Domājam par imunitāti

Te nu mēs atkal esam – apkures sezonas sākumā, ziemas priekšnojautās, varbūt jau pārcietuši pirmo saaukstēšanos, un uzmanības centrā ir jautājums par imunitātes stiprināšanu. Ja slimības ķeras klāt cita pēc citas, tad, protams, jāiet pie ārsta. Bet ja kopumā esam veseli, par labu nāks arī ļoti vienkārši imunitātes stiprināšanas paņēmieni.

Daļa no tiem mums sen jau zināma: racionāls dienas režīms, gana ilgs naktsmiers, pietiekama fiziska slodze, vitamīniem bagāts sabalansēts uzturs, tāpat arī stresa menedžments, jo spriedze grauj organisma pretestības spējas dažādām slimībām. Noteikti ir regulāri jāuzturas svaigā gaisā un iespēju robežās jācenšas arī norūdīties. Ne vienmēr ievērojam šos padomus, bet tie patiešām darbojas. Nav nekas iebilstams arī pret iecienīto ehinācijas, greipfrūtu, mežrozīšu, ķiploku, medus un citu dabas līdzekļu lietošanu, ja vien negaidām no tiem neiespējamus brīnumus. Bet ir vēl citi līdzekļi, kuri kalpo imunitātes stiprināšanai.

Tēja

Gan zaļā, gan melnā tēja ir bagāta ar antioksidantiem un satur vielas, kas palīdz apkarot daudzus vīrusus, baktērijas un sēnītes. Vislabāk imunitāti spēcina stipra tēja.

Auzu vai miežu produkti

Auzas un mieži satur betaglikānus – vielas, kurām piemīt spēja aktivēt imūnsistēmu un likt tai strādāt labāk. Ir arī dati, kas liek domāt, ka betaglikāni spēj normalizēt sliktā holesterīna līmeni un veicināt brūču dzīšanu.

Gaisma

Gada tumšajā laikā ir vērts izmantot katru iespēju uzturēties saules gaismā. Var izmantot arī gaismas terapijas lampas. Gaisma veicina un regulē bioloģiskos procesus, palīdz organismam atgūt līdzsvaru, dzīvesprieku, stimulē pašatveseļošanos.

Jūras veltes un zivis

Tās bagātas ar selēnu, kas veicina balto asinsķermenīšu vairošanos, kas uzbrūk infekcijas izraisītājiem mikroorganismiem un tos iznīcina. Omega - 3 taukskābes, kas ir zivīs, stimulē šo leikocītu aktivitāti.

Piena produkti ar labajām baktērijām

Lai varētu pretoties dažādām slimībām, ir svarīgi, lai būtu normāla zarnu mikroflora, kas sargā organismu no infekcijām, neitralizē toksiskas vielas, palīdz uzturēt normālu zarnu darbību, neļauj savairoties kaitīgām baktērijām. Ikdienā var organismam palīdzēt, lietojot uzturā jogurtus un citus piena produktus, kas satur bifidobaktērijas.

Sēnes

Līdzīgi auzām un miežiem tās satur betaglikānus, kas veicina leikocītu attīstību un aktivitāti cīņā pret infekcijas izraisītājiem. Sevišķi ieteicamas ir šitakē sēnes.

Liellopu gaļa

Tā satur cinku, kas pazīstams ar savu spēju labvēlīgi ietekmēt leikocītu rašanos un palielināt to kaujas spēju pret infekciju izraisītājiem. Savukārt cinka trūkums organismā vājina imunitāti. Ieteicama ir liesa liellopu gaļa. Tā nodrošina arī uzturā vajadzīgās olbaltumvielas.

Kaut nedaudz jautrības

Taisnība teicienam, ka smieties ir veselīgi. Labs noskaņojums palīdz sekmīgāk tikt galā ar slimību izraisītājiem, tāpat kā ar daudzām dzīves likstām. Stāstiet anekdotes, skatieties jautras filmas un izrādes, priecājieties kaut vai par sīkumiem.

Svarīgākais