Klāt pavasaris, saulīte spīd spožāk, dienas kļūst garākas, un tā vien gribas parušināties pa zemi un iesēt kādu auglīgu sēklu. Tā kā sēklu piedāvājums ir plašs, gan pieredzējušiem, gan ne tik pieredzējušiem dārzniekiem gadās apjukt, tāpēc noderēs profesionāļu padoms.
Saimniecēm, kas vēlas likt galdā kaut ko īpašu, noderēs cukīni pildīšanai "One ball F1", kas ir dzelteni, vai arī "Eight Ball", kas ir zaļā krāsā un kuriem ir lielāks diametrs nekā iepriekš pieminētajiem cukīni. "Diamant" šķirnes augļi ir slaidi, bet "Gold Rush" šķirnes cukīni – koši dzelteni un gludi, turklāt nestīgo. Audzējot šos dārzeņus, jāņem vērā – jo biežāk novāksim cukīni ražu, jo tie veidos vairāk jaunu aizmetņu! Cukīni labi aug saulainās, aizsargātās vietās un barības vielām bagātās augsnēs. Ideāli – uz komposta kaudzes! Bet tie ir jutīgi pret aukstumu, tāpēc jāsargā no salnām!
Arī tiem, kam garšo patisoni, ir pieejamas vairāku šķirņu sēklas: "Sunny Delight" (šie patisoni izaugs dzeltenā krāsā), "Patty Green Tint" (zaļā krāsā), "Custard White" vai "Polo" (abas šķirnes – baltā krāsā). Dažādu šķirņu patisoni izskatīsies ļoti dekoratīvi, iekonservēti vienā burkā. Būs gan lieliska krāsu buķete jūsu galdam, gan arī nevainojama garša! Starp citu, daudziem konservēti patisoni garšo pat labāk nekā gurķi, tikai patisoni būtu jānovāc mazi, nepārauguši.
Krāsainam galda servējumam piedāvājam arī burkānu sēklu maisījumu, kur vienā paciņā ir dzeltenu, oranžu un violetu burkānu sēklas. Ikdiena dažkārt ir tik vienmuļa, ka ar izdomu servēts skaists galds tajā ienesīs patīkamas pārmaiņas, tikai vajag mazliet padomāt un pacensties.
Salāti un ziedkāposti
Daudzveidīgs ir arī salātu šķirņu piedāvājums. Ķīnas salāti "Mini Pak Choy Misone" lieliski garšos kopā ar āboliem un apelsīniem. Traukā skaisti izskatīsies salāti dažādās – zaļā, dzeltenā un tumši sarkanā – krāsās, kuru sēklas piedāvājam vienā iepakojumā. Turklāt plūcamie salāti ir ļoti izdevīgi – tie aug, mēs noplūcam tikai ārējās lapas, bet iekšējās turpina augt. Tādējādi ražu iegūstam pakāpeniski, nav ilgstoši jāgaida, kad ienāksies augļi. Vēl jo vairāk – no viena stāda iegūstam vairākas ražas.
Ļoti ražīga salātu šķirne ir "Red Bowl" – ar garšīgām un sarkanām ozola formas lapām. Dzeltenīgi zaļas salātu lapas ir "Australische Gele", kas ir piemērota šķirne audzēšanai pavasarī un vasarā. Pirmo šīs šķirnes salātu ražu iespējams nogaršot jau sešas līdz astoņas nedēļas pēc sēklu iesēšanas. Piedāvājam arī dažāda veida rukolas salātus, kam ir izteikta riekstu garša.
Uz galda svaigam patēriņam kopā ar kādu mērci var likt ziedkāpostus. Šķirne "Rosalind", kas ir violetu nokrāsu, satur vairāk C un A vitamīna nekā parastie ziedkāposti. Jāņem vērā, ka vienā kvadrātmetrā jāstāda tikai trīs līdz četri stādi, jo galviņu aptver lielas lapas. Lieliska šķirne gan tūlītējai ēšanai, gan konservēšanai un saldēšanai ir "Snow Ball". Šiem ziedkāpostiem raksturīgas skaistas, baltas un blīvas galviņas; ir pavasara un rudens raža. Lai galviņas veidotos baltas un stingras, tiklīdz lapās aizmetas ziedkāposts, augstās lapas jāaizlauž uz iekšu. Tas jāatceras, audzējot jebkuras šķirnes ziedkāpostus!
Pupas un sīpoli
No krūmu pupām ieteicama šķirne ir "Roma 2", kam pākstis ir plakanas, 14–15 cm garas, vidēji zaļā tonī, bez šķiedras, ar ļoti aromātisku garšu. Jāņem vērā, ka pupas labi aug kopā ar jauktajām kultūrām – ar tomātiem, gurķiem, kāpostiem, salātiem, selerijām un sarkanajām bietēm. Pirms ēšanas pupas vienmēr ir jānovāra. Šķirnei "Wachs Beste von Allen" pākstis ir gaļīgas, bez šķiedras, bet pupas – dzeltenas, lieliski piemērotas konservēšanai un saldēšanai, kā arī salātu pagatavošanai. Lai uz pupām nemestos utis, tām blakus jāiestāda pupumētra! Ļoti ražīga pupu šķirne ar garām bezšķiedru pākstīm (19–22 cm!) un ar labu garšu ir "Neckargold". Ja pupas grib saldēt, novācot tās aplej ar vārošu ūdeni, tad noskalo ar aukstu ūdeni, atdzesē un tikai tad liek saldētavā!
