Piens skaistumam: sena tradīcija jaunā kvalitātē

Mūsdienīgai sievietei bieži vien nav laika pašai gatavot ķermeņa kopšanas līdzekļus no svaigiem piena produktiem, taču labi izskatīties viņai varbūt ir svarīgāk nekā savulaik vecmāmiņai

Mēdz teikt, ka jauns ir labi aizmirsts vecais, un tas attiecas uz visdažādākajām dzīves jomām, arī skaistumkopšanu. Šim teicienam var piekrist tādā nozīmē, ka, tiku tikām izbaudījušas ķīmijas sasniegumus, dāmas sāk augstāk vērtēt visu, kas nācis no dabas. Domājot par to, kā tikt pie maigas, gludas un starojošas ādas, prātā nāk leģendārā Ēģiptes valdniece Kleopatra un viņas slavenās piena vannas. Bet piemēri nemaz nav jāmeklē tik tālā senatnē – iespējams, ka arī mūsu pašu vecmāmiņas laukos pa reizei mēdza «pienā muti nomazgāt», kā tautasdziesmā dzied.

No otras puses – nav nemaz tik droši zināms, kas īsti bija Kleopatras vannā, – daži autori vēsta, ka tīrs ēzeļmātes piens, citi domā, ka govs piens, kam pievienots medus, vēl citi uzskata, ka valdniecei gatavots īpašs vannojamais ūdens, kuram pieliets karsts piens ar medu, un piedevām viņa vēl lietojusi skrubi no jūras sāls un saldā krējuma...Mūsdienīgai sievietei ar aktīvu dzīvesstilu bieži vien nav laika pašai gatavot ķermeņa kopšanas līdzekļus no svaigiem piena produktiem un citām dabiskām izejvielām, taču labi izskatīties viņai varbūt ir pat svarīgāk nekā savulaik vecmāmiņai. Un, protams, nebūtu nekas pretī līdzināties Kleopatrai, ja vien viņa patiešām bijusi tik skaista, kā sacīts leģendās, – arī par to vēstures pētnieku domas reizēm ir atšķirīgas, bet lai nu kā, valdniece noteikti bija labi kopta, viņai tiek piedēvēta arī dažādu sejas masku sastāvu un aromātu izgudrošana.

Par laimi, šodien nav vajadzības pārņemt senās receptes «viens pret vienu». Skaistumkopšanas līdzekļu ražotāji spēj veiksmīgi savienot tautas tradīcijas ar zinātniskos pētījumos iegūtajām atziņām, lai izveidotu produktus, kuri ir dabiski un efektīvi palīdz kopt ādu, to saudzīgi attīrīt, barot, mitrināt, mīkstināt.

Piena sūkalas

Sūkalas, kā zināms, paliek pāri, kad no piena tiek iegūts biezpiens. Tie, kuri biezpienu gatavo mājās, zina, ka sūkalās var lieliski iejaukt mīklu pankūkām, maizei vai pīrāgiem, tās arī pievieno vannai vai izmanto vienkārši sejas mazgāšanai. Sūkalās ir 94% ūdens, bet atlikušajos sešos procentos slēpjas vesela bagātība. Sūkalas rodas pienskābās rūgšanas procesā. Tas ir sarežģīts bioloģisku aktīvu vielu komplekss ar vairāk nekā 200 dažādiem komponentiem. Sūkalu sastāvā ietilpst organiskās skābes, olbaltumvielas, tostarp arī fermenti, visas neaizstājamās aminoskābes, B1, B2, B6, B12, E, C un PP vitamīni, betakarotīns, polisaharīdi, minerālvielas: dzelzs, kālijs, nātrijs, kalcijs, magnijs, cinks, fosfors u.c. Piena sūkalas atšķiras no vājpiena tikai ar to, ka tajās nav kazeīna – vielas, kas skābā vidē veido labi pazīstamos rūgušpiena kunkuļus. Tātad sūkalas ir vērtīgs pārtikas produkts, kaut arī ne visiem tās garšo. Bet ne mazāku labumu sūkalas var dot, lietojot ārīgi, kā barojošs līdzeklis ādai un matiem. Piena sūkalas atjauno un aktīvi mitrina ādu, stabilizē tās skābju aizsargslāni.

Sūkalas kosmētikā

Kosmētikas līdzekļu sastāvā šodien mēdz būt daudz ūdens, tā saturs var būt 70–95%. Pēdējā laikā noskaidrots, ka šādu produktu efektivitāte pieaug vairākkārt, ja ūdeni aizstāj ar attīrītām piena sūkalām. Latvijas uzņēmumā SIA Cita lieta izveidotas unikālas receptes, kurās izmantots pieckārtīgs biezpiena sūkalu koncentrāts. Tas satur mazāk nekā 20% ūdens un tiek iegūts, izmantojot īpaši saudzējošu tehnoloģiju, kas ļauj saglabāt iespējami vairāk labo īpašību, kas piemīt sūkalām. Izejvielas ražotājam piegādā Latvijas zemnieku saimniecības. Dažādos kosmētikas līdzekļos sūkalu koncentrāts tiek kombinēts ar ekoloģiski ražotiem ārstniecības augu ekstraktiem. Šiem produktiem nepiemīt ādu sausinoša iedarbība, tie pat īpaši ieteicami cilvēkiem ar sausu ādu. Produktu sērija Pien ir īstā izvēle tiem, kuri tiecas dzīvot harmonijā ar sevi un pasauli un saprot, ka īstākā pievilcība slēpjas dabiskā, koptā skaistumā, bet skaistākā no visām smaržām ir tīras, veselas ādas smarža.

Sūkalu iedarbība

•Sekmē brūču un iekaisumu dzīšanu, stimulē kolagēna sintēzi – tas notiek, pateicoties sūkalās esošajiem augšanas faktoriem – mazmolekulārām olbaltumvielām ar augstu bioloģisko aktivitāti, kas regulē šūnu augšanas un reģenerācijas procesus.

•Aizkavē novecošanas procesus, jo tām piemīt antioksidatīva iedarbība.

•Stabilizē ādas dabisko skābju un sārmu līdzsvaru, jo sūkalu pH līmenis atbilst cilvēka ādas pH līmenim.

•Rūpīgi attīra un balina ādu.

•Mitrina un mīkstina ādu un matus.

•Mazina ādas niezi, veicina zvīņēdes, ekzēmas un sēnīšu slimību ārstēšanu.

•Kavē vīrusu attīstību, pateicoties sastāvā esošajam lizīnam. To izmanto herpes vīrusu ārstēšanā.

•Veicina matu un nagu augšanu, stiprina matus, stimulē vielmaiņu galvas ādā, matu saknīšu rajonā.

•Baro matus, piešķir tiem veselīgu spīdumu, palīdz pret blaugznām.

•Palīdz uzlabot nagu stāvokli, padarīt tos spīdīgus un elastīgus.

•Pelde vannā, kam pievienotas sūkalas, rada nomierinošu, relaksējošu un ādu mīkstinošu iedarbību.

Svarīgākais