiem, nenāk par ļaunu arī gatavajiem ēdieniem domāti trauki ar iedaļām vai vismaz tādi, kuru tilpums ir precīzi zināms. Lietojot šādus traukus regulāri, nevajadzēs katru reizi nopūlēties ar masas, tilpuma un kaloriju aprēķināšanu. Ar laiku automātiski iegaumēsiet, ka mērkarotītē ietilpst tik un tik gramu cukura vai miltu un tas atbilst tik un tik kalorijām, arī to, ka, izēdot šo šķīvi ar vārītiem makaroniem, jūs uzņemsiet tādu un tādu kaloriju skaitu.
Precīzi virtuves svari
Arī tie vajadzīgi pareizai produktu dozēšanai. Bieži vien acumērs mūs pieviļ, jo sevišķi brīžos, kad gribas ļauties kārdinājumam un piešaut ēdienam kaut ko vairāk, nekā paredzēts receptē. Ja virtuvē ir svari, tad droši var izvēlēties receptes, kur sastāvdaļu daudzums norādīts gramos, nevis aptuveni. Ja receptē sacīts, ka vajadzīgs viens ābols, viens kartupelis, šķēle maizes vai piciņa sviesta, tad tas paver plašas interpretācijas iespējas, piemēram, var paņemt ļoti lielu kartupeli vai ābolu, kurā ir divreiz vairāk kaloriju nekā nelielā. Parastā ikdienas situācijā tam nav tik lielas nozīmes, bet, ja runa ir par tievēšanu, tad šādas neprecizitātes labāk nepieļaut.
Dārzeņu mizotājs
Tas noder ne tikai dārzeņu mizošanai. Labs un ass dārzeņu mizotājs palīdz ļoti plāni sagriezt, piemēram, sieru vai šokolādi, lai ar nelielu daudzumu būtu iespējams noklāt lielāku maizīti vai jogurtu. Šim pašam nolūkam var izmantot arī rīvi, jo rīvētu produktu tilpums ir lielāks, turklāt smalki sarīvētus produktus var vienmērīgāk iejaukt salātos, makaronos un citos ēdienos, un to garšu jūt labāk.
Katlā ievietojamas tvaicējamās restītes
Vislabāk izvēlēties tādas, kurām ir salokāma mala, lai tās varētu ievietot dažāda diametra katlos vai dziļajās pannās un vienkārši pagatavot tvaicētus dārzeņus un citus produktus, iztiekot bez taukvielām. Tas tiek atzīts par vienu no veselīgākajiem ēdiena gatavošanas veidiem.
Mazāka lieluma trauki
Tie var ļoti labi noderēt, ja ir jākontrolē ēdiena porcijas lielums. Kad porcija ir kļuvusi mazāka, bet joprojām tiek likta uz liela šķīvja, tas tikai pastiprina izsalkumu un tā vien šķiet – katrs kumoss atgādina, ka tu nedrīksti daudz ēst. Mazāks šķīvis, kurš ir pilns, vizuāli rada lielākas porcijas iespaidu. Lieko kilogramu īpašniekiem parasti ir arī jāmācās ēst lēnāk, tādēļ ieteicamas mazākas karotes un dakšiņas.