Katram droši vien ir savi iecienītie ēdieni, kas vislabāk garšo tad, kad ārā valda drēgns un nemīlīgs laiks.
Starp citu, var apjukt, ja sāk ieklausīties dažādu uztura sistēmu piekritējos, kuri neskopojas ar ieteikumiem.
Viens priecājas par iespēju mieloties ar mandarīniem, kamēr otrs deklarē: ievestie dienvidu augļi nav labi, jo tie atdzesē organismu un traucē tam saprast, ka ir vēls rudens un ziema.
Vieni saka - aukstā laikā jāēd un jādzer kaut kas auksts, bet siltā - silts. Citi apgalvo gluži pretējo, jo viņiem, tiecoties pēc mājīguma un siltuma, biežāk gribas vārīt zupu, iekurināt cepeškrāsni un kaut ko izcept. Savas atziņas par ziemā ieteicamiem produktiem ir rietumniekiem un austrumniekiem, ziemeļniekiem un dienvidniekiem, pētniekiem, pavāriem, gaļēdājiem, veģetāriešiem un dāmām, kuras nepārtraukti izmēģina kādu jaunu tievēšanas diētu.
Tie, kuriem nepatīk stāvēt pie plīts, šajā drūmajā gadalaikā to dara labprātāk nekā citkārt. Pēkšņi pārņem iedvesma, gribas rosīties un izmēģināt kaut ko ļoti, ļoti tradicionālu vai pilnīgi neredzētu un neticamu. Dažreiz tieši šādā noskaņojumā tiek sasniegti personiskie virtuves rekordi, un kas par to, ja smalkam pavāram tie varbūt liktu vien iecietīgi pasmaidīt vai kāda tante gribētu jums izraut pavārnīcu no rokām, saukdama: «Nu kurš tad tā!?». Galvenais, lai ēdiens garšotu pašam, lai tas sagādātu prieku un sāta sajūtu.
Noderīgi!
Daži produkti elpceļu vīrusu sezonai:
- Treknās zivis - bagātas ar omega-3 taukskābēm, kuras arī palīdz mazināt iekaisuma procesus organismā. Dažādi iekaisumi apgrūtina imūnsistēmas darbu, līdz ar to cilvēks vieglāk var saslimt ar gripu un citām elpceļu vīrusu infekcijām.
- Ķiploki - tie satur specifisku vielu - allicīnu, kas, ķiploka daiviņu sasmalcinot, fermenta allināzes ietekmē sašķeļas, un rodas allicīns - gaistoša viela ar raksturīgo ķiploku smaku. Allicīnam ķiploki var pateikties par savu spēju iznīcināt baktērijas. Tie satur ēteriskās eļļas, nedaudz C vitamīna, B grupas vitamīnus, kalciju, selēnu, fosforu, jodu, varu.
- Anīsu sēkliņas - spēj apkarot mikrobus un atvieglot klepu.
- Citrusaugļi - bagāti ar C vitamīnu, satur arī balastvielas, bioflavonoīdus u. c. Daži pētījumi liecina, ka slimošana ar elpceļu vīrusu infekcijām norisinās vieglāk, ja, sajūtot pirmās saaukstēšanās pazīmes, ēd daudz citrusaugļu.
- Jogurts un kefīrs - satur labās baktērijas, kas palīdz uzturēt veselīgu zarnu trakta mikrofloru, kas cita starpā sekmē arī organisma pretošanās spējas dažādām infekcijām.
- Fenhelis - tautas medicīnā tiek izmantots kā atkrēpošanas līdzeklis, arī mokoša klepus nomierināšanai.
- Zaļā, melnā un baltā tēja - satur antioksidantus katehīnus, kam konstatēta spēja veicināt vispārējo organisma imunitāti un arī uzlabot vielmaiņu.
- Paprika - ļoti labs C vitamīna avots.
- Putnu gaļa - īpaši ieteicama ir liesa vistas vai tītara krūtiņa bez ādas, vērtīgu olbaltumvielu avots, kas vajadzīgas ne tikai kā būvmateriāls muskuļiem, bet arī antivielu veidošanai pret infekcijām.
- Burkāni - bagāti ar beta karotīnu, kas organismā tiek pārveidots par A vitamīnu, kuram ir nozīme veselas un spēcīgas imūnsistēmas uzturēšanā, deguna un rīkles gļotādas veselībā.
- Saulespuķu sēkliņas - viens no labākajiem dabiskajiem E vitamīna avotiem. Tas ir antioksidants, kuram ir būtiska loma oksidatīvā stresa pārvarēšanā, vajadzīgs plaušu veselībai.
- Auzas - satur balastvielas betaglikānus, kas veicina labu imunitāti, palīdz normalizēt holesterīna līmeni asinīs, regulēt gremošanas sistēmas darbību u. c.