Sargā savu skaisto smaidu

 

Kas jādara, lai bez bažām varētu brīvi un atklāti smaidīt, nebaidoties, ka citi saviebsies un nodomās: fui, kādi viņam neglīti zobi un smaganas? Mēs zinām, ka jāiet pie higiēnista un zobārsta, ka ikdienā zobi pareizi un regulāri jātīra, reklāmas rosina lietot dažādas zobu pastas, kas sola žilbinošu baltumu. Bet ar to visu var izrādieties par maz.

Skaistā smaida nedraugi

Tabaka. Jebkāda veida smēķēšana padara zobus neglīti dzeltenīgus, bet tā var izraisīt arī nopietnākas problēmas – mutes dobuma, rīkles un plaušu vēzi. Darva, kas ir tabakā, veido uz zobiem lipīgu slānīti, tas piesaista baktērijas, kuras izraisa kariesu, smaganu iekaisumu un citas problēmas.

Sporta dzērieni. Pētnieki atklājuši, ka daudziem sporta dzērieniem ir tāds pH līmenis, kas veicina zobu emeljas bojājumus, jo šajos dzērienos ir daudz skābes saturošu sastāvdaļu, turklāt arī daudz cukura, kas kalpo par barību kariesu izraisošajām baktērijām.

Ūdens ar nepietiekamu fluora saturu. Fluors padara zobus stiprākus un veicina remineralizāciju. Tā kā pie mums ūdensvada ūdenī trūkst fluora, katram cilvēkam vajadzētu pārrunāt ar savu zobārstu, kā to vislabāk uzņemt.

Diabēts. Šī slimība samazina organisma spēju pretoties infekcijām, un līdz ar to palielinās arī smaganu slimību risks, diabēta pacientiem biežāk nekā citiem ir periodontīts. Ļoti rūpīgi jākopj mutes dobums un jākontrolē cukura līmenis asinīs.

Vīns. Regulāra vīna dzeršana var bojāt zobu emalju, jo vīni ir bagāti ar skābēm. Gan sarkanais, gan baltais vīns veicina zobu iekrāsošanos. Tas nenozīmē, ka jāatsakās no vīna glāzes, bet jāraugās, lai vīns ar zobu emalju nebūtu pārāk ilgā tiešā kontaktā. Pēc vīna baudīšanas zobārsti iesaka izskalot muti ar ūdeni.

Pubertāte. Izdaudzinātās pusaudžu hormonu vētras ne tikai ietekmē ādas stāvokli un garastāvokli, bet var radīt problēmas arī smaganām, jo paaugstinās iekaisuma risks, pastiprināti veidojas aplikums, bet, kā par nelaimi, tīņi nav noskaņoti rūpīgi tīrīt zobus. Tas viņiem jāatgādina atkal un atkal.

Grūtniecība. Grūtniecības laikā mainās hormonu līmenis sievietes organismā, un tas var sekmēt smaganu iekaisumu – gingivītu, kad smaganas kļūst sarkanas, ar tendenci asiņot.

Hormonālās kontracepcijas tabletes. Tās iedarbojas uz mutes dobuma veselību līdzīgi kā grūtniecība. Turklāt pētījumos ir noskaidrots, ka šo medikamentu lietotājām mēdz būt vairāk sarežģījumu, ja nākas kādu zobu izraut.

Tievēšanas tabletes. Tās var kaitēt mutes dobuma veselībai, jo bieži vien samazina siekalu izdalīšanos, un mutes sausums ir viens no faktoriem, kas veicina smaganu slimības, kariesu un vienkārši nepatīkamu sajūtu mutes dobumā.

Drakoniska diēta. Mutes veselībai ir svarīgi, lai organisms saņemtu folskābi, B grupas vitamīnus, C vitamīnu, olbaltumvielas un kalciju – tas vajadzīgs zobiem un smaganām. Nepilnvērtīgs, vienveidīgs uzturs turklāt vājina imūnsistēmu, un organismam kļūst grūtāk pretoties infekcijām, tai skaitā – tām, kas var būt mutes dobumā.

Mutes sausums. Siekalas aizskalo kariesu izraisošās baktērijas un neitralizē to radītās skābes. Ja cilvēks pastāvīgi cieš no mutes sausuma, derētu konsultēties ar ārstu, jo sausums var būt kādas iekšķīgas slimības simptoms. Ieteicams dzert daudz ūdens, lietot košļājamo gumiju bez cukura vai palūgt aptiekā kādu bezrecepšu līdzekli, kas domāti šādiem gadījumiem.

Zobu griešana. Dažiem cilvēkiem tā ir tik stipri izteikta un bieža, ka nodeldē zobu emalju, rada zobu jutīgumu un sāpes, izmaina žokli un pat sejas vaibstus. Zobu griešanu veicina spriedze, dusmas un citas negatīvas emocijas. Jācenšas līdzsvarot savas emocijas, taču par šo problēmu noteikti jārunā ar zobārstu, kurš ieteiks, kā pasargāt zobus naktī.

