As­pi­rī­nam pie­mīt anti­ag­re­gan­ta īpa­šī­bas. Ko tas no­zī­mē?

© F64

Me­di­ka­men­tiem, tā­pat kā cil­vē­kiem, ir sa­va bio­grā­fi­ja. Da­ži ie­nāk ap­ri­tē un pa­zūd, pirms vēl ļau­dis pa­gu­vu­ši ie­gau­mēt to no­sau­ku­mus, ci­ti tiek lie­to­ti il­gā­ku lai­ku, līdz to vie­tā nāk mo­der­nā­ki pre­pa­rā­ti, vēl ci­ti iz­rā­dās no­de­rī­gi vai­rā­kām lie­to­tā­ju pa­au­dzēm. Tāds ne­no­lie­dza­mi ir as­pi­rīns. Dau­dzi zi­na arī tā ķī­mis­ko no­sau­ku­mu – ace­til­sa­li­cil­skā­be.

Maz­liet vēs­tu­res

Vie­la, ko sa­tur vī­to­lu mi­zas un kas spēj ma­zi­nāt ie­kai­su­mu un rem­dēt sā­pes, ap­rak­stī­ta jau Se­nās Ēģip­tes pa­pi­ru­sos un Se­nās Ķī­nas rak­stu avo­tos, to pa­zi­nis Hi­pok­rats un ci­ti sla­ve­ni sen­lai­ku ār­sti. Acīm­re­dzot ru­na ir par sa­li­ci­lā­tu. Bet as­pi­rī­na pirm­sā­ku­mi mūs­die­nu iz­prat­nē mek­lē­ja­mi 1897. ga­dā, kad jaun­ais zi­nāt­nieks Dr. Fē­likss Hof­mans Bai­era la­bo­ra­to­ri­jā Vu­per­tā­lē sin­te­zē pir­mo ķī­mis­ki tī­ro ace­til­sa­li­cil­skā­bi, kas ie­gūst no­sau­ku­mu «as­pi­rīns». 1899. ga­da 6. mar­tā tirdz­nie­cī­bas mar­ka As­pi­rin tiek re­ģis­trē­ta pa­ten­tu bi­ro­jā Ber­lī­nē, tā­tad var uz­ska­tīt, ka šo­gad as­pi­rī­nam ir ap­ri­tē­ju­ši 115 ga­du. Pirm­ās as­pi­rī­na tab­le­tes pa­ten­tē Ame­ri­kā 1900. ga­dā, un līdz ar to sā­kas as­pi­rī­na uz­va­ras gā­jiens pa­sau­lē. Sā­kot­nē­ji tas pa­zīs­tams kā pret­sāp­ju un pret­dru­dža lī­dzek­lis, bet 1950. ga­dā pa­rā­dās pirm­ās pub­li­kā­ci­jas, ku­rās ap­rak­stī­ta as­pi­rī­na spē­ja no­vērst at­kār­to­tu mi­okar­da in­far­ktu. 1971. ga­dā far­ma­ko­lo­ģi­jas pro­fe­sors Džons Veins pub­li­cē ace­til­sa­li­cil­skā­bes dar­bī­bas me­hā­nis­ma iz­pē­tes re­zul­tā­tus. 1982. ga­dā zi­nāt­nieks par sa­vu dar­bu sa­ņem No­be­la prē­mi­ju. Ar sa­vu spē­ju šķid­ri­nāt asi­nis as­pi­rīns ie­gūst ar­vien pla­šā­ku lie­to­tā­ju lo­ku. 1993. ga­dā Vā­ci­jas tir­gū se­vi pie­sa­ka jauns fir­mas Bayer zī­mols As­pi­rin Car­di­o - ma­zo de­vu as­pi­rīns in­far­kta un in­sul­ta pro­fi­lak­sei. 1994. ga­dā tiek pub­li­cē­ti 300 as­pi­rī­na pē­tī­ju­mu me­ta­ana­lī­zes re­zul­tā­ti, kas ap­tver 140 000 pa­cien­tu. Da­ti lie­ci­na, ka tad, ja cil­vē­ki līdz 70 ga­du ve­cu­mam re­gu­lā­ri kat­ru die­nu lie­to­tu as­pi­rī­nu ma­zās de­vās, mir­stī­ba ar sirds un asins­va­du sli­mī­bām jū­ta­mi sa­ma­zi­nā­tos.

