ATCERIES: Dus­mas var kai­tēt ve­se­lī­bai

© Mārtiņš ZILGALVIS, F64 Photo Agency

Dus­mas bie­ži liek pie­ņemt ne­pa­rei­zus lē­mu­mus un iz­pos­ta at­tie­cī­bas. Mēs ne­va­ram ne­dus­mo­ties, jo dus­mo­ties, tā­pat kā kļū­dī­ties, ir cil­vē­cī­gi. Tau­tā mēdz teikt, ka dus­mas skā­dē skais­tu­mam. Bet tas nav viss – dus­mas var kai­tēt arī ve­se­lī­bai, tur­klāt vien­līdz lie­la skā­de var cel­ties gan tiem, ku­ri no­rau­jas un eks­plo­dē, gan tiem, ku­ri krāj dus­mas se­vī.

Pie­mērs no dzī­ves

Kā­dai sie­vie­tei ir vēt­rai­nas dom­star­pī­bas ar vī­ru par to, kā pa­va­dīt at­va­ļi­nā­ju­mu. Ne­viens ne­grib ot­ram pie­kāp­ties, un lie­ta no­nāk līdz asa­rām. Jū­tu uz­plū­dā sie­vie­te pie­zva­na sa­vai la­bā­ka­jai drau­dze­nei, iz­kra­ta sir­di un sa­ru­nas bei­gās jū­tas la­bāk. Drau­dze­ne ap­zvēr, ka ne­vie­nam par no­ti­ku­šo ne­stās­tīs. Ta­ču ne­dē­ļas no­ga­lē, kad drau­gu kom­pā­ni­ja ie­tur ko­pī­gas pus­die­nas va­sar­nī­cā, la­bā­kās drau­dze­nes vīrs klu­sī­tēm ap­vai­cā­jas, vai dom­star­pī­bas ir at­ri­si­nā­ju­šās. Tā­tad skaidrs, ka drau­dze­ne ir no­slē­pu­mu iz­pļā­pā­ju­si.

Re­ak­ci­ja: uz­brū­ko­ša

Pie­lēkt kā­jās, ar trok­sni at­grūst krēs­lu un pie­pra­sīt, lai no­slē­pu­ma iz­pļā­pā­tā­ja «pa­nāk aiz stū­ra», kur pa­aug­sti­nā­tos to­ņos tiek pa­vēs­tīts, ka vi­ņa sa­gā­dā­ju­si drau­dze­nei vil­ša­nos un zau­dē­ju­si uz­ti­cī­bu. Nik­nu­ma uz­plū­di tur­pi­nās, līdz vai­nī­gā ir no­ves­ta līdz asa­rām.

Šim dus­mo­ša­nās vei­dam rak­stu­rī­ga tū­lī­tē­ja un stip­ri iz­teik­ta re­ak­ci­ja, sa­dus­mo­tais cil­vēks pa­ceļ bal­si, cērt dur­vis utt. Dau­dzi uz­ska­ta, ka šā­di re­aģēt ir pat iz­de­vī­gi, jo var pa­nākt tū­lī­tē­ju efek­tu. Tie, ku­ri dus­mās ne­plo­sās un ne­ār­dās, vi­ņu ska­tī­ju­mā ir bai­lu­ļi un vār­gu­ļi, kaut gan pa­tie­sī­bā spē­ja sa­val­dī­ties lie­ci­na par lie­lā­ku spē­ku ne­kā ie­ša­na pa gai­su. Acu­mir­klī­gais gu­vums ne­at­sver turp­mā­kos zau­dē­ju­mus, jo ap­kār­tē­jie sāk no šā­da cil­vē­ka iz­vai­rī­ties, tur­klāt viņš pats bie­ži jū­tas vai­nīgs un no­kau­nē­jies par to, ka ne­spēj se­vi kon­tro­lēt. Šāds dus­mo­ša­nās mo­de­lis sek­mē sirds un asins­va­du pro­blē­mu at­tīs­tī­bu.

