Lai bērniem netrūktu kalcija

Kalcijs mūsu organismam vajadzīgs visu mūžu. Viens no dzīves posmiem, kad kalcija nekādā ziņā nedrīkst pietrūkt, ir bērnība.

Kauli aug un veidojas apmēram līdz 20 gadu vecumam.

Cilvēka kaulu aizmetņi veidojas jau mātes ķermenī, tāpēc pietiekama kalcija uzņemšana ir ļoti svarīga, jau bērniņu gaidot. Cilvēkam augot, kaulu sistēma nepārtraukti attīstās un ir svarīgi, lai tai netrūktu būvmateriāla visā augšanas periodā.

Ja organismā trūkst kalcija, kaulu augšana tiek kavēta, bērniem veidojas trausli kauli un zobi, bet vēlāk dzīvē var rasties arī dažādas citas problēmas. Pētījumi liecina, ka īpaša riska grupa ir skolēni, kuru ēdienkarti un paradumus pieaugušajiem šodien nav viegli kontrolēt. Skolās tiek veikti pasākumi, lai audzēkņiem nebūtu pieejami neveselīgi produkti, tajā skaitā gāzētās limonādes, kofeīnu saturoši dzērieni un enerģijas dzērieni, ko uzskata par kaulu slimības veicinošiem, bet bērni nereti izmanās tos iegādāties kaut kur citur, daudzi nevēlas uzturā lietot tādus kalcija avotus kā piena produkti un zivis. Gan kaulu attīstībai, gan visa organisma veselībai būtiskas ir arī fiziskās aktivitātes, kas ne visiem skolasbērniem ir pietiekamas.

Kauls ir dzīva sistēma

Kauls nav tikai ciets materiāls, kas satur ķermeni kopā. Patiesībā kauls ir dzīvs orgāns tāpat kā sirds, plaušas vai smadzenes utt. Tam ir savs dzīves ritms un savas struktūras. Kauls sastāv no vairākām daļām: no minerālvielu daļas, kur pamatā ir kalcijs un fosfors, no olbaltumvielu daļas jeb organiskās daļas, tajā ir saistvielas, kas saista kalciju, tāpat ir šķidrums, kas nodrošina informācijas pārraidi un piegādā kaulam uzturvielas, utt. Būtībā tas ir ļoti sarežģīts mehānisms. Organisma vienotajā sistēmā tam jāsadarbojas gan ar asinsvadiem, gan ar nierēm, aknām, dziedzeriem, kas ražo dažādus hormonus. Katra novirze kādā no citām orgānu sistēmām ietekmē arī kaulu sistēmu. Ir cietais, kompaktais kauls, kas sastopams kaula virsmā, un porainais kauls. Cietais kauls nodrošina kaulu stiprību, lai mēs varētu iet, nest smagumus, izturēt slodzi, tas aizsargā arī kaulu smadzenes, kuras ražo asinsrades šūnas; kā arī citus orgānus: sirdi, plaušas, aknas, liesu. Cietais kauls ir veidots no šķiedru kūlīšiem kā zaru slota. Poraino kaulu veido tādi kā savstarpēji savienoti tiltiņi, kas caurauž to kā tīkls. Šis kaula veids vairāk ir skriemeļos, papēža kaulā, gūžas kakliņā, tas palīdz ķermenim būt elastīgam, lai mēs varētu locīties, skriet, lēkt. Kaulam ir arī ārējais un iekšējais saistaudu apvalks, kas nodrošina kaula kvalitāti, stiprību un elastīgumu.

Kaulu veido pamatā divu veidu šūnas: osteoblasti un osteoklasti. Osteoklasti veicina kaula noārdīšanos, bet osteoblasti atjauno kaula struktūru. Apmēram septiņu gadu laikā cilvēks atjauno savus kaulus, bet līdz ar vecumu kaulu atjaunošanās spēja mazinās. Apmēram līdz 30 gadu vecumam kaulā notiek kalcija uzkrāšanās un virsroku ņem kaulu veidojošie faktori, faktiski piepilda kaulu šūnu banku ar kalciju visai turpmākajai dzīvei.

Domājot par priekšdienām

Labas veselības pamati daudzējādā ziņā tiek ielikti bērnībā. «Ir laikus jādomā par to, kā uzkrāt lielāku kaulu masu, jācenšas uzņemt pietiekami daudz kalcija,» saka ārsts Māris Belte, SIA Ekomed valdes priekšsēdētājs. «Šai vajadzībai Lielbritānijas firma Vitabiotics ražo preparātu Osteocare, kas pieejams tablešu vai sīrupa formā. Osteocare sīrups īpaši piemērots bērniem, kā arī cilvēkiem, kuriem tablešu norīšana sagādā grūtības. Tas ražots atbilstoši labas ražošanas prakses standartiem. Ņemot vērā zinātnes atklājumus, preparāts papildināts arī ar magniju, cinku un D3 vitamīnu, kas visi kopā veicina kalcija uzsūkšanos un izmantošanu organismā. Osteocare kalcijs ir karbonāta formā, ko uzskata par zelta standartu. Lai izvairītos no varbūtējā piesārņojuma ar smagajiem metāliem, tādiem, kā, piemēram, svins, kalcija karbonāta ieguvē neizmanto austeru čaulas un tamlīdzīgus materiālus. Produkts nesatur alkoholu, mākslīgās krāsvielas, laktozi, taukus, sāli un raugu, tas piemērots arī veģetāriešiem. Pašlaik Osteocare sīrups nopērkams Mēness aptiekā un Eiroaptiekā ar 25% atlaidi.» n

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA Taula Rīga

Māris BELTE, ārsts, SIA Ekomed valdes priekšsēdētājs:

– Lai izvairītos no varbūtējā piesārņojuma ar smagajiem metāliem, tādiem, kā, piemēram, svins, kalcija karbonāta ieguvē neizmanto austeru čaulas un tamlīdzīgus materiālus. Produkts Osteocare nesatur alkoholu, mākslīgās krāsvielas, laktozi, taukus, sāli un raugu, tas piemērots arī veģetāriešiem.

