Gribētos ticēt, ka, neraugoties uz negācijām veselības aprūpē, ikviens tomēr meklēs ārstu, ja gadīsies nopietna slimība.
Savukārt ar ikdienišķām veselības problēmām arvien vairāk cilvēku mēģina tikt galā paši. Labi, ja mājas aptieciņā tobrīd atrodams kaut kas piemērots. Taču gadās, ka krājumi patukšojušies, bet jaunus iegādāties neatļauj naudas trūkums vai arī ceļš uz aptieku ir tāls. Šādās reizēs noder atjautīgu cilvēku izdomāti tautas līdzekļi. Jums noteikti ir arī pašiem savas receptes, bet kādēļ nepamēģināt arī jaunas, jo sevišķi tad, ja izrādās, ka mājās ir visas vajadzīgās lietas? Ja nelīdzēs, tad vismaz nekaitēs.
Pret pinnēm
Zobu pasta. Katru pumpiņu pārklāj ar zobu pastu, uzlīmē plāksteri, atstāj vismaz divas stundas (šajā laikā zem plākstera jūt ādas kņudēšanu). Noņem plāksteri, maigi nomazgā seju ar ziepēm un siltu ūdeni, nosusina dvielī.
Laims un piens. Uzvāra pusglāzi piena, pievieno viena vesela laima sulu, samaisa. Ar šo šķidrumu mazgā sejas daļas, kur ir pinnes. Pēc tam noskalo ar aukstu ūdeni.
Jogurts. Izmanto jogurtu bez piedevām. Pirms gulētiešanas nomazgā seju, nosusina un ieziež ādu ar jogurtu kā ar sejas krēmu; pagaida, līdz nožūst, un tad var iet gulēt. Nākamajā rītā seju nomazgā. Vakarā procedūru atkārto. Stāvoklim vajadzētu sākt uzlaboties pēc piecām dienām. Citus skaistumkopšanas produktus šajā laikā nelieto.
Ja sāp muguras muskuļi
Rīsu maisiņš. Sagatavo drāniņu (30 x 60 cm), pārloka garāko malu uz pusēm, sašuj maisiņu. To piepilda ar nevārītiem rīsiem, kam piejaukti kaltēti lavandas ziedi. Var pievienot arī veselas krustnagliņas. Maisiņu aizšuj. Liek mikroviļņu krāsnī, sasilda vēlamajā siltumā (lai tas būtu konkrētajam cilvēkam patīkams), pieliek sāpošajiem muskuļiem.
Ja uzbrūk elpceļu vīrusi
Sinepju komprese. To nevajadzētu lietot, ja ir paaugstināta temperatūra. Ņem 2–4 ēdamkarotes sinepju pulvera, 2–4 ēdamkarotes miltu, vienu olu un nedaudz karsta ūdens, visu sajauc putriņā, uzklāj krūšu apvidū zem atslēgas kauliem, ļauj nožūt. Kad rodas kairinoša sajūta, kompresi nomazgā.
Kurkuma. Tējkaroti kurkumas iemaisa glāzē silta piena un dzer trīsreiz dienā. Šī metode palīdz izvairīties no slimības komplikācijām un mobilizēt aknas cīņai ar toksīniem.
Bazilika un ingvera novārījums. Aptuveni vienu gramu bazilika lapu un mazu ingvera saknes gabaliņu liek puslitrā ūdens un vāra, kamēr puse šķidruma iztvaiko. Nedaudz atdzesē un lēnām malko. Pašsajūtai vajadzētu tūlīt uzlaboties.
Pret galvassāpēm
Piparmētru tēja. Ēdamkaroti kaltētu piparmētru lapu aplej ar vārošu ūdeni, uzliek traukam vāciņu un ļauj ievilkties 15 minūtes. Saldina pēc vēlēšanās.
Piparmētru eļļas masāža. Vienādās devās sajauc piparmētru ēterisko eļļu un pirmā spieduma olīvu eļļu. Ar to viegli masē deniņus, žokļu apvidu un kaklu mugurpusē.
Piparmētru eļļas inhalācija. Mazā katliņā uzvāra ūdeni, nedaudz padzesē, pievieno 10 pilienus piparmētru ēteriskās eļļas. Apsēžas pie galda, novieto katliņu sev priekšā, pārliecas pār to, pārsedz galvu ar dvieli un dziļi elpo piparmētru tvaikus aptuveni 10 minūtes.
Lavandas komprese. Piecus pilienus lavandas ēteriskās eļļas iejauc aukstā vai siltā ūdenī. Tajā samērcē mīkstu drāniņu, nospiež, pieliek galvai vai kaklam.
Ja vajadzīga auksta komprese
Saldētu dārzeņu paciņa vai saldējuma rullis hermētiskā polietilēna iepakojumā noder gadījumos, kad nepieciešama auksta komprese; reizēm aukstums atvieglo arī galvassāpes. Paciņu izņem no saldētavas, ietin tīrā dvielī un pieliek cietušajai vietai.
Pret aizcietējumiem
Olīvu eļļa. Izmanto augstas kvalitātes pirmā spieduma olīvu eļļu (extra – virgin). Lieto vienu ēdamkaroti eļļas no rīta un vakarā.
Žāvēti augļi. Ēd žāvētas vīģes un mango, žāvētas plūmes un ābolus. Žāvētās plūmes vai ābolus var arī izmērcēt ūdenī, pēc tam augļus apēd, bet šķidrumu izdzer.
Žagošanās
Elpas aizturēšana. Vispirms dziļi ieelpo, tad aiztur izelpu un, neatverot muti, izdara rīšanas kustību. Atkārto vairākas reizes.
Auksts ūdens. Dažiem palīdz kakla skalošana ar aukstu ūdeni.
Cukurs. Apēd tējkaroti smalkā cukura un nekavējoties uzdzer glāzi ūdens.
Gremošanas traucējumi
Augļi. Var pamēģināt iekustināt gremošanu, apēdot vienu apelsīnu vai nedaudz vīnogu.
Ananasu sula. Ja ir tāda sajūta, ka kuņģis negrib sagremot apēsto ēdienu, var palīdzēt pusglāze ananasu sulas.
Garšaugi. Glāzē ūdens iejauc tējkaroti romiešu ķimeņu un ātri izdzer. Lai veicinātu gremošanu, var apēst pustējkaroti anīsa sēkliņu, tās rūpīgi sakošļājot. 5–10 minūtes pirms ēšanas sakošļā mazu svaiga ingvera gabaliņu, kam uzkaisīts sāls.
Kad nenāk miegs
Banāni ar romiešu ķimenēm. Uz sausas pannas apcep vienu tējkaroti romiešu ķimeņu, saberž pulverī, piejauc saspaidītam viena banāna mīkstumam. Apēd vakariņās.
Silts piens. Gan slavēts, gan nopelts, tomēr nekaitīgs miega līdzeklis. Cilvēki, kuri paši to izmanto, iesaka izdzert glāzi silta piena 15 minūtes pirms gulētiešanas.
Kumelīšu tēja. To ieteicams dzert 30–40 minūtes pirms gulētiešanas.