Dzirdot par tējas labajām īpašībām, prātā nāk angļu literatūras klasiķu darbi. Tajos bieži kāda no varonēm ir omulīga tante vai vecmāmiņa, kura gādīgi piedāvā citiem tasīti tējas un uzskata to par universālu līdzekli pret visām dzīves likstām.
Izrādās, ka līdzīgas domās bijis karalienes Viktorijas valdības premjers Viljams Evarts Gledstons, kurš 1865. gadā sacījis: «Tēja jūs sasildīs aukstumā un atveldzēs karstumā. Tēja jūs uzmundrinās bēdās un nomierinās raizēs.»
Protams, katrai tautai un arī katram konkrētam cilvēkam ir savi nomierinošie un uzmundrinošie rituāli, un par tādu var uzskatīt arī tējas malkošanu. Daļa cilvēku par to vienkārši pasmaida. Taču mūsdienās veselīgam dzīvesveidam veltītās publikācijās bieži minēti jauni fakti par tējas labvēlīgo ietekmi, īpaši tas attiecas uz zaļo un balto tēju.
Tēja, kuru mēs sarunu valodā reizēm saucam par īsto tēju – gan zaļā, gan baltā, gan melnā, tiek iegūta no mūžzaļā krūma Camellia sinensis lapiņām, ko audzē tropu klimatā. Viens krūms var dot ražu 60–80 gadus. Lai tēja būtu kvalitatīva, lapiņas vāc tikai no krūmu virspuses. Tēju audzē vairāk nekā 30 valstīs.
Galvenā trīs tējas veidu – zaļās, baltās, melnās – atšķirība slēpjas apstrādes tehnoloģijā. Zaļā un baltā tēja netiek pakļauta fermentācijai (oksidācijai) gandrīz nemaz vai pilnīgi nemaz. Fermentāciju izmanto tikai melnās tējas ražošanā. Baltās tējas gatavošanai ņem visjaunākās nebojātās lapiņas, kuras pēc novākšanas žāvē nekarsējot, tāpēc baltās tējas garša ir ļoti viegla, bet zaļajai tējai tā ir piesātinātāka. Zaļās tējas ražošanā neizmanto fermentāciju, tāpēc lapiņas saglabā savu zaļo krāsu un dabisko garšu ar nelielu rūgtenumu. Lai izvairītos no nevēlamām garšas izmaiņām, lapiņas pēc novākšanas apstrādā ar tvaiku vai apgrauzdē, pēc tam tās atstāj uz sakarsētām paplātēm, kur lapiņas, atbrīvojoties no liekā mitruma, sačokurojas. Procesa noslēgumā tēju žāvē, līdz mitruma saturs nepārsniedz divus procentus, smalcina un saiņo.
Veselīguma ziņā baltā un zaļā tēja ir līdzvērtīga, izvēle ir gaumes lieta. Baltā tēja tiek uzskatīta par īpaši izsmalcinātu. Tā radusies Fudzijaņas provincē Ķīnā. Leģenda stāsta, ka ap 2737. gadu pirms mūsu ēras balto tēju atklājis viens no pirmajiem Ķīnas imperatoriem Šeņnuns – viņa tasē ar karstu ūdeni nejauši iekritušas dažas tējas krūma lapiņas. Imperatori balto tēju augstu vērtējuši izsmalcinātas garšas un aromāta dēļ, tai piedēvēta spēja apskaidrot prātu un mazināt «iekšējo drudzi», kas uzskatīts par simt slimību cēloni. Balto tēju novāc ar rokām marta vidū, skaidrā un saulainā laikā, turklāt vācēji nedrīkst ēst sīpolus, ķiplokus un garšvielas, kā arī lietot alkoholu, lai nesabojātu tējas lapiņu aromātu.
***
NODERĪGI
Tējai vienmēr jāuzvāra svaigs, auksts ūdens, jo tas satur vairāk skābekļa nekā atkārtoti vārīts.
Zaļās un baltās tējas pagatavošanai nedrīkst izmantot verdošu ūdeni, jo tas iznīcina bagātīgo aromātu un vērtīgās vielas, kas ir tējas lapiņās. Ūdenim pēc uzvārīšanās mazliet jāpastāv – jāatdziest līdz 90 grādu temperatūrai.