Cik kalcija vajadzīgs dažāda vecuma bērniem:

Kalcijs bērnam vajadzīgs vēl pirms

dzimšanas, tādēļ topošajām māmiņām iesaka lietot kalcija preparātus.

Grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām par pietiekamu kalcija devu tiek uzskatīti 1300–1500 mg dienā. Ja māte uzņem pietiekami daudz kalcija, tad mātes piens bērnam ir pietiekams kalcija avots, taču, uzsākot piebarošanu un pārejot uz citu pārtiku, ne vienmēr izdodas nodrošināt vajadzīgo kalcija daudzumu. Kalcija preparātus zīdainim vajadzības gadījumā ieteiks ārsts, kurš viņu novēro.

1–3 gadu vecumā bērnam dienā nepieciešams 500 mg kalcija, bet 4–8 gadu vecumā jau 800–1200 mg kalcija. Ieteicams lietot daudz piena produktu un citu ēdienu, kuros ir kalcijs. Pētījumi liecina, ka daudzi bērni ar uzturu tomēr uzņem nepietiekamu kalcija daudzumu un viņiem ir jālieto kalcija preparāti.

9–18 gadu vecumā strauji augošajam organismam vajag 1200–1500 mg kalcija dienā. Šajā vecumā to uzņemt ar uzturu ir problemātiski ne tikai lielās devas dēļ, bet arī tāpēc, ka, bērniem kļūstot patstāvīgākiem, vecāki vairs nevar tik labi kontrolēt viņu ēdienkarti un tīņi bieži dod priekšroku neveselīgiem našķiem, tāpēc ir lietderīgi papildus uzņemt kalciju uztura bagātinātāju vai bezrecepšu medikamentu formā.

***

NODERĪGI

• Kalcijs ir pienā, kefīrā, biezpienā, jogurtā, krējumā, sierā un citos piena produktos, arī zivīs, spinātos, virziņkāpostos, brokoļos, pētersīļos, dillēs, dažādās sēkliņās, riekstos u. c. Ar uzturu ir grūti uzņemt nepieciešamo kalcija daudzumu.

• Izvēloties kalcija preparātus, jāpievērš uzmanība tieši kalcija jonu (nevis kalcija karbonāta, laktāta, citrāta vai cita

savienojuma) daudzumam katrā devā.

• Lai organisms pilnvērtīgi absorbētu un izmantotu kalciju, ir būtiski, lai vienlaikus tiktu uzņemts arī D3 vitamīns, magnijs un cinks.

• D3 vitamīns ir svarīgs kalcija absorbcijai, kaulu mineralizācijai un hormonu regulācijai, kuri ir atbildīgi par normālu kalcija un fosfora līmeni asinīs un kaulos. Lai bērns augtu un pilnvērtīgi attīstītos viņa skeleta sistēma, ļoti būtisks ir ne tikai kalcijs, bet arī D3 vitamīns. Ja tā trūkst, var attīstīties rahīts, bērns ir nervozs, vairāk svīst, slikti guļ, biežāk slimo ar infekcijas slimībām, smagākos gadījumos novēro arī kaulu izmaiņas.

• Nereti cilvēkam vienlaikus novēro gan kalcija, gan magnija trūkumu, turklāt kalcija deficītu ir grūti novērst, nelikvidējot magnija deficītu.

Ir jānodrošina, lai organismā būtu pareiza kalcija un magnija attiecība.

• Cinkam ir nozīme kaulu atjaunināšanās procesos, un tas piedalās kalciju fiksējošās matrices veidošanā kaulos. Pēdējā laikā zinātne atzīst, ka cinka deficīts organismā sastopams daudz biežāk, nekā tika uzskatīts.

• Jāatceras, ka nedrīkst vienā ēdienreizē lietot kalcija un dzelzs preparātus, jo tas kavē kalcija uzsūkšanos. Ir arī produkti, kas pastiprināti piesaista un izvada no organisma kalciju: kofeīnu saturoši dzērieni, trekni ēdieni, balastvielām bagāti produkti u. c.

• Nav īsti korekti apgalvot, ka labāks ir tā sauktais dabiskais kalcijs no olu čaumalas, koraļļiem, gliemežvākiem u. c. Tieši dažādās čaulās un čaumalās, kas ir dzīvajiem organismiem mazāk

būtiskas struktūras, nonāk vielas, kas tiem nav vajadzīgas vai ir kaitīgas, piemēram, smagie metāli, ja tādi ir vidē.

• Rūpējoties par to, lai kauli būtu stipri un veseli, cilvēkam jebkurā vecumā nepieciešama adekvāta fiziska slodze.

Svarīgākais