Saldumi. Mammas mums jau bērnībā stāstījušas, ka saldumi bojā zobus. Jāprecizē – to dara nevis saldumi paši, bet gan skābes, ko izdala mutes dobumā mītošās baktērijas, aprijot tur nonākušo cukuru. No šāda viedokļa vissliktākās ir sūkājamās konfektes. Jebkurus saldumus vajadzētu ēst tikai tad, ja ir iespēja tūlīt pēc tam iztīrīt zobus, tad kariesa risks ir jūtami mazāks.

Cukuru saturoši gāzēti bezalkoholiskie dzērieni. Cukurs ir laba barotne baktērijām, kas izraisa kariesu, daži dzērieni arī paši par sevi iekrāso zobus. Ieteicams tos sūkt caur salmiņu, pēc tam izskalot muti ar ūdeni vai lietot košļājamo gumiju bez cukura. Zobus tīrīt ar suku vēlams tikai pēc stundas.

Tēja un kafija. Šo dzērienu cienītājiem zobi kļūst nespodrāki, jo tēja un kafija satur tanīnu, kas nosēžas zobu rieviņās un citur, piesaistot kariesu izraisošās baktērijas, un iekrāso emalju. Dzeriet vairāk ūdens, lejiet pienu pie kafijas vai tējas.

Citrusaugļi un citi skābi augļi. Šie augļi un to sulas satur skābes, kas var sekmēt zobu emaljas noārdīšanos, kas novājina zobus un rada labvēlīgus apstākļus kariesam. Nevajadzētu pēc šo produktu lietošanas tūlīt tīrīt zobus, bet izskalot muti ar ūdeni un lietot košļeni bez cukura, sevišķi labas šim nolūkam ir košļājamās gumijas ar ksilitolu.

Dažādi lipīgi ēdieni. Paliekas no krekeriem, čipsiem, saldajiem batoniņiem un citiem tamlīdzīgiem ogļhidrātus saturošiem produktiem aplīp zobiem un paliek tur vismaz 20 minūtes. Labāk būtu tādus ēst mazāk, bet pēc tam lietot košļenes.

Novecošana. Cilvēkam kļūstot vecākam, kariess aktīvāk uzbrūk tur, kur ir vecas zobu plombas un kur smaganas atkāpušās no zobiem, tomēr tas nenozīmē, ka zobi būs jāzaudē. Zobārsts un higiēnists var ieteikt piemērotākās zobu pastas un kopšanas līdzekļus tieši šādai situācijai. Ir arī piederumi, kas atvieglo zobu kopšanu cilvēkiem, kuri slimo ar artrītu.

Zobu nediegošana. Zobārsti nebeidz uzsvērt, cik svarīgi ir katru dienu lietot zobu diegu. Tas palīdz notīrīt aplikumu no grūti pieejamām vietām, kur nav iespējams piekļūt ar zobu suku. Speciālisti atzīst, ka diegošanai mutes veselībā ir tāda pati nozīme kā tīrīšanai ar suku.

Aizraušanās ar balināšanu. Lai gan balinošie līdzekļi ir pārbaudīti un atzīti par drošiem, tie jālieto ar mēru. Ja zobus balina pārāk bieži, tie kļūst jutīgi, jo balinošie līdzekļi satur abrazīvus komponentus.

Ja elpa nav svaiga

Smakojoša elpa ir ļoti nepatīkama problēma, taču zobārsti teic – lielākoties to iespējams novērst, ievērojot pareizu mutes dobuma higiēnu. Galvenās nesvaigas elpas vaininieces ir baktērijas, kas mīt zobu starpās un uz mēles, kā arī noteikti produkti, smēķēšana, mutes sausums, atsevišķas slimības, smaganu problēmas, iekaisumi deguna blakusdobumos, cinka trūkums organismā u.c. Ja elpa smako bez redzama iemesla ilgāk nekā diennakti, jāsāk domāt par vizīti pie ārsta, lai pārbaudītu, vai tā nav kādas gremošanas trakta, elpceļu infekcijas vai vēl nopietnākas slimības pazīme.

Ja nav pārliecības, ka elpa darbdienas gaitā saglabāsies svaiga, var lietot vienkāršus mājās atrodamus līdzekļus: laiku pa laikam sagrauzt kādu krustnagliņu, dažas anīsa sēkliņas, pakošļāt pētersīļu zaļumus, piparmētru lapiņas vai piparmētru košļenes. Jāatceras, ka elpa kļūst nesvaiga pēc tam, kad baudīti dažādu šķirņu sieri un citi piena produkti, kafija, alus, vīns, viskijs utt. Tāpēc ir ļoti labi, ja pēc to lietošanas var iztīrīt zobus. Tāpat nevajadzētu piemirst tīrīt arī mēli.