Harmonijā ar dabu un zirgiem

Tiem, kas atvaļinājumu vēlas pavadīt tuvāk dabai, noteikti jādodas uz Liepājas rajona Priekuli.

Stallis "Zirgu vārdotāja" aktīvās atpūtas cienītājiem piedāvā ar basām kājām vai gumijas zābakos brist pa saulē apmirdzētu rasotu pļavu. Tur gaiss smaržo pēc tikko nopļauta siena, dzirdamas dzērvju dziesmas, harmonijā ar dabu sadzīvo stirnas, lapsas un zirgi.

Zirgu vārdotājā jūs sagaidīs saimniece Urzula Kronberga un četri vienas ģimenes zirgi: māte Braiza, tēvs Zavitoks, pusbrāļi Gambits un Zibests, kurš ir pats jaunākais, tādēļ arī apmeklētāju luteklis un mīlulis. Zirgi no Vidzemes šogad pārbraukuši uz Dienvidkurzemi. Par skaistajiem un gudrajiem dzīvniekiem, kamēr Urzula trenēja citu saimnieku zirgus, visus šos gadus rūpējās viņas vecāki. Meita ar pilnu pārliecību var apgalvot, ka mīlestība uz zirgiem viņai ir iedzimta, jo vecāki ar zirgiem nodarbojas visu mūžu.

"Pašlaik piedāvāju bērnu un jauniešu apmācību jāšanas sportā. Šajā kuplajā pulkā jaunākais dalībnieks ir tikai astoņus gadus vecs. Sagatavoju visus jāt gribētājus ar vai bez priekšzināšanām iejādē, konkūrā un voltižēšanā.

Tāpat visi interesenti neatkarīgi no vecuma var doties izjādēs. Tā ir lieliska iespēja pavērot Priekuli no cita skatu punkta. Atkarībā no klientu vēlmēm un sagatavošanas pakāpes piedāvāju dažādus maršrutus. Iespējams apskatīt un iepazīties ar vēsturiskajiem objektiem, ir speciāli maršruti arī dabas mīļotājiem. Ja vēlaties izjust vēju matos, auļojot pa pļavām tādā ātrumā, ka sāk asarot acis, droši, uz priekšu!" saka Urzula Kronberga.

Turpat stallī uz vietas ikviens var sekot līdzi, kā sagatavo izjādei zirgu, kā to notīra un apseglo. Ja ir vēlme, var pamēģināt pats notīrīt un apseglot gudro dzīvnieku. Tas ļauj labāk iepazīt un izprast zirga uzvedību un ķermeņa valodu, nebaidīties, ja vēlāk dzīvnieks papurina galvu vai nosprauslājas.

Zirgu vārdotāja piedāvā izmēģināt un pārliecināties par fizioterapijas metodi – reitterapiju. Tā ar zirga palīdzību koriģē stāju, attīsta līdzsvara izjūtu un koordināciju. Interesanti, ka reitterapija ir piemērota bērniem jau no sešu mēnešu vecuma un pieaugušiem cilvēkiem, kam ir centrālās un perifērās nervu sistēmas, balsta un kustību orgānu saslimšanas, kā arī elpošanas orgānu, sirds un asinsvadu saslimšanas, garīga rakstura traucējumi.

Urzula Kronberga uzsver, ka terapijas labvēlīgo ietekmi nodrošina zirga ritmiskās un trīsdimensionālās kustības, ko dzīvnieks stimulē ritmiski, regulāri no 90 līdz 110 reizēm minūtē. Zirga gaitas radīti nervu impulsi novērš spastitāti, to vājumu un šļauganumu. Dzīvnieka ķermenis saskarē ar cilvēku izdala 37–38 grādus augstu temperatūru. Terapeita un pacienta sadarbība sekmē ārstniecību neierastā vietā. Soļojot zirgs uz jātnieka muguru pārnes kustību, kas ir līdzīga iešanai, tādējādi pārnesot iešanas modeli uz cilvēku, kurš pats nespēj iet. Vienas nodarbības ilgums ir 20 minūtes, jo tādā laika sprīdī smadzenes vislabāk spēj uzņemt informāciju. Kursa minimālais ilgums – 10 reizes, pirmajās piecās cilvēks iemācās tikai balansēt. Pacienta veselības uzlabošana atkarīga no vairākiem apstākļiem: slimības veida, slimības stadijas un vēlmes ārstēties, taču rezultāti ir pārsteidzoši.

Tuvākajā nākotnē ir nodoms paplašināt saimniecību, rīkot nometnes bērniem, pārgājienus zirgu mugurā pa speciāli izstrādātu maršrutu. To laikā dalībniekiem būs iespēja daudz ko ieraudzīt, pašiem padarīt un noslēgumā atpūsties kārtīgā lauku pirtī.

***

NODERĪGI

Reitterapijas metodes mērķis:

uzlabot un atjaunot daļēji zaudētās vai arī kompensēt pilnīgi zaudētās kustību balsta aparāta funkcijas,

izlabot līdzsvaru un koordināciju,

normalizēt muskuļu tonusu,

trenēt gaitu un uzlabot tās kvalitāti,

veicināt slimnieka pašpaļāvību, pašcieņu, paškontroli un neatkarību.

Šādas terapijas kursu iespējams iziet Priekulē. Kontakttālrunis: 26264097, Urzula Kronberga.

Svarīgākais