Krievu vēja suni uzskata par Krievijas nacionālo lepnumu. Aristokrāts starp suņiem – aristokrātu suns – tā savulaik teica un joprojām saka par šīs šķirnes suņiem. Ar viņiem devās medībās augstdzimušas personas, par viņiem savos daiļdarbos rakstīja Aleksandrs Puškins un Ļevs Tolstojs, bet gleznās un skulptūrās iemūžināja slaveni mākslinieki.
Kļūstot par krievu vēja suņa īpašnieku, tā saimnieks apliecina, ka viņam piemīt nevainojama gaume un ir augsts statuss sabiedrībā. Savulaik šīs šķirnes kucēni uzskatīti par ļoti dārgu dāvanu.
Krievu vēja suņiem līdzīgi rējēji fiksēti jau ilgi pirms mūsu ēras Nīlas ielejā, to attēli ir atrasti uz vēstures pieminekļiem senajā Ēģiptē. Eiropā šie šķirnes līdzinieki nonāca līdz ar ķeltu ciltīm, bet Krievijā tie pirmoreiz pieminēti XVII gadsimta sākumā, cara Borisa Godunova valdīšanas laikā. Uzskata, ka krievu vēja suns jeb krievu kurts (krieviski – borzaja) ir cēlies, krustojoties Vidusāzijas vēja suņiem ar ziemeļnieku laikām. Vēlāk šai šķirnei pieplūda arī britu, kalnu, Krimas un citu vēja suņu līdzinieku asinis.
Krievu muižnieku kaislība
XVIII gadsimtā, kad valdīja Pēteris I un viņa pēcteči, ar vēja suņiem aizrāvās retais, taču minētā gadsimta beigās sākās aizrautīgs šīs šķirnes uzlabošanas darbs, tika izveidotas lielas audzētavas.
Krievu vēja suns bija visiecienītākais krievu aristokrātu medību suns. XVIII un XIX gadsimtā šai sabiedrības daļai populāra izklaide bija medības, kurās vienkopus devās desmitiem muižnieku zirga mugurā, liels skaits kalpotāju un palīgu medībās, kā arī pulks medību suņu un dzinējsuņu. Piemēram, krievu muižnieku Šeremetjeva, Orlova, Paņina, Barjatinska, Romanovska un Romadanovska īpašumā bija no 150 līdz pat 300 medību suņiem, savukārt, kad 1729. gadā medībās devās Pēteris II, viņu pavadīja pat 420 suņu. Tos parasti izmantoja, medījot vērtīgus kažokzvērus: lapsas, vilkus, lāčus un lūšus. Suņu uzdevums bija iztrenkt medījumu no meža klajumā. Šajās medībās gandrīz nekad nelietoja ieročus. Vilku no meža izdzinuši klajumā, vairāki suņi to zibenīgi sagrāba aiz rīkles vai skausta un gaidīja piejājam mednieku, kas ar spēcīgu belzienu zvēru nobeidza. Bijuši pat tādi suņi, kas ar vilku, lapsu vai citu meža zvēru tikuši galā bez cilvēka palīdzības. Jāuzsver, ka šādās medībās dzīvniekam nebija ilgstoši jācieš, kā tas notiek gadījumos, ja vilks, lapsa vai kāds cits meža zvērs tiek aizšauts un pazaudēts, tādējādi viņu nolemjot mokošai nāvei.
Pirmais pasaules karš, revolūcija un pilsoņu karš iznīcināja gandrīz visus krievu vēja suņus Krievijā. Šīs šķirnes atdzimšana sākās tikai pēc Otrā pasaules kara.
Šķirnes atdzimšana
1874. gadā Maskavā notika pirmā medību suņu izstāde, bet 1888. gadā Maskavas mednieku biedrība pieņēma krievu vēja suņu šķirnes standartu, ko uzrakstīja N. Jermolovs. Krievu vēja suns tāpat kā visi kurti ir izcils skrējējs – tas gluži kā sprinteris ir nepārspējams īsās distancēs, uzreiz uzņem ātrumu un dažos lēcienos panāk medījumu, tam zibenīgi metoties virsū. Šīs šķirnes pārstāvji ir apveltīti ar ļoti labu redzi, tiem piemīt gudrība un drosme. Izsmalcinātais profils, lielās, brūnās acis, tievais kakls, elegantais muguras izliekums, slaidais augums (suņiem augstums ir no 75 cm līdz 85 cm, bet kucēm – no 68 cm līdz 78 cm) un ideālais svars (no 35 kg līdz 48) kg) to izskatam piešķir aristokrātiskumu. Krievu vēja suņu spalva ir gara, zīdaina, viļņota vai viegli cirtaina, viņu kažokam ir daudzveidīga nokrāsa.
