Vai ir zināms, kad vislabāk dzert tabletes, lai panāktu maksimālu efektu? Kad medikamentus vislabāk lietot – pirms vai pēc ēšanas? Ko uzdzert? Ja īstas skaidrības nav, tad ir vērts ieklausīties dažos padomos.
Dzelzs preparātiem vislabāk uzdzert apelsīnu sulu, bet, lietojot antibiotikas un citus medikamentus, to nekādā gadījumā nevajadzētu darīt. Starp vitamīnu kompleksa uzņemšanu un tējas vai kafijas dzeršanu ir jābūt 15 minūšu pauzei, citādi mikroelementi neveiks savu funkciju. Lai noskaidrotu, vai tabletes dzert pirms vai pēc ēdienreizes, protams, vispirms jāizlasa konkrēto zāļu instrukcija. Ja nav speciāli norādīts, tas nozīmē, ka tabletes jālieto pusstundu pirms maltītes ieturēšanas vai četras stundas pēc ēdienreizes. Tad nekas netraucēs medikamentiem iedarboties. Šāda zāļu lietošanas kārtība ideāli piemērota preparātiem pret grēmām, kas pazemina kuņģa sulas skābi, augu valsts ekstraktiem un homeopātiskiem līdzekļiem.
10–15 minūtes pirms ēšanas rekomendē lietot žults dzenošus līdzekļus, bet piemēram, aspirīnu – tikai pēc ēšanas. Vienlaikus ar pārtiku var lietot fermentu līdzekļus – festālu un tamlīdzīgus, kā arī preparātus svara samazināšanai, kuri sadedzina taukus, kas ir pārtikas produktos. Antibiotikas var dzert gan pirms, gan pēc, gan ēdienreizes laikā, bet arī šajā gadījumā lietderīgi ielūkoties instrukcijā. Ja ir noteikts ārstniecības kurss, tad ieteicams zāles vienmēr dzert vienā un tajā pašā laikā.
Gremošanas trakts ir kā ķīmiska laboratorija, jo zālēm ideāli jāiekļaujas ķīmisku reakciju procesos, lai neradītu atgriezenisku reakciju. Tāpēc ļoti svarīgi sekot līdzi tam, kas ir ēdienkartē, ja tiek lietoti dažādi medikamenti. Ja tiek dzerts aspirīns, būtu ieteicams atteikties no produktiem, kas satur konservantus un pārtikas piedevu – krāsvielu tartrazīnu, ko pievieno konditorejas izstrādājumiem. Antikoagulanti, ko izmanto, lai sašķidrinātu asinis, ja raksturīgas vēnu slimības, un gadījumos, ja ir risks saslimt ar infarktu vai insultu, slikti sader olām, tomātiem, sieru un lapu salātiem, kas satur vitamīnu K. Tiem, kuri lieto nitroglicerīnu (iesaka sirds slimniekiem), jāaizmirst par hotdogiem, hamburgeriem un cīsiņiem. Joda preparātu efektivitāti mazina kāposti un rāceņi.
Vai tabletes labāk sakošļāt vai norīt? Tikai retos gadījumos tās iesaka sakošļāt vai izšķīdināt ūdenī. Parasti tas ir norādīts medikamentu anotācijā. Citos gadījumos nebūtu ieteicams tabletes košļāt. Tas var negatīvi ietekmēt zobu veselību, kā arī zāļu iedarbību, it īpaši, ja tas attiecas uz kapsulām, dražejām un tabletēm, kuru iedarbība ir ilgstoša.
Noderīgi
Ļoti svarīgi zināt, ko drīkst uzdzert pēc medikamentu lietošanas. Noteikti jāizdzer 50–100 ml vārīta vai negāzēta ūdens.
Antibiotikas un preparāti, kas satur kofeīnu un kalciju, nav savienojami ar pienu un gāzētu ūdeni.
Skābas sulas neitralizē eritromicīna un pastiprina miega zāļu iedarbību, bet vīnogu un upeņu sula palēnina furosemīda, amidopirīna un ibuprofēna iedarbību.
Veicot zāļu terapiju, noteikti jāatsakās no alkoholisko dzērienu lietošanas, jo tie var nodarīt ļaunumu veselībai un pat dzīvībai.
Deguna pilienu (efedrīns, galazolīns, naftizīns) un alkohola lietošana var izraisīt asas artēriju spazmas un asinsspiediena pazemināšanos.
Uzdzerot glāzi vīna pēc aspirīna lietošanas, ātri var iegūt kuņģa čūlu.