Ja kāds mileniālis nezina, kas ir tējas sēne, tad viņš gan jau zina, ka ir tāda kombuča, no kuras top stilīgi dzērieni, ko var iegādāties jau gatavus, pudelēs pildītus, ar dažādām piedevām. Nemaz nesaistās ar gļotaino «medūzu», ko vecvecmāmiņa esot turējusi trīslitru burkā virtuves plauktā.
Patiesībā tējas sēne nav gluži sēne, bet simbiotisks organisms, kas apvieno divas dažādas dzīvības formas - rauga sēnītes un baktērijas. 1913. gadā vācu mikologs Gustavs Landaus, kurš pirmais sniedza pilnu tējas sēnes zinātnisko aprakstu, nosauca to par medusa mycota - medūzas sēni. Tās virskārta, ko veido raugi, ir gluda, spīdīga, bet apakšdaļa, ko veido baktērijas, - gaišāka un tāda kā spuraina.
Ja gribas baudīt pašgatavotu tējas sēnes uzlējumu, bet paziņu lokā neviens kombuču neaudzē, viegli var atrast sludinājumus internetā, kur tējas sēne ierindota starp sālītām alksnenēm un kaltētām baravikām.
Tējas sēnes labās īpašības
Lai gan nopietnu un dziļu zinātnisko pētījumu par tējas sēni trūkst, to mēdz dēvēt par īstu bioķīmisko fabriku. Tējas sēnes uzlējums satur organiskās skābes - etiķskābi, ābolskābi, pienskābi, skābeņskābi u.c., C vitamīnu, B grupas vitamīnus, D vitamīnu, dažādus fermentus un lipīdus, dabiskās antibiotikas, kā arī cukurus un pigmentus. Tiek apgalvots, ka regulāra tējas sēnes uzlējuma dzeršana palīdz uzturēt normālu gremošanas trakta darbību un novērst aizcietējumus, labvēlīgi ietekmē zarnu mikrofloru, līdz ar to stiprinot arī imūnsistēmu. Ja apēsta pārāk smaga barība, tējas sēnes dzēriens sekmē tās labāku sagremošanu. Pēc antibiotiku lietošanas veicina normālas zarnu mikrofloras atjaunošanos. Uzlabo arī podagras slimnieku pašsajūtu, jo dzērienā esošās vielas šķīdina purīnskābes atvasinājumus, kas ir vieni no podagras izraisītājiem. Kakla skalošana ar tējas sēnes šķidrumu ļauj ātrāk izārstēt iekaisumus. Vēl tējas sēnei tiek piedēvētas arī asinsspiedienu pazeminošas, galvassāpes mazinošas, darbspējas veicinošas un vispārējo pašsajūtu uzlabojošas īpašības.
Bērniem, veciem ļaudīm, grūtniecēm un tiem, kuriem ir kādas veselības problēmas, par tējas sēnes dzēriena regulāru lietošanu noteikti jāpavaicā ārstam. Arī tad, ja kādu iemeslu pēc jāatturas no kofeīna vai cukura, kombuča nebūs īstais ikdienas dzēriens.
Kā aprūpēt tējas sēni:
***
Receptes
Tējas sēnes smūtijs
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Visu sablenderē, lej glāzēs un bauda.
Tējas sēnes salātu mērce
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Visas sastāvdaļas sajauc un sablenderē. Var lietot dārzeņu vai dārzeņu un gaļas vai zivju, rīsu u.c. salātiem.
Gūkgaļa tējas sēnes marinādē
Sastāvdaļa:
Pagatavošana:
Gaļu viegli izdauza, ieziež ar sasmalcinātiem ķiplokiem, liek traukā, pārlej ar tējas sēnes dzērienu un atstāj iemarinēties uz 24 stundām. Nosusina, uzkaisa sāli, apviļā sakultā olā un miltos, kam pievienots estragona pulveris. Cep no abām pusēm uz pannas karstos taukos 4-5 minūtes. Gaļu patur siltumā, pannas saturam pievieno krējumu un sinepes, maisot uzkarsē un pagatavo viendabīgu mērci, pārlej gaļai. Rotā ar zaļumiem.