Pieredzējuši dārzkopji zina, ka rudenī sākas pats īstākais darba cēliens.
Rudens ir gadalaiks, kad dārzā darba pietiek visiem. Bērni ir lieliski palīgi lapu grābšanā un zāliena sakopšanā. Ir neprāts lapas dedzināt, labāk tās pārvērst auglīgā kompostā.
Pēdējos dārzeņus novācot, to lakstus varat ieziemot blakus vagām izraktajās tranšejās - nākamvasar uzstādītie augi par tādu mielastu būs pateicīgi.
Lai vai cik rūpīgi kopts zāliens, tajā tomēr ir paslēpušies pļautās zāles stiebri. Skaidrs - zāliens pirms sniega kārtīgi jāizvēdina. Ja nevēlaties tērēt naudu aeratora iegādei, ļaujiet bērniem pa mauriņu paskraidīt naglenēs vai apavos, kam piesiets dēlītis ar naglām. Neaizmirstiet zāli rudenī palutināt ar kāliju - tas palīdzēs vieglāk pārlaist ziemu. To gan nevar darīt novembrī, jo zāliens jau snaudīs.
Pēdējā raža
Oktobrī novāc galviņkāpostus un puravus, ievāc mežrozīšu augļus. Novāc arī gladiolu, kannu un citu puķu sīpolus, kas vēl palikuši. Ievāc sēklas. Lai nepalielinātos augsnes skābums, savāc visus kritušos augļus: iepuvušos pa taisno uz kompostu, bet kaitēkļu bojātos - dziļi zemē, lai tie vairs sauli neredzētu.
Pie friziera
Apgriež noziedējušās ziemcietes un augus, kurus ieziemo (rozes, vīnogas u.c.). Dekoratīvās graudzāles un čīkstenes gan pasaudzē, jo tās visu ziemu acis priecēs. Graudzāles frizē pavasaros, pirms parādās jaunie asni. Pērnās čīkstenes būs viegli savākt, kad parādīsies jaunie dzinumi. Sakopj krūmus un kokiem zaru vainagus. (Speciālisti iesaka katram kokam gadā nesagādāt vairāk par 4 rētām.) Lai jaunkoki neapsaltu, tiem līdz trīs gadu vecumam izgriežami vienīgi bojātie zari. Zāģējuma vietas noteikti apstrādājamas ar potziedi.
Par vasaru domājot
Sēj aukstumizturīgās kultūras - burkānus, skābenes, spinātus, ziemas salātus u.c. (Rudens sēklas gan nemērcē.) Sēj zaļmēslojumu, ko pavasarī ierok zemē (piemēram, rudzus). Stāda ziemas sīpolus un ķiplokus. Pārstāda zemenes. Rudens ir sīpolpuķu laiks - tās stāda līdz pat oktobra vidum (tulpes, krokusus, narcises, hiacintes, dekoratīvos sīpolus u.c.). Laiks sarūpēt jaunus augļu kokus un krūmus, vienīgi kauleņkoki gan labāk stādāmi pavasarī, lai tie ziemā neizsaltu. Ar skujkokiem gan jāpasteidzas, pārāk vēlu iestādīti, tie nepaspēs iesakņoties. Ja ziemcietīgi augi sastādīti podos, tos ierok zemē vai apber vismaz 50 centimetru biezu mulčas kārtu. Ja esat sapratuši, ka daži augi dārzā nesadzīvo vai nu krāsas, vai auguma dēļ, tos droši varat pārstādīt.
Kaimiņi
Pat grūti iedomāties, kas ziemā dārzā darās - zaķis atcilpo ābeles pagrauzt, garastes peles ko ēdamu meklē. Līdz sniegam jāpaspēj kociņiem mētelīšus sarūpēt, bet grauzējiem jāsarūpē ēsma mūža miegam (jāliek tādās vietās, kur citi dzīvnieki netiek klāt). Pavasarī dārzā rūpju būs gana, tāpēc jau tagad sakopiet putnu būrīšus, daudzos palikušas tukšas ligzdas. Protams, laiks izkārt arī putnu barotavas. Pateicībā par rūpēm spārnotie izknābās ne vienu vien koku mizā snaudošu kaitēkli.
Ūdens prieki beigušies
Sakārtojiet dārza darba rīkus un laistīšanas iekārtas, vismaz izlaidiet no tām ūdeni. Neaizmirstiet arī baseinus un dīķus. Izvāciet kritušās lapas, no dīķa dibena iztīriet atmirušos augus un izpļaujiet ūdenszāles, lai tās pavasarī nepiesārņotu ūdeni. Ja dīķī dzīvo zivis, atcerieties: vītola lapas un ozolzīles izdala indīgas miecvielas.