Sa­auk­stē­ties var arī va­sa­rā

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Kļūt par sa­auk­stē­ša­nās upu­ri arī vis­kar­stā­ka­jā lai­kā liek ne­pa­re­dzē­ta ap­stāk­ļu sa­kri­tī­ba vai pa­šu bez­rū­pī­ba. Ne vien­mēr va­ram iz­vai­rī­ties no pēk­šņas pēr­ko­na lie­tus gā­zes, kas iz­mēr­cē līdz ādai, bet ce­pi­nā­ties kar­stā sau­lē un pēc tam mes­ties vē­sā ūde­nī gan ne­viens ne­liek. Saaukstēša­nās si­tu­ā­ci­jas va­sa­rā ga­dās ļo­ti bie­ži, un pa­ras­ti tas no­tiek tā­pēc, ka cil­vē­ki pa­kļauj se­vi lie­lām tem­pe­ra­tū­ras svār­stī­bām. 

Tipisks pie­mērs ir tie, ku­ri sa­kar­su­ši iet pel­dē­ties auk­stā ūde­nī vai ar gai­sa kon­di­ci­o­nē­tā­ju pa­lī­dzī­bu uz­tur stip­ri ze­mu tem­pe­ra­tū­ru tel­pās vai ma­šī­nā. Ja sau­lē cil­vē­ka ķer­me­nis sa­karst līdz 38-39 grā­diem, tā, ka draud sau­les­dū­riens, tad spē­ja me­ša­nās pat 20-21 grā­du sil­tā ūde­nī var ra­dīt ne­vē­la­mas se­kas. Vēl viens va­ri­ants, kā sa­auk­stē­ties kar­stā lai­kā, ir ne­a­dek­vā­ti ze­ma tem­pe­ra­tū­ra ma­šī­nas sa­lo­nā. Aug­stas kla­ses ma­šī­nas sa­lo­nā kon­di­ci­o­nē­tājs no­dro­ši­na iz­rau­dzī­to tem­pe­ra­tū­ru jau ie­kāp­jot, bet vi­dē­jās kla­ses ma­šī­nā, kas stā­vē­ju­si sau­lē, mēdz būt pat 50 grā­du. At­ve­rot lo­gus, tem­pe­ra­tū­ra sa­ma­zi­nās līdz 30 grā­diem, un pēc tam brau­cē­jiem pūš vir­sū auk­stu gai­su. Sa­auk­stē­ša­nos var iz­rai­sīt arī stai­gā­ša­na pēc pel­des slap­jās drē­bēs.

Mums ap­kārt arī va­sa­rā dzī­vo da­žā­di res­pi­ra­to­rie vī­ru­si, lai gan tie nav gri­pas vī­ru­si.

Tā­pat elp­ce­ļos mā­jo ci­ti mik­ro­or­ga­nis­mi, kas var iz­rai­sīt sli­mī­bas. Pār­kar­ša­na, kam se­ko strau­ja at­dzi­ša­na, ne­ļauj or­ga­nis­ma imū­na­jai sis­tē­mai pie­tie­ka­mi āt­ri pie­lā­go­ties jau­na­jai si­tu­ā­ci­jai, elp­ce­ļu sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­ji šo mir­kli iz­man­to, un - lūk, kak­la sā­pes klāt, var ga­dī­ties arī ies­nas. Sa­slimt var pat tik­pat sma­gi kā ru­de­nī un nā­kas kā­das pie­cas die­nas no sa­vas va­sa­ras pa­va­dīt is­ta­bā. Se­vi liek ma­nīt arī ba­gā­ža, kas ir pa­ņem­ta lī­dzi no zie­mas se­zo­nas, pie­mē­ram, at­ro­fis­kās ies­nas, da­žā­du vei­du elp­ce­ļu pro­blē­mu sa­asi­nā­ju­mi. Va­sa­rā cil­vē­kiem ir bez­rū­pī­gā­ka at­tiek­sme pret sa­auk­stē­ša­nos, bet pa­tie­sī­bā tā pra­sa tā­du pa­šu ār­stē­ša­nās tak­ti­ku kā ru­de­nī vai zie­mā, un pie­de­vām, kā jau mi­nē­ju, ir ļo­ti sva­rī­gi iz­vai­rī­ties no kra­sām tem­pe­ra­tū­ras svār­stī­bām.

No­de­rī­gi!