Zī­mes, kas lie­ci­na par dus­mu lēk­mes tu­vo­ša­nos, ir pa­āt­ri­nā­ta sirds­dar­bī­ba, se­jas pie­tvī­kums, mus­ku­ļu sprie­dze. Tās sa­jū­tot, ie­tei­cams veikt des­mit ļo­ti dzi­ļu ie­el­pu, kas pa­da­rīs asi­nis ba­gā­tā­kas ar skā­bek­li un vei­ci­nās arī no­mie­ri­no­šo hor­mo­nu pie­plū­di. Kad sirds beidz dau­zī­ties (pa­ras­ti tas no­tiek des­mit mi­nū­šu lai­kā, bet da­žam va­ja­dzī­ga arī stun­da), var sākt paust ne­ap­mie­ri­nā­tī­bu ar si­tu­āci­ju - tad būs vieg­lāk sa­vu at­tiek­smi ra­ci­onā­li pa­ma­tot un ne­zau­dēt paš­cie­ņu. Ik­die­nā ie­tei­cams no­dar­bo­ties ar jo­gu, ap­gūt kā­du me­di­tā­ci­jas teh­ni­ku.

Re­ak­ci­ja: pa­sī­vā ag­re­si­ja

Pie se­vis griezt zo­bus, ne­ska­tī­ties uz no­slē­pu­ma iz­pļā­pā­tā­ju, iz­vai­rī­ties no acu kon­tak­ta, bet, ja vi­ņa jau­tā, kas no­ti­cis, at­cirst - ne­kas. Ātr­i pa­mest kom­pā­ni­ju un do­ties pro­jām, bet tu­vā­ko ne­dē­ļu lai­kā ne­at­bil­dēt uz šīs drau­dze­nes tāl­ru­ņa zva­niem.

Šim dus­mo­ša­nās vei­dam rak­stu­rī­ga ne­vis tie­ša kon­fron­tā­ci­ja ar cil­vē­ku, kurš iz­rai­sī­jis dus­mas, bet vi­ņa ig­no­rē­ša­na, ne­sa­ru­nā­ša­nās, aiz­mu­gu­ris­ka ap­ten­ko­ša­na vai sī­ku rie­bek­lī­bu sa­strā­dā­ša­na. Sa­dus­mo­tais sa­vā prā­tā vi­su lai­ku maļ do­mu par to, cik ļo­ti vi­ņam no­da­rīts pār­i, un tas ra­da emo­ci­onā­lu un fi­zis­ku dis­tre­su, cil­vēks kļūst ju­tī­gāks pret sā­pēm un ner­vo­zāks.

Pir­mais so­lis ir pa­šam sev go­dī­gi at­zīt - jā, es es­mu dus­mīgs. Pa­lī­dzēt va­rē­tu arī mē­ģi­nā­jums iz­tē­lo­ties, kā jus­tos dus­mu ob­jekts, ja viņš ar sa­dus­mo­to cil­vē­ku bū­tu mai­nī­tās lo­mās. Var­būt tas ļau­tu to­mēr pār­va­rēt sa­vu ne­pa­ti­ku pret kon­fron­tā­ci­ju un iz­ru­nāt vi­su aci pret aci.

Re­ak­ci­ja: iz­lik­ša­nās, ka ne­kas nav no­ti­cis

Tur­pi­nāt sa­vie­sī­gu sē­dē­ša­nu pie pus­die­nu gal­da, lai gan vis­a ēst­gri­ba ir pa­zu­du­si, un pēc tam il­gu lai­ku «at­gre­mot» ne­pa­tī­ka­mo si­tu­āci­ju. No­slē­pu­ma iz­pļā­pā­tā­jai ne­ko ne­teikt, bet pie se­vis no­lemt, ka turp­māk nu gan vi­ņai ne­ko sva­rī­gu vairs ne­var uz­ti­cēt.

Šā­da re­ak­ci­ja cil­vē­ku bur­tis­ki pa­da­ra sli­mu un liek jus­ties kā mīkst­čau­lim, ar ku­ra va­ja­dzī­bām ci­ti ne­rē­ķi­nās, cieš vi­ņa paš­vēr­tē­jums, un tas var no­vest pie de­pre­si­jas; dus­mu no­rī­ša­na vei­ci­na arī gre­mo­ša­nas trak­ta un sirds sli­mī­bas, or­ga­nis­mā ak­ti­vi­zē­jas dis­tre­sa hor­mo­ni.

Iz­pē­tīts, ka dus­mas ap­spiež un slēpj tie, ku­riem klu­sī­bā ir bail, ka, ļau­jot nik­nu­mam va­ļu, tiks sa­rau­tas at­tie­cī­bas un zau­dē­ti drau­gi, lai gan vis­bie­žāk šīs ba­žas ir ne­pa­ma­to­tas. Eks­per­ti ie­sa­ka šiem cil­vē­kiem pa­ma­zām mā­cī­ties teikt, ko vi­ņi do­mā un jūt. Sā­ku­mā to var da­rīt kaut vai rei­zi die­nā un par maz­no­zī­mī­gām lie­tām, tad ar lai­ku kļūs vieg­lāk paust sa­vu no­stā­ju arī ci­tās si­tu­āci­jās.

Re­ak­ci­ja: si­tu­āci­jas iz­ru­nā­ša­na

Uz šo va­ka­ru iz­mest no­ti­ku­šo no gal­vas, bet nā­ka­ma­jā die­nā uz­ai­ci­nāt no­slē­pu­ma iz­pļā­pā­tā­ju uz tik­ša­nos un to­mēr iz­skaid­rot, kā­du vil­ša­nos un aiz­vai­no­ju­mu sa­gā­dā­ju­si vi­ņas rī­cī­ba, un at­klā­ti pa­teikt, ka uz­ti­cī­bas at­gū­ša­na diem­žēl pra­sīs lai­ku.

Šī re­ak­ci­ja lie­ci­na, ka cil­vēks spēj pie­ņemt si­tu­āci­ju, kā­da tā ir, un at­zīt, ka jū­tas dus­mīgs, ta­ču spēj for­mu­lēt sa­vu no­stā­ju ra­ci­onā­li un kon­struk­tī­vi un ti­kai tad ver va­ļā mu­ti. Tas no­zī­mē, ka cil­vēks res­pek­tē ci­tu va­ja­dzī­bas un jū­tas, bet vien­lai­kus ne­aiz­mirst arī sa­vē­jās. Rei­zēm gan šāds cil­vēks spēj būt kon­struk­tīvs at­tie­cī­bā uz vie­nu dzī­ves jo­mu un uz­sprāgt, kad ru­na ir par kā­du ci­tu, vai arī viņš sa­prā­tī­gi re­aģē uz ko­lē­ģu iz­da­rī­bām, bet ļauj va­ļu dus­mām uz ģi­me­nes lo­cek­ļiem. Ir vērts se­vi pa­vē­rot un tā­lāk piln­vei­dot ko­mu­ni­ka­tī­vās pras­mes.

No­de­rī­gi!

Pa­ņē­mie­ni, kā tikt ga­lā ar dus­mām

  • Iz­kra­tīt sir­di. Dus­mu ra­dī­to sprie­dzi var ma­zi­nāt, iz­stās­tot par sa­vām iz­jū­tām drau­gam vai tu­vi­nie­kam. Ja nav ne­vie­na, kam uz­ti­cē­ties, var stās­tīt arī sev pa­šam.
  • Dzi­ļi el­pot. Ie­tei­cams des­mit rei­žu ļo­ti dzi­ļi ie­el­pot - tas vei­ci­na asi­ņu ba­gā­ti­nā­ša­nos ar skā­bek­li un in­ten­sī­vā­ku se­ro­to­nī­na un tam­lī­dzī­gu vie­lu cir­ku­lā­ci­ju, kas pa­līdz pār­va­rēt stre­su.
  • Pie­rak­stīt. Ir vērts sa­vas iz­jū­tas uz­likt uz pa­pī­ra. Ja bie­ži iz­ejat no rām­jiem, va­rat ie­sviest īpa­šu dus­mu die­nas­grā­ma­tu, ku­rā pie­rak­stīt, kad, kā­dos ap­stāk­ļos un par ko dus­mo­ja­ties, - tas ļaus la­bāk sa­prast un ie­pa­zīt se­vi un būs vieg­lāk tikt ar dus­mām ga­lā.
  • Stai­gāt. Ja­pā­ņu zi­nāt­nie­ku pē­tī­ju­mā, ku­rā pie­da­lī­jās sie­vie­tes, kon­sta­tēts, ka, stai­gā­jot vis­maz vie­nu stun­du kat­ru die­nu mē­ne­si no vie­tas, dus­mu un ag­re­si­jas lī­me­nis pa­ze­mi­nās par 15%.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.