Mājās pat sienas palīdz. Attiecībā uz tievēšanu gan reizēm ir gluži otrādi – pavadot daudz laika mājās, rūpējoties par saimniecību un gatavojot ģimenei ēst, ir izredzes uzaudzēt vēl lielāku riepu.
Garlaicīgie uzkopšanas darbi paņem daudz enerģijas, tāpēc gribas par tiem sevi atalgot ar kādu kārumu, nevis ar vingrojumu kompleksu. Kā panākt, lai mājokļa vide kļūtu par sabiedroto, nevis traucēkli cīņa ar lieko svaru?
Ēdot sēdi pie galda
Noteikti mājoklī ir vieta, kur var mierīgi apsēsties un ieturēt pilnvērtīgu maltīti. Nu tad izmanto to! Reizēm ir grūti pārvarēt spriedzi, kas liek nepārtraukti lēkt kājās, lai paveiktu te vienu, te otru darbiņu. Dažām sievietēm izveidojies paradums ātri apēst ēdienu, stāvot kājās pie plīts, un arī tas ir solis ceļā uz lieko svaru. Jāēd nesteidzoties, piemēram, pusdienām vajadzētu ilgt vismaz pusstundu. Pētījumi liecina, ka atbrīvoties no ikdienas spriedzes palīdz mierīga, klusa un harmoniska mūzika.
Atvelc aizkarus, iededz gaismu
Izpētīts, ka tumša vide vairāk veicina negausīgas izēšanās tieksmi nekā spilgti apgaismota. Tumsā vairākums cilvēku paātrina ēšanas tempu, un tas nav vēlams, jo tie, kuri ēd lēni, vienā ēdienreizē uzņem aptuveni par 70 kkal mazāk. Speciālisti iesaka uzņemt laiku, kas tiek patērēts maltītei. Daudzi cilvēki ir ļoti pārsteigti, uzzinot, cik ātri viņi patiesībā aprij ēdienu.
Lieto mazākus šķīvjus
Aptaukošanās un ēšanas paradumu pētnieki Amerikā aprēķinājuši arī šķīvju un citu galda piederumu izmēra ietekmi uz apēstā ēdiena daudzumu. Ja šķīvja diametrs ir par 5 cm lielāks, cilvēks apēd par 22% lielāku ēdiena porciju. Ēdot ar lielu karoti, tiek notiesāts aptuveni par 14% vairāk ēdiena, nekā ēdot ar mazu karoti. Mūs iespaido arī trauku forma. Piemēram, no zemas un platas glāzes caurmērā tiek izdzerts par 30% dzēriena vairāk nekā no tāda paša tilpuma glāzes, kas ir šaura un augsta. Eksperti iesaka pamēģināt lietot mazākus šķīvjus un karotes vienu nedēļu, lai pārliecinātos, ka šis ļoti vienkāršais pasākums var dot pārsteidzoši labu efektu.
Turi priekšplānā veselīgus produktus
Ja, atverot ledusskapi, pirmais, ko cilvēks ierauga, ir alus, cietais siers, kūpināta desa vai kārba ar kūciņām, rodas kārdinājums to visu uzēst. Tāpēc ir vērts šīs lietas nobāzt kaut kur tālāk, zemākos plauktos, lai tās nekristu acīs, bet priekšplānā turēt augļus, dārzeņus, jogurtu un citus veselīgus produktus. Šķietami naivi, bet iedarbīgi: eksperimentos pierādīts, ka, sekojot šim padomam, cilvēki izvēlas veselīgos produktus trīsreiz biežāk nekā līdz tam. Nevajag arī turēt uz galda konfektes un cepumus.
Nepārkurini telpas
Cilvēkiem, kuri dzīvo vēsās telpās, sekmīgāk izdodas tikt vaļā no liekā svara. ASV statistika rāda: jo lielāks kādā konkrētā reģionā ir centrālapkures īpatsvars, jo vairāk tur mīt aptaukojušos iedzīvotāju. Vēsākā vidē organisms vairāk atdod siltumu un tērē kalorijas, nereti cilvēks gluži neapzināti kļūst kustīgāks.
Izvēlies kustīgāko veidu
Arī parastie ikdienas mājas darbi var dot savu ieguldījumu tievēšanā, ja tos mērķtiecīgi organizē tā, lai būtu vairāk jākustas, piemēram, lai, gatavojot ēst, nāktos piecelties no krēsla, doties pie skapja, iziet blakusteplā. Varbūt nevajag pārnēsājamo klausuli vai paralēlo telefona aparātu katrā istabā, arī mobilais lai nestāv pa tvērienam, tad nāksies paspert kādu lieku soli. Pēc nelieliem pirkumiem jācenšas iet kājām, atturēties no liftu un eskalatoru izmantošanas, bet kāpt pa kāpnēm. Mājsaimniecei dienas plānojumā vēlams arī paredzēt konkrētu laiku, lai kaut nedaudz pavingrotu.
Novērtē krāsas un smaržas nozīmi
Dažādi ēdināšanas uzņēmumi interjerā un produktu iesaiņojuma dizainā bieži izmanto dzeltenos un sarkanos toņus, jo tiek uzskatīts, ka šīs krāsas veicina ēstgribu un uz to fona ēdiens izskatās garšīgāks. Kādā pētījumā viena dalībnieku grupa ieturēja maltītes telpā ar dzeltenām un sarkanām sienām, bet otra – telpā ar zilām sienām. Otrās grupas dalībnieki vidēji apēda par 33% ēdiena mazāk. Ja zilā krāsa tiešām iespaido, var izvēlēties zilu galdautu, salvetes un traukus. Atklāts, ka ēstgribu palīdz mazināt arī zaļo ābolu un piparmētru smarža, kas valda telpā.