\\Māja

Kādus dārza darbus nepieciešams veikt rudenī?

 
©pexels.com

Vasaras izskaņa ir vēstnesis, kad tuvojas arī dārza darbu sezonas beigas. Lai arī priekšā vēl ir viena no dārza entuziastu iemīļotākajām aktivitātēm - ražas novākšanas darbi, jau laicīgi nepieciešams parūpēties par dārzā mītošajiem augiem, lai arī nākamajā pavasarī tie skaisti uzziedētu un augtu.

Kādus darbus dārzā nepieciešams veikt rudenī, kam pievērst īpašu uzmanību un kādus instrumentus izmantot?

1. Apgriez augus pareizi

Lai daudzgadīgie augi sparīgi ziedētu arī nākamajā pavasarī, rudenī nepieciešams apgriezt to zarus. Uz šo darbību attiecas teiciens - mazāk ir vairāk, tāpēc jāapgriež nokaltuši, vāji un beigti zari, kā arī jāatbrīvojas no zariem, kas traucē augam izplesties un augt. Lai nodrošinātu precīzu un tīru griezumu, kas nesabojātu auga stumbru vai zaru, ieteicams izmantot apveida grieznes.

2. Labi iestādīti augi ir puse no plaukstoša rezultāta

Daudzgadīgie augi, kas pārziemo augsnē, kā arī pārcieš ziemas bargos laikapstākļus un sāk dīgt rudenī, piemēram, ziemcietes, augļaugus un dažāda veidu puķu sīpolus var stādīt līdz pirmajām salnām. Stādiem, kas ir izturīgi pret aukstumu, piemēram, krokusiem, tulpēm, narcisēm ir vajadzīga salna, lai cietais sēklapvalks saplīstu un sāktu dīgt. Savukārt, ja rudenī plāno stādīt zemē sīpolus, ieteicams tos stādīt divreiz dziļāk, salīdzinot ar to augstumu. Lai arī laiks rudens periodā ir vēsāks, augus ir nepieciešams joprojām regulāri aplaistīt, lai augsne neizžūtu.

3. Augu pārstādīšana

Nereti pašā augu plaukšanās sezonā ir redzams, kad kāds no stādiem neiederas izveidotajā dārza kompozīcijā, tāpēc rudens ir piemērots laiks, lai veiktu pārstādīšanas darbus, kad augus iespējams traucēt bez kaitējuma. Pārstādīšanas iemesli var būt dažādi - piemēram, auga atrašanās vieta nav piemērota un aizēno citus blakus mītošos augus vai arī tieši otrādi - sezonas laikā rodas cita vīzija kā dārzu pārveidot. Savukārt augus, kas atrodas puķu podos, nepieciešams pievērst papildu uzmanību - jo auga izcelsmes valsts ir eksotiskāka, jo ātrāk augs ir jāsagatavo ziemai, novietojot to siltākā vietā iekštelpā. Savukārt mazāk jutīgi augi var arī pārziemot arī vēsā pagrabā vai garāžā.