Uzzini, kuru profesiju pārstāvjiem ir lielākais risks pieņemties svarā

© F64

Pa­nā­ku­mi tie­vē­ša­nā at­ka­rī­gi arī no ik­die­nā vei­ca­mā dar­ba.

Pre­cī­zas sta­tis­ti­kas nav, to­mēr 44% no gan­drīz pie­ciem tūk­sto­šiem kā­das ASV veik­tas ap­tau­jas da­līb­nie­ku at­zi­nu­ši, ka sa­vā paš­rei­zē­jā dar­bā ir jū­ta­mi pie­ņē­mu­šies sva­rā. Res­nā­ko pro­fe­si­ju to­pā ir tū­ris­ma aģen­ta, ties­ne­ša, so­ci­ālā dar­bi­nie­ka, sko­lo­tā­ja, di­zai­ne­ra un ar­hi­tek­ta, ad­mi­nis­tra­to­ra, ār­sta, po­li­ci­jas un uguns­dzē­sī­bas die­nes­ta dar­bi­nie­ka, mār­ke­tin­ga un sa­bied­ris­ko at­tie­cī­bu spe­ci­ālis­ta, kā arī IT spe­ci­ālis­ta pro­fe­si­ja. Da­ļa ap­tau­jā­to no­rā­dī­ja, ka sva­ra pie­au­gu­mu iz­rai­sa sē­do­šais darbs, ci­ti sa­cī­ja, ka vai­no­ja­ma «stre­sa no­ēša­na» vai tas, ka dar­ba pie­nā­ku­mu dēļ nā­kas iz­laist ēdien­rei­zes, vēl da­ži at­zi­nās, ka vi­ņi par daudz ap­ēdot dar­ba bal­lī­tēs, kad tiek svi­nē­tas ko­lē­ģu ju­bi­le­jas.

Mai­nīt dar­ba rak­stu­ru nav ie­spē­jams, arī iz­vē­lē­ties ci­tu pro­fe­si­ju pa­lai­kam ir sa­rež­ģī­ti, tā­pēc var­būt no­de­rēs da­ži pa­ņē­mie­ni, kas pa­līdz kaut ne­daudz cī­nī­ties ar lie­ko sva­ru dar­ba lai­kā un dar­ba vie­tā.

Kā ēst ar prā­tu

Ik­viens lie­kā sva­ra īpaš­nieks būs dzir­dē­jis ie­tei­ku­mu ēst bro­kas­tis. Lie­lā­ko­ties pret to ro­das ie­bil­du­mi: man no rī­ta ne­kas ne­lien iek­šā, bro­kas­tis vis­pirms ir jā­no­pel­na, tas ti­kai liks ēst vēl vai­rāk. Bet pē­tī­ju­mi rā­da, ka tiem, ku­ri bro­kas­tis ne­ēd, ir 4,5 rei­zes lie­lāks ap­tau­ko­ša­nās risks ne­kā bro­kas­tu ēdā­jiem. Lai no­tie­vē­tu, bro­kas­tīs ie­tei­cams ēst pro­duk­tus, kas ba­gā­ti ar ol­bal­tum­vie­lām. Ēdie­nu līdz­ņem­ša­nai uz dar­bu vē­lams iz­vē­lē­ties pār­do­mā­ti, ie­priekš ap­rē­ķi­not pie­ļau­ja­mo ka­lo­ri­ju dau­dzu­mu un por­ci­jas lie­lu­mu - un tie­ši tik arī ie­sai­ņot. Ja vien darbs nav sais­tīts ar ne­prog­no­zē­ja­mām si­tu­āci­jām, ir vē­lams ēst vien­mēr vie­nā un ta­jā pa­šā lai­kā, jo re­žīms pa­līdz tu­rē­ties rām­jos.

Kā iz­kus­tē­ties

Ļo­ti re­ti sē­do­šā dar­ba da­rī­tā­jam ir pa­tie­šām vi­su lai­ku jā­at­ro­das sa­vā krēs­lā kā pie­kal­tam. Pa­ras­ti nav aiz­liegts pie­cel­ties, pa­stai­gāt pa tel­pu, pie­mē­ram, ru­nā­jot pa mo­bi­lo tāl­ru­ni vai la­sot kā­du do­ku­men­tu. Liet­pra­tē­ji ie­sa­ka arī kāpt pa kāp­nēm, ne­vis braukt ar lif­tu, ne­sū­tīt ko­lē­ģim e-pas­tu uz bla­kus ka­bi­ne­tu, bet aiziet pie vi­ņa, lai pa­teik­tu vi­su mu­tis­ki, pie­slēgt sa­vu da­to­ru bi­ro­ja vis­tā­lā­ka­jam prin­te­rim, lai­ku pa lai­kam iz­stai­pī­ties, pa­vin­gri­nāt kā­jas zem gal­da. Pat vien­kār­ša dī­dī­ša­nās bi­ro­ja krēs­lā, kas rei­zēm kai­ti­na ko­lē­ģus, pa­līdz no­de­dzi­nāt kā­das ka­lo­ri­jas. Ja ie­spē­jams, var ie­iet tuk­ša­jā ap­sprie­žu tel­pā un tur īsu brī­di vin­grot no vis­as sirds, vie­nam vai ko­pā ar do­mu­bied­riem.

Kā ap­val­dīt naš­ķē­ša­nās kā­ri

Ja stre­sa brī­žos vai aiz pa­gu­ru­ma ro­ka pa­ti stiep­jas pēc kon­fek­tes, ce­pu­ma vai jeb­kā ci­ta ne­ve­se­lī­gi sal­da, ie­tei­cams šo ie­ra­du­mu aiz­stāt ar ci­tu, pie­mē­ram, uz da­žām mi­nū­tēm pār­traukt dar­bu, pie­cel­ties un kaut vai no­kāpt stā­vu zem­āk. (Ja ko­lē­ģi to uz­tver kā slin­ko­ša­nu, jā­pa­ņem ro­kā kā­da ma­pe un jā­iz­lie­kas, ka tu kaut kur do­dies ar kon­krē­tu dar­ba uz­de­vu­mu.) Var pa­ņemt līdz­i uz dar­bu kā­du aug­li vai piln­grau­du mai­zes šķē­lī­ti. To ap­ēdot, ēst­gri­ba tu­rē­sies nor­mas ro­be­žās un būs vieg­lāk iz­vai­rī­ties no pār­ēša­nās pus­die­nās. Lai pa ce­ļam uz mā­jām ne­sa­gri­bē­tos kā­du kū­ku, vir­tu­li, smalk­mai­zī­ti vai sal­dē­ju­mu, arī pirms iz­ie­ša­nas no dar­ba var ap­ēst kaut ko ne­lie­lu un ve­se­lī­gu. Tiek ap­gal­vots, ka vēl­mi pēc sal­du­miem pa­līdz no­mākt arī ūdens vai za­ļās tē­jas dzer­ša­na.

Kā mek­lēt at­bal­stu

Ne­re­ti sē­do­šais darbs ra­da lie­kā sva­ra pro­blē­mas vai­rā­kiem ko­lē­ģiem un, at­klā­ti iz­ru­nā­jo­ties, vi­ņi var kļūt par do­mu­bied­riem. Ie­vē­rot ve­se­lī­ga dzī­ves­vei­da no­sa­cī­ju­mus ko­pā dau­dziem ir vieg­lāk, daž­kārt pa­līdz sav­star­pē­ja kon­tro­le un sa­cen­sī­bas gars, dar­ba pār­trau­ku­mā la­bāk gri­bas do­ties pa­stai­gā uz tu­vē­jo par­ku, ja kāds ko­lē­ģis arī nāk līdz­i. Ener­ģis­kā­kie var pat iet pie dar­ba de­vē­ja ar ko­pī­giem priekš­li­ku­miem par to, kā pa­da­rīt ve­se­lī­gā­ku dar­ba­vie­tas vi­di, kaut vai, pie­mē­ram, no­dro­ši­nāt kva­li­ta­tī­vu fil­trē­tu dze­ra­mo ūde­ni un ie­spē­ju vā­rīt tē­ju, pa­do­māt par dar­ba vin­gro­ša­nas ie­spē­jām utt.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.