Vērtīgais un viegli sagremojamais cukīni pieder pie ķirbjveidīgajiem, ar cilindrisku formu zaļā vai dzeltenā krāsā, uzturā var lietot, kad vēl nav pilnīgi gatavs.
Veselīgais dārzenis uz Eiropu atceļojis no Amerikas, kur sākotnēji pārtikā izmantoja tikai tā sēklas. Sākotnēji cukīni kā vairumu brīnumlietu audzēja tikai botāniskajos dārzos. Uzskata, ka tieši itālieši 18. gadsimtā sāka izmantot nenogatavojušos cukīni, kā to tagad lieto daudzi citi. Cukīni ir bagāts kālija, šķiedrvielu, fosfora un kalcija avots. Tas nodrošina organisma nepieciešamību pēc vitamīniem, īpaši C un B grupas vitamīniem. Tajā ir tikai 16 kilokaloriju. Pateicoties tam, ka cukīni ir viegli sagremojams un tajā ir maz kaloriju, to var izmantot diētai.
Cukīni ir ātri un viegli pagatavojami. Cukīni tāpat kā kabačus sautē, marinē, gatavo ikrus, izmanto daudzos asos ēdienos un salātos. Tos var uzglabāt vēsā vietā dažus mēnešus. Tas ir iespējams tāpēc, ka cukīni miza ir blīva un neļauj nokļūt tajā mitrumam.
Der zināt!
* Liels pluss - cukīni ir nopērkami augu gadu.
* Cukīni audzēt ir viegli un izdevīgi - jo biežāk tiem novāc augļus, jo ātrāk izaug jauni.
* Ja cukīni ļauj mierīgi augt, tad tie sāk līdzināties parastiem kabačiem.
Receptes
Cukīni ar riekstiem
Sastāvdaļas: 750 g cukīni, kabacis, 2 ķiploki, 25 g sviesta, 75 g valriekstu, zaļumi, sāls, pipari.
Pagatavošana: kabačus sagriež riņķīšos. Izkausē sviestu un cep sasmalcinātus ķiplokus apmēram 1 līdz 2 minūtes, kamēr tie kļūst zeltaini. Cepešpannā kabačiem un ķiplokiem pieliek cukīni riņķīšus un rūpīgi sajauc, lai tie sviestā tiktu nosegti. Cep uz mazas uguns apmēram 10 minūtes. Kad cukīni ir praktiski gatavi, pieliek sasmalcinātus riekstus, uzkaisa sāli, piparus un gatavo vēl 4 līdz 5 minūtes. Pasniedz karstus, apkaisītus ar zaļumiem.
Cukīni ar gaļas bumbiņām
Sastāvdaļas: 2 cukīni, nūdeļu skaidiņas, 400 g maltās gaļas, ola, sīpols, ēdamkarote sezama eļļas, 2 ēdamkarotes sojas mērces, 2 ēdamkarotes olīveļļas, 50 g sarīvēta siera, sāls, pipari, pētersīļi.
Pagatavošana: nūdeļu skaidiņas izmērcē karstā ūdenī apmēram 25 minūtes. Cukī ni sagriež riņķīšos 2 līdz 2,5 cm un izgriež viduci, bet ne līdz galam, lai izveidojas tasīte. Maltajai gaļai pievieno olu, skaidiņas, sezama eļļu, sojas mērci, zaļumus, piparus, sāli. No gaļas veido bumbiņas un liek uz cukini. Pārkaisa ar sieru, pārlej olīveļļu un cep cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā apmēram 25 līdz 30 minūtes.
Salāti ar cukīni, sieru un tomātiem
Sastāvdaļas: citrons, 50 g kaltētu tomātu eļļā, 2 cukīni, 400 g mīksta siera, 100 g šķiņķa, 50 g rīvēta siera, 1 ēdamkarote olīveļļas, sāls, pipari, bazilika lapiņas.
Pagatavošana: novelk citronam mizu un izspiež sulu no mīkstuma. Tomātus liek uz caurdura, bet eļļu ielej atsevišķā traukā. Citrona sulu sajauc ar eļļu, kurā bija tomāti, un olīveļļu, pievieno sāli. Notīra cukī ni, sagriež tāpat kā cūkgaļu un sieru tievās sloksnītēs un liek traukā. Tomātus sagriež un liek virsū. Pārlej marinādi un atstāj 10 minūtes. Ēdienu pasniedz, pirms tam pārkaisot ar rīvētu sieru, pipariem un bazilika lapām.
Pīrāgs ar cukīni
Sastāvdaļas: 2 cukīni, 100 g brinzas, 300 g svaigas vai sālītas laša filejas, 2 olu baltumi. Mīklai: 400 g miltu, 250 g olīveļļas, 200 g krējuma, ola, 2 olu dzeltenumi, divas trešdaļas tējkarotes sāls.
Pagatavošana: miltus izkaisa uz galda, virsū uzlej olīveļļu un sakapā, pievieno krējumu, sāli, olu un dzeltenumus. Pagatavoto mīklu liek ledusskapī uz pāris stundām. Cukī ni sagriež riņķīšos, lasi sagriež salmiņos. Izrullē mīklu un liek ar taukvielām ieziestā formā. Brinzu smalki sasmalcina un uzkaisa uz pīrāga vidus. Pa apli, sākot no formas apmales, kārto cukīni riņķīšus, pēc tam zivs gabaliņus, pēc tam atkal cukīni un zivs gabaliņus, kamēr būs sasniegts centrs un noklāta visa mīkla. Olu baltumiem pievieno nedaudz sāls, viegli sajauc un nosmērē visu pīrāgu. Liek cepeškrāsnī cepties un pirms pasniegšanas rotā ar dillēm.