Vitamīni ir organiski savienojumi, kuri ir nepieciešami organisma funkcionēšanai un vielmaiņas bioķīmiskajiem procesiem.
Salīdzinājumā ar citām uzturvielām vitamīni ir vajadzīgi nelielā daudzumā un tie ir jāuzņem ar uzturu.
Ja uzturs ir sabalansēts, veselīgs un daudzveidīgs, tad tas pilnībā nodrošina veselu organismu ar tam nepieciešamajiem vitamīniem. Ja to organismā trūkst vai ir par daudz, var rasties avitaminoze (slimība, ko izraisa pilnīgs kāda vitamīna vai vairāku vitamīnu trūkums), hipovitaminoze, kas rodas tad, ja kāds vitamīns ir nepietiekamā daudzumā, vai hipervitaminoze, kas rodas tad, ja ir nesamērīgi daudz uzņemti vitamīni. Atkarībā no šķīšanas spējām vitamīnus iedala ūdenī šķīstošajos (B, P, C vitamīns) un taukos šķīstošajos vitamīnos (A, D, E, K vitamīns). Katram vitamīnam ir sava loma un vieta, tāpēc nevar izcelt viena pārākumu pār citiem.
C vitamīnam ir liela nozīme hormonu veidošanā, jo daudzos iekšējos dziedzeros tā koncentrācija ir daudz lielāka nekā pārējos organisma audos. Tas aktīvi piedalās olbaltumu, tauku un ogļhidrātu vielmaiņā. Tam ir liela nozīme organisma pretestības spēju izveidošanā pret infekcijas slimībām. Daudz šā vitamīna ir svaigos dārzeņos (visvairāk kāpostos, salātos, spinātos, dillēs), augļos un ogās (mežrozīšu paauglīšos, upenēs, zemenēs). Ja produktus, kuros ir šis vitamīns, nepareizi karsē vai apstrādā, tad to var iznīcināt.
P vitamīns pārnes ūdeņraža jonus dažādās hidrogenēšanas un dehidrogenēšanas reakcijās audos un kopā ar B2 vitamīnu saturošiem fermentiem piedalās oksidēšanās procesos organismā. Tas ir cūku, liellopa aknās, cūkgaļā, skumbrijās.
Liela nozīme B grupas vitamīnu veidošanā organismā ir zarnu baktērijām, kas daļēji apgādā organismu ar šiem vitamīniem. Visi B grupas vitamīni ir izturīgi pret karsēšanu. Šīs grupas vitamīni sastopami gan augu, gan dzīvnieku valsts produktos, bet visvairāk to ir labībā un tās izstrādājumu produktos, pākšaugos un raugā.
A vitamīna trūkums rada redzes, arī augšanas traucējumus, pazemina organisma pretošanās spējas infekcijas slimībām un traucē arī kaulaudu veidošanos. Šis vitamīns sastopams zivju eļļā, aknās, olās, pienā, sviestā un sierā. Šā vitamīna deficītu rada gremošanas traucējumi vai uzsūkšanās traucējumi.
D vitamīns stimulē augšanu un regulē kalcija un fosfora vielu maiņu, ietekmējot kaulu attīstību. Šā vitamīna trūkumu novēro tad, ja bērni un pieaugušie maz uzturas saules gaismā. Daudz šā vitamīna ir treknās siļķēs, olas dzeltenumā un sviestā.
E vitamīns aktīvi piedalās iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbībā un taukvielu maiņā, kā arī pārvērš karotīnu A vitamīnā. Ja organismā trūkst E vitamīna, tad tauku šķelšanās nenotiek normāli un rodas indīgas vielas, kas saindē organismu. Tas atrodams augu eļļās, labības graudos.
Noderīgi!
* Ūdenī šķīstošos vitamīnus organisms nespēj uzkrāt pietiekamā daudzumā, tāpēc tie ar uzturu jāuzņem katru dienu; lai efektīvāk izmantotu taukos šķīstošos vitamīnus, organismā ir vajadzīga taukvielu klātbūtne.
* Gatavojot ēdienu, daļa vitamīnu iet zudumā. Vitamīnu daudzumu produktos samazina termiska apstrāde, it īpaši atkārtota sildīšana, arī saules gaisma un gaisa skābeklis (ēdiena vārīšana bez vāka un pārliešana no viena trauka otrā).