\\Māja

Utis, cērmes, kašķis: kā pasargāt bērnu no parazītiem?

 
©f64

Tuvojoties vasaras sezonas noslēgumam un skolas gaitu atsākšanai, aktualizējas tik nepatīkamais un delikātais, bet bērnu veselībai un labsajūtai būtiskais temats – dažādu parazītu izplatība. Farmaceite Nora Krauja stāsta, ka aptiekās lielākais pieprasījums pēc pretparazītu līdzekļiem gadu no gada ir vasaras beigās/rudens sākumā. Dati liecina, ka strauji augusi utu izplatība – pēdējo trīs gadu laikā pieprasījums pēc pretutu līdzekļiem palielinājies teju uz pusi (45%).

Padomi, kā pasargāt bērnu un visu ģimeni no utīm, zarunu trakta parazītiem un kašķa.

Utis

f64

No utīm nav pasargāts neviens, turklāt tas ir mīts, ka utis nemēdz iedzīvoties krāsotos vai balinātos matos. Tāpat maldīgi domāt, ka utīm “patīk” netīri un nekopti mati, tieši pretēji - utis jūtas labāk tīros matos. Visaktīvāk tās izplatās tad, kad bērni socializējas - spēlējoties bērni atrodas tiešā kontaktā, tāpēc, ja vienam būs utis, pavisam drīz tās būs arī citiem. Visaktīvāk utis izplatās vietās, kur vienkopus uzturas daudz bērnu, piemēram, vasaras nometnēs, vai sākoties skolai un bērnudārzam.

Biežs iemesls utu izplatībai ir nepamatota kautrēšanās. Ja bērnam konstatētas utis, nekavējoties par to jāinformē bērnudārza vai klases audzinātājs un vecāki tiem bērniem, ar kuriem bijusi tikšanās pēdējo dienu laikā. Jo operatīvāk utis tiks konstatētas un problēma risināta visiem bērniem, kas ar to saskārušies, jo vienkāršāk un ātrāk būs apturēt to tālāku izplatību.

“Mūsdienās utu parādīšanās vairs nenozīmē, ka matus būs jānogriež. Ja parādījušās utis, nekavējoties jālieto līdzekļi utu iznīcināšanai, atbilstoši vecuma grupai un vajadzībām, piemēram, šampūnus, losjonus, šķīdumus, izsmidzināmos līdzekļus vai aerosolus. Tāpat mūsdienās pieejami arī līdzekļi aizsardzībai pret inficēčanos ar galvas utīm - piemēram, ja klasē vai bērnudārza grupiņā kādam konstatētas utis, bet tās vēl nav paguvušas plaši izplatīties, profilaktiski var lietot dažādus līdzekļus utu atbaidīšanai. Tāpat šos līdzekļus var lietot arī pēc utu iznīcināšanas, lai novērstu risku to atkārtotai izplatībai,” skaidro N.Krauja.

Nākamais solis, parādoties utīm, ir higiēnas ievērošana - nepieciešama termiska gultasveļas apstrāde, mazgājot to 90 grādu temperatūrā vai izgludinot, izmantojot maksimālo gludekļa karstumu. Nepieciešams dezinficēt matu ķemmes, tās rūpīgi izmazgājot karstā ūdenī. Jāpiesargās, lai bērni izvairās no galvu saskaršanās ar citiem bērniem, mainīšanās ar drēbēm, cepurēm u.tml.

Pasargāt bērnu no utīm ir sarežģīti, taču, atsākoties skolas gaitām, īpaši būtiska loma ir skolotājiem un audzinātājiem. Ja kādam no bērniem ir bieža galvas nieze, bet āda aiz ausīm un kala aizmugurējā daļā sakasīta - jāpārliecinās, vai bērnam nav utis. Tāpat svarīgi ikdienā neizmantot citu cilvēku matu ķemmes, dvieļus.

 
Turpinājumu lasi nākošajā lapā