Siltais laiks un dabas burvība vasarā tā vien mudina doties kādā pārgājienā vai laivu braucienā, lai baudītu nesteidzīgu atpūtu Latvijas ārēs. Ņemot vērā, ka svaigais gaiss un fiziskās aktivitātes rosina apetīti un, atpūšoties pie dabas, ik pa laikam uznāk kārdinājums kaut ko apēst, uztura speciāliste Jevgēnija Jansone piedāvā dažas idejas, kā gatavoties pārgājienam un kādus ēdienus ņemt līdzi, lai atpūta dabas tuvumā nepārvērstos par neveselīgas pārtikas uzņemšanas maratonu.
Pirkumus pārgājienam gatavojiet pārdomāti!
Ja vien neesat iecerējuši pastaigu urbānā vidē, kur uz katra stūra vilina kāds veikals, smalkmaizīšu ceptuve vai saldējuma stends, pārgājienā vairumā gadījumu ēdīsiet to, ko būsiet sagādājuši jau pirms došanās ceļā, tāpēc pirmais un galvenais priekšnoteikums, kas jāievēro - pirms pārgājiena iepērcieties apdomīgi! Pirms iešanas uz veikalu labi paēdiet, tad būs vieglāk turēties pretī kārdinājumam iecelt pirkumu grozā čipsus, grauzdiņus, saldumus vai citas sātīgas, taču neveselīgas uzkodas. Izveidojiet plānoto pirkumu sarakstu un mēģiniet iegādāties tieši to, kas iepriekš iecerēts.
Parūpējieties par veselīgām uzkodām.
Pārgājienā neiztikt bez ātrām uzkodām, kas palīdzēs atgūt enerģijas rezerves un ātri remdēt izsalkumu, tāpēc laikus sagādājiet veselīgus našķus - riekstus, žāvētos augļus, svaigus augļus, ogas un citus kārumus. Izsīkuma brīžos labi noderēs arī tumšā šokolāde ar augstu kakao saturu, tikai karstā laikā rūpīgi jāizvērtē, vai šokolāde saules staros neizkusīs ātrāk par paša spēku rezervēm, un der paturēt prātā, ka arī veselīgas uzkodas nedrīkstētu ēst nesamērīgi daudz - viena porcija ir aptuveni viena sauja riekstu vai 25 grami šokolādes. Starp citu, mājās iepriekš var sagatavot veselīgas un stilīgas uzkodas, ar ko aizstāt rūpnieciski ražoto, neveselīgo pārtiku - pārgājienā labi garšos svaigs popkorns no kukurūzas graudiem, pašu cepti maizes grauzdiņi un čipsi - piemēram, no trijstūrīšos sagrieztām kukurūzas tortiljām, kas apslacītas ar olīveļļu un papildinātas ar iecienītajām garšvielām, krāsnī var pagatavot ideālus kukurūzas čipsus!
Gatavojiet uz ugunskura!
Liela daļa pārgājiena burvības slēpjas tieši ugunskurā - dzīvā uguns ne vien saliedē pārgājiena dalībniekus un rada mazliet maģisku noskaņu, bet kalpo arī par ideālu vietu ēdiena gatavošanai. Protams, lai uz uguns pagatavotu veselīgu maltīti, tam mazliet jāsagatavojas jau iepriekš, taču aromātiskais ēdiens ar svaiga gaisa un dūmu garšu noteikti ir tā vērts, lai pacenstos! Paņemiet līdzi pārgājienā nelielu katliņu, kur pagatavot svaigu zupu, cepiet dārzeņus un izbaudiet neatkārtojamo ugunskurā cepto kartupeļu garšu. Uz uguns cepti dārzeņi sanāks lieliski, ja tos gatavosiet uz oglēm, nevis atklātas liesmas, turklāt pirms cepšanas nedaudz apslacīsiet ar eļļu, citrona un garšvielu maisījumu, bet kartupeļi ideāli izcepsies, ja tos ietīsiet folijā un uz 20-30 minūtēm vienkārši iemetīsiet ugunskurā. Kartupeļiem nav jāpievieno eļļa vai citas piedevas - šādi cepti, tie būs patiešām gardi un veselīgi!
Izvēlieties veselīgus un proteīniem bagātus ēdienus!
Atpūšoties brīvā dabā, būtiski nodrošināt organismu ar proteīniem, taču jāņem vērā, ka siltais laiks var kaitēt produktu kvalitātei, tāpēc izvēlieties tādus ēdienus, kas arī karstumā būs drošs proteīnu avots - tam lieliski noderēs dažādi kūpinātie sieri, cieto šķirņu sieri, arī cieti vārītas olas ar nebojātu čaumalu, savukārt salātus labi papildinās konservētas pupiņas vai turku zirņi, vai tuncis savā sulā! Atcerieties - gandrīz jebkurš ēdiens garšos labāk, ja tas būs svaigi pagatavots, tāpēc labāk ņemiet līdzi produktus, lai maltīti ātri un ērti pagatavotu tieši pirms ēdienreizes, nevis visus ēdienus sagatavojiet jau mājās. Ja vēlaties ēst sviestmaizes - paņemiet līdzi visu tām nepieciešamo un svaigas maizītes gatavojiet tieši pirms ēšanas. Arī salātu sastāvdaļas droši var samaisīt uz vietas!
Sarūpējiet pietiekamas dzeramā ūdens rezerves!
Ne velti saka - bez ēdiena cilvēks var izturēt pat mēnesi, taču bez ūdens - tikai dažas dienas, tāpēc, plānojot pārgājienu, parūpējieties par dzeramo ūdeni. Slāpes, kas neizbēgami kļūs par jūsu sabiedroto atpūtā pie dabas, vislabāk remdēt ar tīru dzeramo ūdeni bez garšas bagātinātājiem un saldinātājiem! Ja vēlaties uzlabot ūdens garšu, pievienojiet ūdenim piparmētras, zemenes, citrusaugļus vai turpat dabā plūktus augus, ko parasti ievāc zāļu tējām, taču izvēlieties labi pazīstamas un pārbaudītas vērtības!
Padomājiet par atpūtu!
Lai cik rūpīgi plānosiet pārgājiena ēdienkarti un gatavosiet līdzi ņemamos našķus, paturiet prātā, ka pārgājienā svarīgākais ir un paliek atpūta! Ņemiet līdzi bumbas, badmintonu, dažādas spēles, kas palīdzēs īsināt laiku un ļaus pilnīgi izbaudīt dabas tuvumu. Esiet radoši un, plānojot izklaides, domājiet ārpus ierastajiem rāmjiem - iespējams, pārgājienā ir īstais brīdis, kad palasīt iecienītāko žurnālu vai sen iesākto grāmatu, kam citreiz neatliek laika un, starp citu - atpūšoties brīvā dabā, lieliski var noderēt galda spēles! Vienīgais pārgājiena noteikums ir tāds, ka noteikumus radām mēs paši - tieši mūsu spēkos ir parūpēties gan par veselīgām uzkodām, gan patiesi labu atpūtu, lai iecerētās brīvdienas pie dabas izdotos, kā plānots un radītu daudz prieka brīžu!