As­pi­rīns - anti­ag­re­gants

Lai arī as­pi­rīns sā­kot­nē­ji ti­ka ra­dīts un pla­ši lie­tots kā pret­sāp­ju lī­dzek­lis, dro­ši vien dau­dzi būs dzir­dē­ju­ši for­mu­lē­ju­mu, ka as­pi­rī­nam pie­mīt anti­ag­re­gan­ta īpa­šī­bas. Ko tas no­zī­mē? Tā ir as­pi­rī­na īpa­šā ie­dar­bī­ba uz vie­nu no vis­sva­rī­gā­ka­jiem asins šū­nu vei­diem - trom­bo­cī­tiem. Ie­dar­bo­jo­ties uz šīm asins plāt­nī­tēm, as­pi­rīns pa­nāk, ka turp­mā­ko sep­ti­ņu die­nu lai­kā - vi­sā trom­bo­cī­ta dzī­ves lai­kā - šīs šū­ni­ņas vairs sa­vā star­pā ne­sa­līp, un tam ir bū­tis­ka no­zī­me, ja asins­va­dos ir atero­skle­ro­tis­kas iz­mai­ņas, ku­ru dēļ asins­vads šķērs­grie­zu­mā ir sa­šau­ri­nā­jies un tur var vei­do­ties trom­bi.

Ma­zo de­vu as­pi­rīns, tau­tā dē­vēts arī par «sirds as­pi­rī­nu», ir pla­ši lie­to­jams me­di­ka­ments sirds un asins­va­du sli­mī­bu pro­fi­lak­sei. Daž­kārt cil­vē­kiem šķiet - ja jau tas ir bez­re­cep­šu me­di­ka­ments, tad to var ie­gā­dā­ties un lie­tot, kā ie­pa­tī­kas. No­dar­bo­ties ar paš­ārs­tē­ša­nos ir ap­la­mi. Ir arī ga­dī­ju­mi, kad as­pi­rī­nu ne­drīkst lie­tot, pie­mē­ram, ja ir no­piet­nas kuņ­ģa un zar­nu trak­ta sli­mī­bas, kas no­ri­si­nās ar asi­ņo­ša­nu, at­se­viš­ķiem pa­cien­tiem var būt aler­ģis­ka re­ak­ci­ja. Te­ra­pi­jas ne­pie­cie­ša­mī­ba un ie­spē­ja­mī­ba jeb­ku­rā ga­dī­ju­mā jā­iz­vēr­tē ār­stam.

Pri­mā­rā pro­fi­lak­se

Par sirds un asins­va­du sli­mī­bu pri­mā­ro pro­fi­lak­si ir ru­na tad, ja cil­vē­kam nav bi­ju­šas no­piet­nas sirds un asins­va­du sli­mī­bas, pie­mē­ram, mi­okar­da in­farkts vai in­sults, un viņš vē­las pēc ie­spē­jas iz­vai­rī­ties no tām arī turp­māk. Par to der pa­do­māt un kon­sul­tē­ties ar ār­stu ik­vie­nam pēc 60 ga­du ve­cu­ma. Me­di­cī­nis­ka­jā li­te­ra­tū­rā mi­nē­ti da­ti, ka as­pi­rī­na pro­fi­lak­tis­ka lie­to­ša­na sa­ma­zi­na in­far­kta un in­sul­ta ris­ku, kā arī mir­stī­bu ar sirds un asins­va­du sli­mī­bām. Pri­mā­rās pro­fi­lak­ses trū­kums lie­lā mē­rā vai­no­jams pie tā, ka dau­dzi cil­vē­ki no­nāk līdz ļo­ti no­piet­nām sirds un asins­va­du pa­to­lo­ģi­jām. Pri­mā­rā pro­fi­lak­se nav ti­kai as­pi­rī­na lie­to­ša­na, tas ir no­pietns pa­sā­ku­mu kom­plekss, kurš ie­tver sa­bied­rī­bas, ta­jā skai­tā me­di­cī­nas dar­bi­nie­ku, iz­glī­to­ša­nu, ro­si­na pie­vēr­sties pa­rei­zam uz­tu­ram un ve­se­lī­gam dzī­ves­vei­dam. 21. gad­simts ir ie­zī­mīgs ar to, ka atero­skle­ro­ze kļu­vu­si par vie­nu no no­piet­nā­ka­jām pro­blē­mām. Mēs ne­va­ram at­griez­ties tā­dā stā­vok­lī, kad atero­skle­ro­zes nav, bet mū­su uz­de­vums ir vai­rāk vai ma­zāk ka­vēt šos pro­ce­sus, lai tie ne­bū­tu tik strau­ji, ar tik sma­gām se­kām, kā mēs re­dzam dien­die­nā slim­nī­cu pa­lā­tās. Nav jau tā, ka ik­vie­nam cil­vē­kam ne­pie­cie­šams uz­reiz sākt ma­sī­vu pre­ven­tī­vu te­ra­pi­ju. Tas da­rāms ti­kai tad, ja ir stin­gri no­teik­tas in­di­kā­ci­jas. Vie­na no sva­rī­gā­ka­jām pa­cien­tu ka­te­go­ri­jām, ku­riem tas va­ja­dzīgs un ku­riem jā­vel­ta īpa­ša uz­ma­nī­ba, ir cu­ku­ra di­abē­ta slim­nie­ki. Tā­du mū­su sa­bied­rī­bā ir ļo­ti daudz, se­viš­ķi 2. ti­pa cu­ku­ra di­abē­ta pa­cien­tu. Atero­skle­ro­ze un cu­ku­ra di­abēts ir ļo­ti ne­lab­vē­lī­ga kom­bi­nā­ci­ja, jo di­abēts vei­ci­na atero­skle­ro­zes pro­gre­sē­ša­nu. Ot­ra ka­te­go­ri­ja, ku­riem ne­pie­cie­ša­ma pre­ven­tī­va te­ra­pi­ja, ir cil­vē­ki ar pri­mā­ru ar­te­ri­ālu hi­per­ten­si­ju. Dau­dzi no vi­ņiem asins­spie­die­nu kon­tro­lē ne­pie­tie­ka­mi, un tas var no­vest pie bē­dī­gām se­kām. Vi­ņiem pri­mā­rā pro­fi­lak­se un as­pi­rī­na lie­to­ša­na bū­tu īpa­ši sva­rī­ga.