Ie­tei­ku­mi jau­kai va­sa­rai bez sa­auk­stē­ša­nās

  • Vi­dē­jā tem­pe­ra­tū­ra, ku­rā mēs jū­ta­mies la­bi, die­nā ir 22 grā­di, bet gu­ļam­tel­pā nak­tī - 18 grā­du. Va­sa­rā pil­sē­tas dzī­vok­lī ir ļo­ti grū­ti to no­dro­ši­nāt, to­mēr der pa­do­māt, vai ir vērts dar­bi­nāt gai­sa kon­di­ci­o­nē­tā­ju, pat ja iz­mak­su zi­ņā var to at­ļau­ties. Ja tem­pe­ra­tū­ra tiek uz­tu­rē­ta ze­ma, no rī­ta pa­mos­to­ties cil­vēks ne­re­ti jūt, ka sāk sā­pēt kakls. Kon­di­ci­o­nē­ša­nas ie­rī­ces bie­ži vien mai­na tel­pās gai­sa mit­ru­mu, da­ļai cil­vē­ku tas ra­da elp­ce­ļu gļot­ādas pro­blē­mas. Ja vien ne­dzī­vo­jat pil­sē­tas cen­tra ie­lā ar sau­lē sa­kar­su­šiem mū­riem un as­fal­tu, var­būt pie­tiek va­sa­ras va­ka­rā at­vērt lo­gu? Ne­liels caur­vējš pat nāk par la­bu, jo tel­pā ie­plūst vai­rāk skā­bek­ļa.
  • Bi­ro­ju augst­celt­nēs, kur ne­var at­vērt lo­gus, gai­sa kon­di­ci­o­nē­ša­nas ie­kār­tai ir jā­dar­bo­jas, ta­ču jā­se­ko, lai tem­pe­ra­tū­ra tik­tu sa­prā­tī­gi re­gu­lē­ta, ie­rī­ce bū­tu teh­nis­kā kār­tī­bā, ar no­mai­nī­tiem fil­triem. Ja dar­ba­vie­tā tem­pe­ra­tū­ra ne­pār­sniedz 24 grā­dus, to no­teik­ti var iz­tu­rēt, jo se­viš­ķi, ja dar­ba de­vējs iz­rā­da iz­prat­ni un pie­ļauj at­kā­pes no bi­ro­jā pie­ņem­tā ģērb­ša­nās sti­la. Va­sa­ra at­klāj arī ēku bū­ves ne­pil­nī­bas - ja tel­pās ir stip­ri karsts, tad, ie­spē­jams, nav iz­man­to­tas pa­rei­zas teh­no­lo­ģi­jas, ir slik­ta jum­ta sil­tum­izo­lā­ci­ja, pā­rāk lie­li lo­gi, nav no­dro­ši­nā­ta gai­sa cir­ku­lā­ci­ja u.c.
  • Sva­rī­gi ir ne­pa­laist ga­rām pir­mos sa­auk­stē­ša­nās simp­to­mus, kas ir tā­di pa­ši kā zie­mā - grū­ti no­rīt, rīk­lē ir ka­mols, ne­daudz sāp kakls vai arī ta­jā ir skrā­pē­ša­nās sa­jū­ta.
  • Cil­vē­kiem, ku­riem ir at­ro­fis­ka de­gu­na gļot­āda, ku­ri ir ne­pa­rei­zi ār­stē­ju­šies zie­mā, ir ie­tei­cams iz­man­tot va­sa­ru liet­de­rī­gi, lai, sa­ga­ta­vo­jo­ties ru­dens vī­ru­su se­zo­nai, stip­ri­nā­tu de­gu­na gļot­ādu - pir­mo bar­je­ru, ku­ras uz­de­vums ir šos vī­ru­sus no­ķert un uz­va­rēt. Au­gusts ir īpa­ši pie­mē­rots mē­ne­sis šim no­lū­kam.
  • Va­sa­ru va­jag iz­man­tot or­ga­nis­ma pa­kā­pe­nis­kai no­rū­dī­ša­nai un sa­kār­to­ša­nai. Labs lī­dzek­lis ir pel­des, ti­kai jā­ņem vē­rā kat­ra or­ga­nis­ma ie­spē­jas, iz­vē­lo­ties ūdens tem­pe­ra­tū­ru un pel­dē­ša­nās il­gu­mu. Pēc pel­des ie­tei­cams viegls skrē­jiens. Va­sa­rā jā­ēd svai­gas ogas un aug­ļi - tad va­rē­sim la­bāk cī­nī­ties ar ru­dens un zie­mas sli­mī­bu iz­rai­sī­tā­jiem, jo bū­sim uz­ņē­mu­ši vit­amī­nus, dzel­zi un da­žā­das ci­tas vēr­tī­gas vie­las. Priekš­ro­ka - Lat­vi­jas dār­zos un me­žos svai­gi plūk­tai ra­žai. Va­sa­rā vai­rāk svīs­tam, tā­pēc ne­aiz­mir­sī­sim arī uz­ņemt pie­tie­ka­mi daudz šķid­ru­ma, vis­la­bāk dzert ūde­ni, mi­ne­rāl­ūde­ni, da­žā­das tē­jas.
  • Jā­at­ce­ras arī, ka mū­su or­ga­nis­mu stip­ri ie­tek­mē sau­les ultr­avio­le­tais sta­ro­jums. Va­ja­dzē­tu res­pek­tēt ie­tei­ku­mu ne­uz­tu­rē­ties sau­lē die­nas kar­stā­ka­jā da­ļā.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.