Līdz ar vasaras iestāšanos arvien vairāk laika pavadām ārā – iekopjot un rūpējoties par piemājas dārzu. Viena no neatņemamām dārza sastāvdaļām ir žogs vai sēta, kas kalpo gan dekoratīviem, gan arī drošības nolūkiem, lai izvairītos no nelūgtiem viesiem savā īpašumā.
Dārza nožogojumam ir dažādas funkcijas. Tas iezīmē robežu starp īpašumiem, aizsargā pret zagļu un dzīvnieku iekļūšanu, kā arī aizkavē mājdzīvnieku klaiņošanu pa ielām. Būtiski, ka augsts un izturīgs žogs ir grūti pārvarams, bet vienlaikus arī nenosedz skatu un rada daudz lielāku plašuma sajūtu nekā, piemēram, koka sēta.
Pirms žoga iegādes
Pirms iegādājamies kādu no žogiem, ir jāzina, kam dārza nožogojums kalpos – vai gribam būt nošķirti no garāmgājēju acīm vai nožogojums nepieciešams, lai nepieļautu cilvēku vai dzīvnieku iekļūšanu teritorijā, vai arī žogs vajadzīgs, lai norobežotu kādu teritoriju no bērniem? Setas.lv direktors Andris Trumpiks stāsta, ka nākamais solis ir noteikt budžetu žoga izbūvei. Jāņem vērā vairāki faktori, piemēram, vai vēlaties izbūvēt žogu paši vai nolīgsiet palīgus. Ir jāuzskaita visi nepieciešamie materiāli un jānosaka, vai būs vajadzīgs kāds īpašs aprīkojums.
Pēc tam ir vajadzīgs īpašuma plāns, lai ieskicētu tajā žoga līnijas, stūrus un leņķus, ņemot vērā apkārtējās vides faktorus – bedres vai ūdenstilpnes. Lielāka uzmanība jāpievērš vārtu izvietojumam, lai nodrošinātu ērtu piekļuvi gan cilvēkiem, gan automašīnām. Kad pieņemti būtiskākie lēmumi, precīzi jāizmēra dārza platība, jāizvēlas žoga materiāls un dizains. Šeit nepieciešams ņemt vērā šādus kritērijus – žoga stingrība un stabilitāte, izturība pret rūsēšanu, krāsas noturība un sieta acu nedeformēšanās. Kad visi sagatavošanās darbi ir paveikti, jāizrok bedres žoga mietiem (stabiem) apmēram pusmetra dziļumā, jāiebetonē tie un, kad cements ir pilnībā sacietējis, jāsavieno tie ar žogu un jāuzstāda vārti.
Mūsdienās viens no būtiskākajiem kritērijiem, uzstādot žogu, ir cena. Līdzās vienkāršākiem modeļiem, arī metāla žogiem, ir pieejami dažādi dekoratīvi dizaini. Tā ir ilgtermiņa investīcija – metāla žogs ir ilgstošs un izturīgs risinājums, kas kalpos daudzus gadus, turklāt pretēji citiem apžogošanas veidiem mitrums tam nekaitēs un neradīs problēmas žoga struktūrā.
Iecienītākās sētas
Koka sētas nav tik izturīgas un ilgmūžīgas, tomēr cilvēki tās ir iecienījuši. Pirmkārt, koka žogi ir estētiski un gaumīgi. Otrkārt, tie labi iederas ainavā, un, treškārt, šo materiālu var kombinēt ar citiem. Lai koka žogs kalpotu ilgāk, tas regulāri jāuzmana, un vajadzības gadījumā jāveic neliels remonts. Žogs regulāri jākrāso un jāapstrādā ar antiseptiskiem sastāviem. No koka var darināt dažādus žogus. Stāvkoku žogs sastāv no mietiem, kas cieši cits pie cita ierakti tieši zemē. Tā galvenais trūkums – nepieciešams daudz materiāla. Horizontālais dēļu žogs ir sēta, kuras posmi darināti no vairākiem horizontāliem dēļiem, kas pienagloti pie vertikāliem balsta stabiem. Tas ir klasiskākais variants, taču šim veidam var būt arī dažādas variācijas. Piemēram, dēļi starp balsta stabiem novietoti tā, ka veido kādu ornamentu. Vertikālajam dēļu žogam dēļi pienagloti pie vertikāliem elementiem, kas savukārt piestiprināti pie horizontāliem balsta stabiem. Vertikālo koka posmu izstrādājumu veidošanā tiek izmantoti kvalitatīvi sīkkoksnes priedes zāģmateriāli (18 procenti mitruma), ēvelēti dažādās formās (taisnstūra, ar noapaļotām malām, nofāzēti, dažādu citu formu). Žoga izturībā ļoti svarīga ir balstu uzstādīšana. Speciālisti rekomendē attālumu starp horizontāliem balstiem veidot no 1,5 līdz 2,5 metriem. Svarīgi, lai augstiem žogiem un garām sekcijām balsti un savienojumu posmi būtu īpaši stabili. Tikpat svarīgi ir balstus ierakt pietiekamā dziļumā. Optimālais variants bedrēm – 120 cm. Lai sēta būtu taisna, vajadzīgi precīzi mērījumi. Rūpīgi jāveic arī balstu nostiprināšana. Visizturīgākais stiprināšanas veids ir betonēšana, taču tikpat labi bedres ap stabiem var aizbērt ar šķembām vai akmeņiem. Koka posmu izgatavošanas procesā noteikti jāizmanto kvalitatīvi kokmateriāli. Kokmateriāla un apdares materiālu pareiza izvēle un iestrāde noteiks žoga kalpošanas laiku.
Skaisti un praktiski
Aizsedzoša žoga lomu var pildīt arī pietiekami blīvi noaudzis dzīvžogs. Gandrīz ideāls aizsegs ir mūžzaļie skujeņi, taču, kamēr žogs izaug, paiet vairāki gadi, tāpēc dažkārt dzīvžogam no ārpuses ierīko stiepļu pinuma vai kādu citu īslaicīgu žogu, kuru vēlāk nojauc vai ļauj tam ieaugt dzīvžogā. Lapu koki un krūmi dabiski neveido tik ciešu vainagu kā, piemēram, populārākās tūju vai kadiķu šķirnes, tāpēc aizsega veidošanai lapaiņu žogus regulāri cērp. Ar cirpšanu sasniedz vēl otru mērķi – dzīvžogu ierobežo tam paredzētā telpā, neļaujot pārāk izplesties un aizņemt lielu vietu.
Mūsdienās, kad ir pieejami dažādi žogu materiāli, īpaši lauku sētās saimnieki vēlas izbūvēt kādu īpašu, dabiska izskata žogu. Viens no šādiem risinājumiem ir kārklu žogs. Andris Trumpiks ar kārklu žogu izgatavošanu nodarbojos jau vairāk nekā 10 gadus. Ideja par šādu žogu izgatavošanu nāca no Dānijas, arī pirmie žogi tika eksportēti tieši uz turieni.
A. Trumpiks stāsta, ka pieprasījums pēc kārklu žogiem ir izteikti sezonāls. Parasti ziemā šie žogi tiek izgatavoti un pavasarī tirgoti. Darbs nav rūpniecisks, bet amatniecisks, tādēļ arī ekskluzīvs. Pieprasījums pēc kārklu žogiem pārsvarā ir ārpus Rīgas, atpūtas un dzīvojamās zonās. Viens no kārklu žogiem ir uzstādīts arī ap māju meža vidū. Pieprasījums pēc žogiem mainās katru gadu un nav prognozējams. Diezgan ilgs laiks paiet, izgatavojot kārklu žogu.
Izgatavo pa posmiem
Meistars skaidro, ka žogus izgatavo pa posmiem, katrs posms ir 1,5 m garš, augstums – 0,9 m; 1,2 m; 1,5 m un 1,8 m. Dienā vidēji var izgatavot 2 līdz 3 posmus, ieskaitot materiālu sagatavošanu. Laikietilpīgākais darbs ir sagatavot kārklu vicas. Kārklus meistars audzē pats 10 ha platībā. Parasti žoga posmus uzstāda starp koka stabiņiem, bet var arī piestiprināt pie esošā žoga vai stabiņiem. Šāda veida žogu arī pašam saimniekam uzstādīt nav grūti, un daudz laika tas neprasa.
Pēc žoga uzstādīšanas kārklu vicas žūst 1 līdz 6 mēnešus atkarībā no gadalaika. Žoga vidējais kalpošanas laiks ir apmēram 8 līdz 10 gadi, jo kārkli ir dabisks ķīmiski neapstrādāts materiāls, kas, protams, laika apstākļu ietekmē mainās. Tāpēc galvenais nosacījums, uzstādot šādu žogu, ir neļaut tam saskarties ar augsni. Kārklu žoga cenas pa posmiem ir no 12 līdz 15 latu. Cenu ietekmē kokmateriālu izmaksas, degvielas cena un energoresursi. Pie žoga cenas jāpiepluso arī stabiņu cena, stiprinājumi, kā arī darbs par uzstādīšanu.