Cukurzirņu cienītāji var droši iegādāties "Sugar Bon". Šai šķirnei izaug gaļīgas pākstis, kas nav pārklātas ar pergamenta kārtiņu, tāpēc saldos cukurzirņus var ēst ar visu pāksti. "Sugar Bon" ir agrīna šķirne, ražu iegūst jau no jūnija, turklāt raža ir bagātīga. Lieli sīpoli ar intensīvu garšu izaug gan no "Stuttgarter Riesen" sīpolu šķirnes sēklām, kas, labi izžāvēti, uzglabājas ilgi, gan no "Zittauer gelbe" šķirnes sēklām.
Jāgādā arī, lai mājās būtu melnie rutki, kas rudenī vai ziemā kopā ar medu palīdzēs cīnīties pret klepu. Rutki aug saulainās un daļēji ēnainās vietās, irdenās, humusu saturošās, smagās augsnēs. Ražu vāc 12–14 nedēļas pēc sēšanas, rutki jāuzglabā vēsā pagrabā. Pie mums ne tik populāri, bet Eiropā plaši lietojami ir spināti. Ražīga šķirne ir "Matador" – spināti izaug ar lielām, apaļām lapām. Piemērota audzēšanai pavasarī un rudenī. Tā ir ziemcietīga šķirne, tāpēc, ja sēj vēlu, pārziemo. Spināti aug saulainās, barības vielām bagātās un humusu saturošās augsnēs. Labu ražu var iegūt, ja pirmās lapiņas nošķin no pārējām lapiņām pirms ražas.
Piemērota kāpostu šķirne uzglabāšanai ir "Brunswijker", kas ir ražīga. Kāpostgalvas izaug apaļas un plakanas. Ja ap dobi iesēs timiānu, tas būs dabisks līdzeklis pret kāpostu balteni. Cita kāpostu šķirne "Amager" ir piemērota gan svaigam patēriņam, gan uzglabāšanai. Galviņas veidosies labi, ja augšanas sākumā saņems pietiekami daudz mitruma, tāpēc sausā laikā bagātīgi jālaista.
Dārziņš uz balkona
Lai katru sīkumu nevajadzētu pirkt veikalā un, neizejot no mājām, varētu noplūkt aromātisku garšaugu vai dārzeni, uz balkona var izveidot mazdārziņu. Šim nolūkam noderēs balkona kastes vai kāds lielāks puķupods, kurā var sēt salātus, garšaugus, iestādīt sīksīpolus vai tomātus, kas ne vien ziedēs un kupli ceros, bet arī dos labu ražu, turklāt augļi būs saldi. Šādas balkona kastes lieliski izskatīsies un arī kalpos praktiskam mērķim.
Tiem, kas uz balkona kastēs vēlas stādīt puķes, noderēs mēslojums ar želeju Vasaras puķu mēslojums Fit (SommerblumenFit), ko pievieno augsnei, lai to nevajadzētu tik bieži laistīt.
Pavasarī rūpējamies ne tikai par dārzu, bet arī par tuvinieku atdusas vietu. SIA Mauriņš piedāvā speciālu kapu augsni, kas ir melnā krāsā un uztur vairāk mitruma nekā parastā augsne. Kapu augsni var izmantot arī balkona kastēs, stādot puķes. Efekts būs pārsteidzošs! Karstā laikā ar parasto augsni piepildīta balkona kaste jālaista katru dienu, bet šajā gadījumā – ik pēc trim līdz četrām dienām.
SIA Mauriņš ir arī padomājis par tiem, kas istabā vai nu pārlej puķes, vai aizmirst tās apliet. Šogad pirmo reizi piedāvājam mitruma mērītājus, kas norāda, kāds mitrums ir puķupodā. Pielietojums ir ļoti vienkāršs: katrā puķupodā iesprauž vienu šādu mērītāju. Aplaista stādījumus. Divu stundu laikā mērītājs iekrāsojas zils, kas apliecina, ka mitruma puķupodā ir. Ja nav, tad vēl aplej, līdz mērierīce iekrāsojas, bet turpmāk lej, kamēr mērītājs no zilās krāsas pāriet uz sarkano.
SIA Mauriņš preci piedāvā arī interneta veikalā www.darziem.lv, kur ir ļoti bagātīgs sēklu klāsts. Ja ir kādi jautājumi, tos droši varat rakstīt vai nu uz maurins.sia@apollo.lv, vai arī uz florasan@apollo.lv. Noteikti centīsimies jums atbildēt!
Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA "Mauriņš"