Baltā un zaļā tēja ievelkas divu minūšu laikā. Zemākas kvalitātes zaļā tēja ievelkas ilgāk un tai vajadzīgs karstāks ūdens.
Atstājot tējas lapiņas ūdenī pārāk ilgi, tēja kļūs rūgta un savelkoša neatkarīgi no šķirnes un kvalitātes.
Augstas kvalitātes balto un zaļo tēju atkārtoti var uzliet vairākas reizes, saglabājot garšu un veselīgās īpašības.
Maisiņos fasētās tējas patēriņš lietošanas ērtību dēļ Eiropā pārsniedz beramās tējas patēriņu. Ražotāji meklē veidus, kas ļauj ātri un vienkārši uzliet tēju, saglabājot tās labo garšu un kvalitāti. Inovatīvs risinājums ir tējas piramīda, kas nodrošina tējai papildu skābekļa piekļuvi uzliešanas laikā un ļauj izmantot lielākas tējas lapiņas – piramīdā pietiek vietas, lai tās varētu iztaisnoties, atbrīvot aromātu un vērtīgās vielas.
***
TĒJA VESELĪBAI
Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri regulāri izdzer trīs un vairāk tējas tasīšu dienā, samazinās sirds slimību risks.
Tēja bez piena un cukura nesatur kalorijas, tāpēc ieteicama tievētājiem. Ar katehīnu bagātā zaļā tēja palīdz samazināt tauku uzkrājumus, īpaši vidukļa apvidū.
Pašlaik nav zināmi pārliecinoši pētījumi, kas pierādītu, ka piens un cukurs iznīcina tējā veselīgās vielas. Piens var vienīgi nedaudz aizkavēt to uzņemšanu, bet cukurs, kā zināms, negatīvi ietekmē mutes dobuma veselību.
Tēja satur aptuveni uz pusi mazāk kofeīna nekā kafija. Pieļaujamais kofeīna patēriņš katram cilvēkam ir individuāls: dažs, nenodarot pāri savai veselībai, var dienā dzert tikai vienu tasi tējas, cits – pat astoņas tases. Tie, kam ārsts aizliedzis dzert kafiju, var atļauties mazliet tējas.
Dienā izdzerot vairākas tases tējas, uzlabojas garastāvoklis, labāk saglabājas možums un koncentrēšanās spējas.
Tēja var labvēlīgi ietekmēt kaulu un zobu veselību. Tās sastāvā ir vielas, kas aizkavē kariesu izraisošo baktēriju attīstību, turklāt tēja ir arī fluora avots.
Pašlaik nav zināmi pētījumi, kas apstiprinātu uzskatu, ka tēja nelabvēlīgi ietekmē gremošanas procesu. Šis jautājums vēl prasa rūpīgāku analīzi, bet atsevišķu pētījumu dati rāda, ka tējā ir vielas, kas spēj kavēt kuņģa čūlu izraisošo baktēriju attīstību.
Nav pētījumu, kas apstiprinātu saikni starp tējas dzeršanu un nierakmeņu veidošanos, kaut gan tēja satur skābeņskābi, kas teorētiski varētu radīt nierakmeņu veidošanās draudus. Divos plašos ASV veiktos pētījumos konstatēts, ka tējas dzeršana samazina nierakmeņu veidošanās risku par 8–14%, jo viens no nosacījumiem nierakmeņu riska mazināšanai ir pietiekama šķidruma uzņemšana, un tēja to nodrošina.
Tēja ir veselīgs dzēriens, un nav iemesla, kādēļ to nedrīkstētu lietot bērni un grūtnieces. Tase tējas dienā nekaitē arī maziem bērniem, bet grūtnieces var izdzert 3–4 tases dienā.
* Raksts sagatavots, izmantojot Lipton tējas institūta informāciju. Lipton tējas institūts ir organizācija, kurā strādā 50 zinātnieku, kas pēta tēju un tās ietekmi uz cilvēka fizisko un garīgo veselību; institūts arī finansē un koordinē pētījumu projektus akadēmiskajās un pētniecības iestādēs visā pasaulē.