Kas ir skais­ta zā­lie­na no­slē­pums?

© F64

Priekš­sta­ti par to, kā­dam jā­būt zā­lie­nam, cil­vē­kiem ir ļo­ti at­šķi­rī­gi. Viens prie­cā­jas par pie­ne­nēm, cits cen­šas tās vis­iem spē­kiem iz­skaust, da­žam nav ie­bil­du­mu pret ābo­li­ņu, cits to uz­ska­ta par dārz­ko­pja ne­go­du.

Dzī­vo­jot pil­sē­tas vi­dē, cil­vē­ki bie­žāk vē­las pie sa­vas mā­jas ie­kopt lī­dze­nu, rū­pī­gi pļau­tu zā­lie­nu, ku­rā do­mi­nē graud­zā­les un pēc ie­spē­jas nav pie­mai­sī­ju­mu,

  • Ne­mēs­lots zā­liens gan bo­jā ne­aiz­ies, bet tur iz­nīks pra­sī­gā­kās graud­zā­les un tuk­šās vie­tas ie­ņems ābo­liņš, pie­ne­nes un ci­ti mau­ra augi, kā­di re­dza­mi pa­ras­tā lau­ku sē­tā.
  • No pa­va­sa­ra līdz ru­de­nim zā­liens tiek re­gu­lā­ri pļauts, bet no­pļau­tā zā­le pa­ras­ti no­nāk kom­pos­ta kau­dzē, līdz ar to mēs aiz­ne­sam pro­jām arī ba­rī­bas vie­las. Ja grib uz­tu­rēt tī­ru un kop­tu par­te­ra zā­lie­nu, tad no­pļau­tais ir jā­aiz­vāc, lai ve­cās sa­smal­ci­nā­tās augu at­lie­kas ne­va­rē­tu sa­krā­ties, no­sēs­ties un vei­dot stin­gru slā­ni, ko pēc tam grū­ti iz­plēst ar ver­ti­ku­lē­tā­ju.
  • Ja no­pļau­tās zā­les at­lie­kas zā­lie­na saim­nie­kam ne­trau­cē vai ja pļauj ik pēc pie­cām die­nām, tad no­pļau­to ma­su var sa­mul­čēt un at­stāt. Ja pļauj re­tāk, tad no­pļau­tais jā­sa­grābj un jā­aiz­vāc, jo ta­jās vie­tās zā­le iz­deg un nī­ku­ļo.
  • Pa­va­sa­rī, tik­līdz ir no­ku­sis sniegs, aiz­te­cē­ju­ši virs­ūde­ņi un zā­liens ir pie­tie­ka­mi sauss, lai pa to va­rē­tu nor­mā­li stai­gāt, to no­grābj vai veic ver­ti­ku­lē­ša­nu - ar spe­ci­ālu ie­rī­ci zā­lie­nā tiek ie­griez­tas jos­las, caur ku­rām aug­snē ie­plūst gaiss, ne­daudz tiek sa­griez­tas arī sak­nes, un tas liek augiem sa­ce­rot un dzīt jaun­as sak­nes; vien­lai­kus tiek iz­rau­tas arī ve­cās augu at­lie­kas. Ja gri­bam kva­li­ta­tī­vu zā­lie­nu, tad šāds pro­cess ir jā­veic rei­zi ga­dā.
  • Ver­ti­ku­lē­ša­nu var veikt arī ru­de­nī, bet pa­ras­ti pēc tās zā­liens kā­du ne­dē­ļu vai di­vas ne­iz­ska­tās īpa­ši pie­vil­cīgs, tā­pēc cil­vē­kiem ir žēl šo ap­strā­di veikt zā­les aug­ša­nas lai­kā, kad tā ir skais­ti za­ļa. Par pie­mē­ro­tā­ku lai­ku dau­dzi uz­ska­ta pa­va­sa­ri, kad ne­kāds iz­teik­smī­gais skais­tums vēl nav ma­nāms.
  • Pēc ver­ti­ku­lē­ša­nas se­ko zā­lie­na mēs­lo­ša­na. Pa­va­sa­rī lie­to mēs­lo­ju­mu ar aug­stā­ku slā­pek­ļa sa­tu­ru. Ša­jā ga­da­lai­kā gai­sa tem­pe­ra­tū­ra un aug­snes tem­pe­ra­tū­ra ir pie­tie­ka­mi zem­a, arī aug­snes mit­rums ir pie­tie­kams, tā­pēc mēs­lo­jums šķīst lē­nāk un tiek lē­nāk uz­ņemts. Šis mēs­lo­jums ir spe­ci­āli vei­dots, lai šķīs­tu lē­nām.
  • Ar pir­mo mēs­lo­ju­mu pa­va­sa­rī zā­lie­nam no­dro­ši­na pie­tie­ka­mu ba­rī­bas vie­lu dau­dzu­mu līdz Jā­ņiem, kad var ras­ties ne­pie­cie­ša­mī­ba mēs­lot otr­reiz.
  • Ap Jā­ņiem ap­stāk­ļi ir mai­nī­ju­šies, ir pa­vi­sam ci­ta aug­snes un gai­sa tem­pe­ra­tū­ra, un mēs­lo­jums ar augs­tu slā­pek­ļa sa­tu­ru vairs nav pie­mē­rots, jo tas šķīst un tiek uz­ņemts tik ātr­i, ka ne­var vien spēt zā­lie­nu pļaut.
  • Da­žiem šķiet, ka vis­la­bāk ir pļaut zā­lie­nu ļo­ti ze­mu, kā re­dzēts spor­ta lau­ku­mos. Kat­rai zā­lie­na su­gai ir savs aug­ša­nas augs­tums. Spor­ta lau­ku­mi ir pro­fe­si­onā­li kop­ti, re­gu­lā­ri pļau­ti un mēs­lo­ti, un tiem ir no­dro­ši­nā­ti ļo­ti lab­vē­lī­gi ap­stāk­ļi, lai va­rē­tu uz­tu­rēt ze­mo pļā­vu­mu. Mā­jas ap­stāk­ļos nav ie­tei­cams zā­li pļaut zem­āk par 3 cm, jo tad ap­kār­tē­jās vi­des ie­dar­bī­ba ir ļo­ti iz­teik­ta - sau­lei spī­dot, īsā zā­le uz­karst, aug­sne ātr­i iz­kalst, kar­stums tiek pie sak­nēm, vei­do­jas dzel­te­ni lau­ku­mi, at­se­viš­ķas graud­zā­les iet bo­jā, un pa­liek ti­kai iz­tu­rī­gā­kās, kas pa­ras­ti nav skais­tā­kās. Tuk­šās vie­tas ie­ņem ne­zā­les.
  • Nor­mā­li ir at­stāt zā­li vis­maz 5 cm augs­tu­mā. La­bos ap­stāk­ļos to var pļaut maz­liet zem­āk, ja ie­stā­jas kar­stums - aug­stāk. Kat­ra pļau­ša­na zā­lei sa­gā­dā at­kal jaun­u stre­su. Tas ir se­viš­ķi liels, ja zā­li iz­au­dzē ga­ru un tad lie­lu da­ļu no­griež.
  • Pro­blē­mas zā­lie­niem ra­da sū­nas. Ir spe­ci­āls pret­sū­nu mēs­lo­jums, ko lie­to pa­va­sa­rī. Tas iz­nī­ci­na sū­nas un dod zā­lei ba­rī­bas vie­las, lai tā aug­tu.
  • Pirms pret­sū­nu mēs­lo­ju­ma lie­to­ša­nas sū­nas iz­plēš ar ver­ti­ku­lē­tā­ju vai grā­bek­li. Šis mēs­lo­jums mai­na aug­snes re­ak­ci­ju, zā­le var aiz­ņemt tuk­šās vie­tas un sa­ce­rot, zā­liens at­gūst de­ko­ra­tī­vu iz­ska­tu.
  • Zā­lie­na mēs­lo­jums, īpa­ši pret­sū­nu mēs­lo­jums, sa­tur daudz sē­ra, dzelzs un ci­tu ele­men­tu. Šo mēs­lo­ju­mu nav ie­tei­cams lie­tot mit­rā lai­kā, jo, no­nā­kot uz ce­li­ņu se­gu­ma vai ci­tām virs­mām, mit­ru­ma ie­tek­mē ro­das brū­ni trai­pi, kas sa­gla­bā­jas il­gi un nav no­maz­gā­ja­mi. Mēs­lo­ju­mu vē­lams kai­sīt sau­sā lai­kā un tū­līt no­slau­cīt gra­nu­las no virs­mām, kur tās ne­jau­ši no­kļu­vu­šas.
  • Sū­nas aug vi­dē, kur nav daudz ba­rī­bas vie­lu. Ap Jā­ņiem zā­lie­nam ir jā­dod jaun­a mēs­lo­ju­ma de­va, lai zā­lei bū­tu spēks augt.
  • Ba­rī­bas vie­lu trū­kums nav vie­nī­gais cē­lo­nis, kā­pēc aug sū­nas. To no­sa­ka arī gai­sa trū­kums, sa­blī­vē­ta aug­sne, pa­aug­sti­nāts mit­rums, ne­pa­reizs Ph lī­me­nis u.c. Ne­no­vēr­šot šos fak­to­rus, sū­nas at­grie­žas. Ja tos no­vērst nav ie­spē­jams, tad pret­sū­nu mēs­lo­jums va­ja­dzīgs kat­ru ga­du no pa­va­sa­ra līdz va­sa­ras ot­ra­jai pus­ei, ka­mēr zā­liens tiek ak­tī­vi lie­tots.
  • Spe­ci­ali­zē­ta­jam zā­lie­na mēs­lo­ju­mam ir ļo­ti smal­kas gra­nu­las, kas tū­līt iz­birst cau­ri zā­lei līdz ze­mei, ne­ra­da vi­zu­ālu de­fek­tu un ne­trau­cē zā­lie­nu tū­līt lie­tot.

Rek­lām­raksts ta­pis sa­dar­bī­bā ar SI­A Bal­tic Ag­ro

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais