Deviņas radošas idejas, ko var iesākt ar arbūzu

© Atis Ieviņš/F64 Photo Agency

Lai arī mūsu zemē arbūzi nogatavojas samērā maz un pašmāju zaļie milži veikalos nopērkami reti, arbūzu pamatoti varam dēvēt par Latvijas vasaras karali. Salds un sulīgs, tas ir īpaši iecienīts un vienmēr sniedz patīkamu veldzējumu un spirdzinājumu. Protams, arbūzs vislabāk garšo tieši svaigs, taču arbūzu var izmantot arī radošāk, tādēļ pavāre un uztura speciāliste Jevgēnija Jansone piedāvā deviņas idejas, ko pagatavot no arbūza!

1. Pagatavojiet arbūzu limonādi! Arbūza sastāvā ir ļoti daudz ūdens, tāpēc pagatavot veselīgu un gardu limonādi būs pavisam vienkārši. Arbūzu vajag tikai atdzesēt ledusskapī, nomizot, attīrīt no sēkliņām, sablendēt un gatavs! Ja vēlas, dzērienam var pievienot arī piparmētras, laimu vai citronu - tas piešķirs arbūzam jaunas garšu nianses. Šī limonāde noteikti būs spirdzinoša, veldzējoša, turklāt iepriecinās gan pieaugušos, gan bērnus!

2. Sasaldējiet arbūza ledus kubiciņus! Arbūza gabaliņus vai blendēta arbūza masu var sasaldēt ledus kubiciņos - tā iegūsiet lielisku un aromātisku ledu, ar ko papildināt limonādi, ūdeni vai kādu kokteili!

3. Pievienojiet arbūzu salātiem. Nelieli arbūza gabaliņi būs labs papildinājums svaigajiem salātiem - piemēram, sagrieziet gurķi, fetas sieru, sarkanos sīpolus, pievienojiet salātlapas (spinātus, rukolu u.c.), arbūza gabaliņus un pārlejiet visu ar medus-citronu vai balzamiko mērci. Ja vēlaties, lai salāti ir sātīgāki, tos var papildināt, piemēram, ar vistas fileju. Nebaidieties eksperimentēt, arbūzi var būt lieliska salātu sastāvdaļa!

4. Uztaisiet arbūzu uzkodas! Sagrieziet kubiciņos arbūzu un fetas sieru, caurduriet ar iesmiņu, rotājiet ar piparmētru lapām un balzamiko mērci. Iesmiņus var papildināt arī ar kazenēm.

5. Pagatavojiet arbūzu sangriju! Arbūzu sangrijai nepieciešams: 2,5 kg nomizota arbūza bez sēkliņām, 60 ml citronu sulas, 750 ml atdzesētā sausā sarkanvīna, 3 apelsīni, sagriezti šķēlēs, ledus kubiciņi un piparmētras. Ja vēlas, sangrijai var pievienot atdzesētu gāzēto ūdeni vai citu bezalkoholisko dzērienu. Puskilogramu arbūza sagrieziet kubiņos, atlikušos 2 kg sablendējiet ar citronu sulu, iegūto masu lielā traukā samaisiet kopā ar vīnu, pievienojiet arbūza kubiņus un apelsīna šķēles, ielieciet ledusskapī uz dažām stundām, pirms pasniegšanas pievienojiet gāzēto ūdeni (ja vēlaties), ledu, rotājiet ar piparmētru lapām.

6. Sagatavojiet arbūzu salsu! Ar šādu salsu var lieliski papildināt grilētas zivis, gaļu un citus pamatēdienus - sagrieziet arbūzu smalkos kubiņos, pievienojiet tam sarkano sīpolu, piparmētru, bazilika un pētersīļu lapiņas, kādu smalki sagrieztu eksotisku augli, piemēram, mango, kivi vai ananasu. Pārlejiet visu ar saldenu vai asu mērci (piemēram, mērci no laima, medus un halapenjo pipariem).

7. Dzeriet krēmīgu arbūza kokteili! Sablendējiet arbūzu vienādās daļās ar kokosriekstu pienu, pievienojiet kokteilim medu, vaniļas vai agaves sīrupu. Starp citu, šis ir lielisks piena kokteiļa variants vegāniem.

8. Pasniedziet arbūzu kūciņu vietā! Sagrieziet arbūzu kūciņu formas gabalos (piemēram, izmantojot mazās kēksu formiņas). Pagatavojiet krēmu no maskarpones vai cita krēmsiera, pievienojot sieram pavisam nedaudz vaniļas ekstrakta un kanēļa, kas dos dabīgu saldumu. Rotājiet arbūza gabaliņus ar krēmu, un pasniedziet “viltotās” arbūzu kūciņas!

9. Uztaisiet arbūza gaspačo! Sablendējiet atdzesētu arbūzu, pievienojiet tam laima vai citrona sulu un sagrieztu baziliku.

Izvēloties arbūzu, svarīgi atcerēties, ka tas satur maz kaloriju, taču visas arbūza kalorijas veido cukurs - 100 grami šī augļa satur sešus gramus cukura, tāpēc, apēdot puskilogramu arbūza, mēs apēdam arī 5 tējkarotes cukura, turklāt arbūzā ir maz šķiedrvielu un, ēdot arbūzu, cukura līmenis organismā paaugstinās ļoti strauji. Šo iemeslu dēļ ir pat labāk, ja sulīgo vasaras skaistuli baudām kopā ar citiem ēdieniem vai pasniedzam desertā - citu produktu šķiedrvielas, olbaltumvielas un tauki kavēs arbūzā esošā cukura uzsūkšanos. Protams, arī ēdot arbūzu, jāatceras mēra sajūta, taču noteikti ir vērts paeksperimentēt un arbūzu izmantot arī mazāk ierastos veidos!

Svarīgākais