Se­kun­dā­rā pro­fi­lak­se

Sirds un asins­va­du sli­mī­bu se­kun­dā­rā pro­fi­lak­se ir tad, ja cil­vēks jau ir pār­cie­tis kā­du no­piet­nu kar­di­ovas­ku­lā­ru no­ti­ku­mu - vi­ņam ir bi­jis mi­okar­da in­farkts, gal­vas sma­dze­ņu asins­ri­tes trau­cē­ju­mu epi­zo­de vai pe­ri­fē­ro ar­tē­ri­ju sli­mī­ba. Sirds as­pi­rī­na pa­rei­za un dis­cip­li­nē­ta lie­to­ša­na tā, kā no­ra­dī­jis ārsts, var efek­tī­vi pa­lī­dzēt no­vērst tā­lā­ko sli­mī­bas pro­gre­su, ma­zi­nāt at­kār­to­ta in­far­kta, in­sul­ta un arī kā­ju am­pu­tā­ci­jas ris­ku. Pa­cien­ti ne­re­ti jau­tā, cik il­gi sirds as­pi­rīns būs jā­lie­to. «Pa­ras­ti tā ir te­ra­pi­ja vis­a mū­ža ga­ru­mā. Lai arī as­pi­rī­na ie­dar­bī­ba uz trom­bo­cī­tiem ilgst vi­su trom­bo­cī­ta dzī­ves lai­ku, or­ga­nis­mā ik brī­di ro­das at­kal jaun­i trom­bo­cī­ti un iet bo­jā ve­cie. Tā­pēc as­pi­rī­na tab­le­tī­te jā­lie­to re­gu­lā­ri vien­reiz die­nā. No rī­ta vai va­ka­rā - nav tik sva­rī­gi.

Jā­pie­bilst, ka jeb­ku­ras zā­les ir sva­rī­gi lie­tot sa­zi­ņā ar sa­vu ār­stu. Dak­te­rim jā­zi­na, ja as­pi­rīns iz­rai­sa kā­das bla­kus­pa­rā­dī­bas, pie­mē­ram, de­dzi­nā­ša­nu kuņ­ģī. Lie­la­jā ace­til­sa­li­cil­skā­bes pre­pa­rā­tu klās­tā, ko pie­dā­vā far­mā­ci­ja, pa­tie­šām var ap­jukt. Sva­rī­gi ir lie­tot tos pre­pa­rā­tus, ku­ri pēc ie­spē­jas ma­zāk kai­ri­na kuņ­ģi.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais