\\Māja

Kā pasargāt mājokli no zādzībām?

 
ĶERIET ZAGLI! Zagļi īpašumā iekļūst gan caur durvīm, gan pa logiem vai caur balkonu vai terasi. Nereti viņi apzog māju vai dzīvokli pat tad, kad saimnieki ir mājās – citā stāvā vai istabā ©Depositphotos.com

Tieši tā – savu dzīvokli vai māju un arī kaimiņa mājvietu. Daudzās valstīs darbojas kustība kaimiņu sardze vai kaimiņu patruļa. Vienkāršākā veidolā arī daudzviet Latvijā droši vien kaimiņi pieskata viens otra vai cits cita īpašumu ilgākas vai īslaicīgas prombūtnes laikā. Jo īpaši vasarā, atvaļinājumu un dārziņkopšanas laikā, tas ir būtiski.

Arī Valsts policija ir izplatījusi ikgadējo aicinājumu iedzīvotājiem vairāk parūpēties par savu mājokļu drošību, jo šā gada pirmajos mēnešos Vidzemē konstatētas 124 zādzības no mājokļiem, vēsta ziņu aģentūra LETA. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā pērn reģistrēti 215 gadījumi par zādzībām no mājokļiem, savukārt šogad pirmajos mēnešos - 124 gadījumi, tajā skaitā Alūksnē - 14, Cēsīs - 22, Gulbenē - 12, Limbažos - 14, Madonā - 14, Valkā - 21, Valmierā - 27.

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes rīcībā esošā informācija liecina, ka 2018. gadā 25 zādzību gadījumos tika bojātas mājokļa durvis, 49 gadījumos viens vai vairāki logi, savukārt 14 gadījumos ļaundari mājoklī iekļuva, izmantojot balkonu vai terasi.

Visbiežāk nozog datorus, telefonus, velosipēdus, juvelierizstrādājumus un naudu. Ja zādzība notikusi piemājas garāžā vai šķūnītī, visbiežāk tiek reģistrētas zādzības par zāles pļāvējiem, trimmeriem, dārza instrumentiem.

Kā pasargāt mājokli no zādzībām?

 1. Durvīm vienmēr jābūt aizslēgtām, arī tad, ja saimnieki atrodas telpās.
 2. Diennakts tumšajā laikā vēlams aizvērt aizkarus, lai zagļi nevarētu pētīt mājinieku paradumus un īpašumā esošās vērtīgās lietas.
 3. Nekad neatstāt atslēgu durvju slēdzenē.
 4. Dzīvokļa īpašniekiem ieteicams izvēlēties kvalitatīvas ārdurvis, savukārt privātmāju īpašniekiem jānovērš logu atvēršana no ārpuses un jāizmanto īpaši drošas durvis telpām, kas iziet uz nomaļāku vietu, piemēram, slēgtiem pagalmiem, mežu.
 5. Durvis un slēdzenes mājoklim vēlams izvēlieties ar paaugstinātu drošības pakāpi.
 6. Vajadzētu ievietot mājoklī dubultās durvis, kuras abas ir iespējams aizslēgt.
 7. Dzīvojamām mājām un pirmā stāva dzīvokļiem pirmā stāva logus ieteicams aprīkot ar logu sargiem vai blokatoriem. Apsardzes signalizācija ir papildu drošības elements, kas būs būtisks traucēklis zagļiem.
 8. Ja dzīvoklis atrodas pirmajā vai pēdējā stāvā, logiem jāuzstāda dzelzs režģi, jo vairumā gadījumu laupīšanas notiek, ielaužoties caur logiem.
 9. Vērtīgas lietas nevajag glabāt tuvu pie ārdurvīm. Visdrošāk vērtslietas ir glabāt seifā, kas ir droši piestiprināts sienai vai grīdai.
 10. Politologs Andis Kudors ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu 2014. gadā veicis pētījumu Kaimiņu sardze. Ārvalstu prakses izpēte. Analizējot vairāku valstu pieredzi, pētnieks norāda, ka šī kustība nozīmē aktīvu sadarbību ar policiju un profilakses pasākumu veikšanu. Viens no profilakses pasākumiem ir nestrādājošo iedzīvotāju (pensionāru, invalīdu, mājsaimnieču u.c.) iesaiste teritorijas (pagalmi, kāpņu telpas u.c.) novērošanā.
 11. Viens no veidiem, kā brīdināt garnadžus par kaimiņu sardzi konkrētajā īpašumā, ir informatīvas norādes. A. Kudors secina, ka ASV un citu valstu pieredze liecina, ka šādas norādes mazina pārkāpēju vēlmi veikt noziedzīgus nodarījumus dotajos īpašumos. Pētījumi liecina, ka rajonos, kur tiek īstenota minētā programma, noziedzības apjomi krītas par 40 procentiem.

Kā organizēt kaimiņu sardzi?

Tiem, kuri vēlas organizēt kaimiņu pašpalīdzības grupas jau nopietnāk, ir pieejami vairāki materiāli, kā vislabāk rīkoties.

Ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda starpniecību ir tapis mācību materiāls Kaimiņu sardze. Mācību materiāli. Tajā ieteikts izveidot nelielu kaimiņu plānošanas komiteju, lai apspriestu vajadzības, katra ieinteresētības līmeni un iespējamās problēmas. Varbūt viena pagalma mājās problēmas būs ļoti līdzīgas, ja ne vienādas, bet plašākā apkaimē tās var atšķirties. Ja vieniem traucē zagļi, narkomāni vai mašīnu bojātāji, tad otriem būtiskākās problēmas var būt pilnīgi citas.

Tiek ieteikts sazināties ar vietējo tiesībsargājošo institūciju, lai kāds no tās darbiniekiem ierastos kaimiņu sardzes sapulcē un noteiktu palīdzību, kas nepieciešama konkrētā rajona problēmu un vajadzību risināšanai.

Ja kaimiņu sardzes robežas nepārkāps vienas mājas vai kāpņu telpas robežas, arī tad vēlams sapulcēt pēc iespējas vairāk kaimiņu un noskaidrot, kādus ielaušanās, drošības vai sabiedriskās kārtības pārkāpumu riskus viņi izjūt, ko ir darījuši, lai justos drošāk. Visbiežāk tas ir apsardzes pakalpojums dzīvoklim, suns, varbūt - lokāla videonovērošana.

Pēc tam var noskaidrot, vai kaimiņi vēlas iesaistīties kaimiņu drošības kustībā.

Ja vienošanās netiek slēgta tikai starp diviem vai dažiem kaimiņiem, tad kaimiņu sardzes dalībniekiem būtu nepieciešama instruktāža, jo tā tikai šķiet, ka nav nekā vienkāršāka kā paskatīties, vai kaimiņu dzīvokļa durvis nav uzlauztas vai arī kāpņu telpā nestaigā svešas personas. Kaut arī ir dzirdēti dažādi atstāsti par varonīgām sieviņām, kuras ar somu ir iekrāvušas pa galvu dažam labam garnadzim, ir jāspēj izvērtēt, kad ir vērts iesaistīties tuvcīņā ar zagli.

Kad jāpieļauj, ka notiek kas nelāgs?

Starp citu, ASV iedzīvotājiem paredzētajā informatīvajā izdevumā kā viens no notikumiem, kas var norādīt uz iespējamām noziedzīgām darbībām, ir ilgstoši remontdarbi, kas tiek veikti vietā, kas nav paredzēta uzņēmējdarbībai (piemēram, zagto mantu pārtaisīšana). Par to ziņot būtu kaimiņu sardzes pienākums.

 • Neparastas skaņas, kliedzieni vai nepārtraukta suņu riešana (iespējams, ielaušanās, fiziska izrēķināšanās vai izvarošana).
 • Plīstoša stikla skaņa (ielaušanās vai vandalisms).
 • Persona, kas izrāda neparastus psihiskus vai fiziskus simptomus (persona var būt ievainota, atrasties narkotisko vielu iespaidā, vai viņai citu iemeslu dēļ nepieciešama medicīniskā palīdzība).
 • Ja neesat pārliecināti, vai pēkšņi parādījušies remontstrādnieki kāpņu telpā tiešām pārstāv konkrēto organizāciju, ir vērts piezvanīt un pajautāt, vai konkrētajā adresē ir plānoti remontdarbi. Piemēram, uzņēmums Rīgas siltums nekavējoties pārbauda šo informāciju un sniedz atbildi.
 • Skriešana, it īpaši nesot vērtīgas vai neiesaiņotas mantas neparastā dienas laikā (bēgšana no nozieguma vietas).