Šīs šķirnes suņus daba ir apveltījusi ar labām prāta spējām, ar lepnu garu un taisnīguma izjūtu. Gan šo īpašību dēļ, gan pievilcīgā izskata dēļ krievu vēja suņi ir ieguvuši lielu popularitāti visā pasaulē. Eiropā un Amerikā tos uzskata par lieliskiem kompanjoniem. Tā kā medības zirgu mugurā ar dzinējiem un medību suņu baru pieder pagātnei, to vietā ir stājušās skriešanās sacensības un kursings – humāns sporta veids, kas imitē, kā kurtveidīgie suņi mēdz dzīties pakaļ medījumam (šajā gadījumā – mākslīgajam).
Krievu vēja suns ir gan lielisks izstāžu suns, gan brīnišķīgs mājas mīlulis, kas savu saimnieku ik dienas priecē ar savu nevainojamo izskatu. Šīs šķirnes pārstāvji vienlaikus ir pazīstami un noslēpumaini, vienkārši un daudzšķautņaini.
Ar iedzimtu pašcieņu
Mājās krievu vēja suns uzvedas mierīgi, ir apveltīts ar lielu pašcieņu. Atgriežoties no pastaigas, viņš apguļas savā iemīļotajā vietā un kļūst nemanāms – nav uzmācīgs un nerej, izdzirdot mazāko troksnīti.
Šķirnes īpatnība ir tāda, ka suņiem nav pavilnas, tiem nepiemīt arī daudziem rējējiem raksturīgā smaka. Viņu kažoks ir skaists, turklāt tam piemīt spēja pašattīrīties. Ja no pastaigas pārrodas netīrs, tad, tiklīdz spalva ir nožuvusi un saimnieks to izķemmē, netīrumi pazūd kā nebijuši un suns ir absolūti tīrs.
Krievu vēja suni nedresē, bet audzina, turklāt jau no kucēna vecuma. Viņam ir izteikts pakaļdzīšanās instinkts, tāpēc suni nedrīkst palaist no pavadas pilsētas centrā. Pastaigām ieteicama vieta, kur ir mierīgi, nav daudz cilvēku (piemēram, vientulīgā jūras krastā, lauku pļavā – kaut vai brīvdienās), lai suns varētu izskrieties. Ja mājas mīlulis jau no kucēna vecuma iepazīstināts ar citiem dzīvniekiem, vēlāk saskarsmē ar tiem nebūs problēmu. Daudziem vēja suņa saimniekiem mājās ir arī kaķis. Novērojumi liecina, ka abi labi satiek, spēlējas un pat guļ blakus.
Šķirnes pārstāvji iedzīvojas arī ģimenēs, kur ir daudz bērnu, taču tas nenozīmē, ka viņi gatavi kļūt par mazuļu rotaļlietām. Ir apveltīti ar lielu pašcieņu un cieņas pilnu attieksmi gaida arī no saimnieka un citiem ģimenes locekļiem. Tiem nav pieņemami, ka kāds cenšas viņus dresēt, nomākt viņu garu. Krievu vēja suns ir jāsaprot un jāmīl. Viņš neatklājas svešiem, bet savam saimniekam ir uzticams draugs. Cilvēks, kurš kļuvis par krievu vēja suņa saimnieku, ir iepazinis viņa raksturu un iemīlējis, nekad vairs nevarēs kļūt neuzticīgs šai šķirnei. Iegādājies vienu šķirnes suni, viņš nopirks arī otru un trešo.
Nav daudz ziņu par to, kad Latvijā parādījās krievu vēja suns. Zināms, ka pagājušā gadsimta 70. gados tie piederējuši tikai dažiem cilvēkiem.
Pirmā, kas Latvijā nodarbojas ar krievu vēja suņu profesionālu audzēšanu un vairošanu, ir Žanetta Givoina. Viņas kuce Cēzija savulaik bija vienīgais krievu vēja suns Latvijas mednieku biedrībā. Vēlāka viņas kuce Lesija, ko iegādājās Maskavā, un kuce Zadira, ko nopirka Sanktpēterburgā, kļuva par šīs šķirnes suņu audzētavas Balt-Akoti ciltsmātēm.
Pašlaik minētā audzētava pieder Žanettai Givoinai un Marinai Terentjevai. Tur dzimušie krievu vēja suņi sekmīgi startē gan šķirnes kluba rīkotajās izstādēs Latvijā, gan starptautiskās izstādēs Baltijas valstīs, Krievijā un Eiropā. Balt-Akotu lolojumi daudzkārt ieguvuši Latvijas un arī starptautiska mēroga čempionu titulus; viņi izceļas ar brīnišķīgu eksterjeru, labu veselību un lielisku raksturu un ir slaveni tālu aiz Latvijas robežām.