Melanomas saslimšanas gadījumu skaits Latvijā laika posmā no 1985. gada līdz 2010. gadam ir dubultojies – no nepilniem 100 gadījumiem 1985. gadā līdz vairāk nekā 200 gadījumiem 2010. gadā. Savukārt mirstība no 30 gadījumiem 1985. gadā ir pieaugusi līdz gandrīz 90 gadījumiem 2010. gadā. Cerīgi gaidot jauku un saulainu vasaru, diemžēl jārunā par šo skumjo statistiku, jo melanomai ir vistiešākā saistība ar saulīti – viens no galvenajiem šo ādas vēža formu provocējošiem faktoriem ir pārmērīga ultravioletā starojuma daudzuma saņemšana.
Melanoma - visbīstamākā
Ādu mēdz dēvēt par lielāko cilvēka orgānu, kas aizsargā no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes, un ādas veselība ir būtiska visam organismam. Saslimšana ar ādas vēzi Latvijā un pasaulē palielinās no gada uz gadu, turklāt pieaug arī šīs slimības izraisīto nāves gadījumu skaits, piemēram, no agresīvākās ādas vēža formas melanomas mirušo skaits Latvijā 15 gadu laikā ir trīskāršojies. Ādas vēzim ir trīs veidi: melanoma, bazalioma un plakanšūnu vēzis. Bīstamākais no tiem ir melanoma, kas ir īpaši agresīvs audzējs, jo tā šūnas spēj ātri izplatīties un radīt metastāzes. Bazalioma jeb bazālo šūnu audzējs ir biežākā ādas vēža forma. Trešais veids ir plakanšūnu vēzis, kas ir piecas reizes retāks nekā bazālo šūnu audzējs. Viens no svarīgākajiem profilaktiskajiem pasākumiem, kā izvairīties no saslimšanas ar ādas vēzi, ir samazināt ultravioletā starojuma daudzumu un laikus konsultēties ar ārstu, ja rodas kādas aizdomas. Ādas vēzis ir viena no retajām vēža formām, kas ir vizuāli diagnosticējama - saskatāma ar aci, tāpēc viegli un veiksmīgi ārstējama agrīnās stadijās.
Izpratne - nepietiekama
Lai samazinātu saslimstību ar melanomu un citiem ādas vēža veidiem, būtiska nozīme ir savlaicīgai diagnostikai un profilaksei, lietojot atbilstošus saules aizsargkrēmus, kas pasargā no ultravioleto B staru un ultravioleto A staru iedarbības. Diemžēl līdz šim sabiedrības izpratne par ādas veselību un sauļošanās kaitīgo ietekmi uz to ir bijusi nepietiekama. Runa ir gan par sauļošanos brīvā dabā, gan solārija apmeklēšanu.
Jāsargā jaunā paaudze
«Bērniem un jauniešiem āda ir jutīgāka pret ultravioletajiem stariem nekā pieaugušajiem, tāpēc, līdz 35 gadu vecumam bieži sauļojoties vai apmeklējot solāriju, risks saslimst ar ādas vēzi dzīves laikā pieaug par 75 procentiem. Diemžēl Latvijā veiktais pētījums atklāj satraucošu tendenci - tieši jaunieši, kuri sauļojas, ir viena no ādas vēža riska grupām, bet viņiem trūkst izpratnes par ādas veselību,» stāsta dermatologs, biedrības Dermatologi pret ādas vēzi valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls.
Lai izvairītos no saslimšanas ar ādas vēzi, īpaši ir jārūpējas par bērnu aizsardzību no saules jau agrīnā vecumā. Uzturoties laukā, regulāri - ik pēc divām stundām - jālieto saules aizsargkrēms ar maksimālo aizsardzības indeksu vai īpaši bērniem piemērots saules aizsargkrēms. Vasarā bērniem ir jāvalkā krekliņš, cepurīte un saulesbrilles. Līdz trīs gadu vecumam bērni ir īpaši jāsargā no saules. Izvēloties aizsargkosmētiku, uzmanība jāpievērš uz iesaiņojuma norādītajam saules aizsardzības faktoram. Eiropas Kopienas komisijas vadlīnijās noteikts, ka saules aizsargkrēmiem ir jāpasargā ne tikai no ultravioletajiem B stariem, bet arī no ultravioletajiem A stariem. To aizsardzības faktoru savstarpējai attiecībai jābūt ne lielākai par trīs, cenšoties panākt homogēni vienādu aizsardzības stiprumu gan pret B, gan pret A stariem.
Īpaša uzmanība ādas veidojumiem jāpievērš:
NODERĪGI!
Dzimumzīmes jāpārbauda, ja: