Nepārmaksā, apsaimniekojot īpašumu

Cilvēks, kurš nolēmis pirkt jaunu dzīvokli, bieži vien neapjauš, no kā jāuzmanās un cik daudz naudas patiesībā viņam vajadzēs tērēt, apsaimniekojot savu īpašumu.

Kādiem kritērijiem būtu īpaši jāpievērš uzmanība, iegādājoties dzīvokli jaunajos projektos, skaidro inženieru biroja "Būve un forma" finanšu direktore Sanita Prauliņa.

Tirgū piedāvā daudz jaunu dzīvokļu, izvēle ir liela. Savulaik piedāvāja pirkt daudz tādu dzīvokļu, kuru celtniecība nebija pat sākta – varēja aplūkot datorā vai katalogā uzzīmētas bildītes. Būtībā cilvēks pirka bildīti. Dažreiz veicās, bet citreiz nācās kost pirkstos, jo jaunajā dzīvoklī atklājās visādas vainas. Līdz ar to izdevumi bija ievērojami lielāki, nekā sākumā plānots.

Tipiskākie riski

Potenciālajam pircējam praktiski nav iespējams izvairīties no visu veidu riskiem. Īpašuma novērtēšana ir atbildīgs process, vajadzīgas specifiskas zināšanas par tirgu, likumiem, celtniecības materiāliem un tamlīdzīgi. Lai izslēgtu šos riskus, ieteicams pirms īpašuma iegādes tā novērtējumu uzticēt vienam vai vairākiem speciālistiem. Tiem jābūt no konkrētās būvfirmas neatkarīgiem, tehniski izglītotiem cilvēkiem, kas pārzina būvniecību un var paskaidrot, kādas ir ēkas un dzīvokļu tehniskās īpašības (siltumizturība, skaņas izolācija, vēdināšana u. c.), kādi būvmateriāli izmantoti ēkas un dzīvokļu būvniecībā.

Pats svarīgākais ir ēkas kvalitāte, tāpēc ieteicams pievērst uzmanību projekta attīstītāja un celtnieku reputācijai un pieredzei. Ja pirms tam viņi jau ir attīstījuši un nodevuši ekspluatācijā vairākus sekmīgus projektus, tad tā zināmā mērā ir garantija, ka arī konkrētais objekts būs veiksmīgs. Ja projekta attīstītājs ir jauns, tikko ienācis nekustamā īpašuma tirgū, risks ir lielāks.

Iegādājoties dzīvokli jaunā ēkā, pirmām kārtām ieteicams pievērst uzmanību tās tehniskajiem risinājumiem – kādas konstrukcijas izmantotas būvniecības procesā, no kādiem būvmateriāliem ēka celta, kādas komunikācijas iebūvētas. Dzīvoklis parasti tiek pirkts ilglaicīgai lietošanai, tāpēc ir svarīgi, lai tas kalpotu visos gadalaikos un nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus.

Pērkot jaunu dzīvokli, jānoskaidro, vai dzīvokļa cenā ietilpst arī zemes domātā daļa. Ja nav, tad arī tā jāpierēķina klāt. Nopērkot zemes domāto daļu, dzīvokļa īpašnieks maksās nevis zemes nomu, bet nekustamā īpašuma nodokli.

Izdevumos jāierēķina arī mājas apsaimniekošana – kāpņu telpu un pagalma uzkopšana, sadzīves atkritumu izvešana un citi pakalpojumi. Jauno namu apakšzemes stāvos vai pagalmos būvē autostāvvietas. Ja dzīvokļa pircējam pieder auto, tad jāzina, cik ik mēnesi būs jāmaksā par autostāvvietu.

Apsaimniekošanas izdevumi

Lai izvairītos no liekām problēmām, ir svarīgi laikus noskaidrot, kas ēku apsaimniekos un ar kādiem nosacījumiem. Precīzi arī jānoskaidro, kādas garantijas dzīvokļa pircēji saņems un kas tās nodrošinās – būvnieks, apsaimniekotājs, pārdevējs vai kāds cits.

Ņemot vērā, ka jaunos projektos dzīvokli iespējams iegādāties gan ar, gan bez iekšējās apdares, jaunajam īpašniekam ir jāzina, vai viņam pašam būs jārūpējas par projekta izstrādi un nodošanu ekspluatācijā. Ne mazāk būtisks nosacījums dzīvokļa iegādei ir vieta, kur ēka atrodas, kāda ir apkārtējā infrastruktūra un cik sakopta ir vide ap māju.

Pērkot nepabeigtu dzīvokli, der noskaidrot, kāds būs apdares un aprīkojuma līmenis. Ir gadījumi, kad trūkst sienu krāsojuma vai tapešu, grīdu seguma, vannu, izlietņu un podu. Citreiz atklājas, ka trūkst arī starpsienu, iekšdurvju, elektrības vadu un rozešu sienās. No tā atkarīgs, cik daudz naudas būs jāizdod, lai dzīvokļa celtniecību pabeigtu.

Tāpat ļoti svarīgi ir noskaidrot, kā tiks organizēta apsaimniekošanas sistēma pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā. Parakstot priekšlīgumu, tam jābūt pievienotiem pirkuma līguma un apsaimniekošanas līguma projektiem, kuros jābūt norādītam, kā tiks aprēķināta apsaimniekošanas maksa. Pretējā gadījumā nav izslēgta situācija, ka sākumā tiek solīta viena apsaimniekošanas maksa, bet pēc tam tā var tikt mainīta uz lielāku summu. Jābūt arī atrunātam, kas nodrošinās visus ar apsaimniekošanu saistītos pakalpojumus, kas uzraudzīs un kontrolēs to izpildi.

Līgumi

Lai ar jauno dzīvokli neiepirktos, pats svarīgākais ir pirkuma līguma saturs. Iekams parakstīt jebkādu līgumu, ieteicams vispirms to rūpīgi izlasīt pašam un parādīt uzticamam juristam. Pirms parakstīt pirkuma līgumu, jāprasa īpašuma pārvaldīšanas un apsaimniekošanas līgums. Bieži tirgotāji aizbildinās, ka apsaimniekotājs neesot zināms, bet vēlāk izrādās, ka dzīvokļa tirgotāji paši ir arī nama apsaimniekotāji, kuri par apsaimniekošanu pieprasa lielas summas. Lietpratēji iesaka prasīt abus līgumus un parakstīt tos vienlaikus. Līgumā jāparedz visu namā esošo labierīcību, aprīkojuma, piemēram, autostāvvietu, liftu, lietošanas noteikumi un maksa.

Apsaimniekotāji var piedāvāt arī citus pakalpojumus. Topošajam īpašniekam vispirms vajadzētu noskaidrot, kā tiks apsildīts dzīvoklis. Ja nams uzbūvēts kārtīgi, no kvalitatīviem būvmateriāliem, siltuma zudumi būs ievērojami mazāki. Taču jaunbūvēs mēdz būt nevis centrālā pilsētas siltumapgāde, bet vietējā, par ko būs jāmaksā apsaimniekotājam.

***

NODERĪGI!

Izvēloties dzīvokli kādā no jaunajiem projektiem, jāņem vērā:

vieta, kur māja atrodas (rajons, troksnis, sabiedriskā transporta pieejamība, ainava utt.);

dzīvokļu skaits, telpu plānojums un ēkas stāvs;

apdares un komplektācijas pakāpe, kādā dzīvoklis tiek pārdots;

logu virziens pret debespusēm;

no kādiem apdares materiāliem ir dzīvokļa sienas, griesti un grīdas;

vai ir paredzētas autostāvvietas vieglajam autotransportam;

kā dzīvokli apsildīs;

vai koplietojamā teritorija ir noslēgta vai publiska;

mājā iebūvētās komunikācijas, to ekspluatācijas nosacījumi un izmaksas (apkure, siltais ūdens, gāze, TV, telefons, pieejamā elektrojauda, gāze, ārdurvju atslēgas u. c.);

mājas un teritorijas apsaimniekošana un izmaksas;

dzīvokļa cena un maksāšanas nosacījumi

***

Ekspertes viedoklis

Sanita PRAULIŅA, inženieru biroja "Būve un forma" finanšu direktore:

– Kad vēl nesen Latvijā valdīja nekustamā īpašuma tirgus bums, daudzi pirka dzīvokļus un mājas, tās rūpīgi neapskatot un neizvērtējot varbūtējos riskus, jo galvenais dzinulis bija – pēc iespējas ātrāk nopirkt mitekli, un lai vieta, kur tas atrodas, būtu skaista. Gan nezināšanas, gan paviršās attieksmes dēļ ne viens vien iegādājās to, ko patiesībā nemaz nebija gribējis. Dzīvojot jaunajā mājoklī, nereti atklājas vairāki trūkumi, kurus būtu iespējams laikus pamanīt un novērst, ja pret nekustamā īpašuma iegādi pircējs būtu izturējies ar lielāku atbildību. Šobrīd mājokļu tirgū piedāvājums ir liels, kas potenciālajos pircējos rada apjukumu. Daudzi ir dzirdējuši par draugu un paziņu problēmām jaunajos mājokļos, tomēr cilvēkam, kurš ikdienā ar būvniecību nesaskaras, ir grūti izvērtēt visus riskus un pamanīt dažādas nepilnības. Meklējot dzīvokli vai māju, cilvēks vispirms pievērš uzmanību vietai, kur tas atrodas, telpu plānojumam, nekustamā īpašuma cenai. Protams, šiem faktoriem ir liela nozīme, bet tikpat būtiski ir noskaidrot, no kādiem apdares materiāliem būs dzīvokļa sienas, griesti un grīdas; vai būs starpsienas un no kāda materiāla; kāda paredzēta skaņu un siltuma izolācija; no kādiem būvmateriāliem izgatavos logus un durvis; kā dzīvokli apsildīs un simtiem citu jautājumu, kuros orientēties spēj tikai profesionālis. Tāpēc, pirms iegādāties mājokli, būtu ieteicams izmantot speciālista palīdzību, kas pārzina būvniecību un var paskaidrot, kādas ir ēkas un dzīvokļu tehniskās īpašības – siltumnoturība, skaņas izolācija, vēdināšana un citas. Mitekļa pirkšana ir ilglaicīgs projekts, tāpēc, lai vēlāk nebūtu jāviļas, pirms pirkšanas līguma parakstīšanas uzmanība jāpievērš daudz un dažādām niansēm.