No savas pieredzes zinām, ka pat saulainā pavasara dienā, dodoties laukā, jāpalūkojas, ko rāda termometrs, un jānovērtē, cik stiprs ir vējš, jo caur logu vērojamā jaukā aina var maldināt. Un pat tad, ja cilvēks rūpīgi seko meteorologu informācijai un pūlas saģērbties atbilstoši apstākļiem, viņš nav pilnīgi pasargāts no pēkšņām laika apstākļu kaprīzēm. Pirmie ar tām sastopas mūsu augšējie elpceļi, un bieži vien tas nepaliek bez sekām.
«Katram pieaugušam Latvijas iedzīvotājam iesnas ir divas trīs reizes gadā, bet bērniem tās mēdz būt pat vēl biežāk - piecas, sešas vai par astoņas reizes gadā atkarībā no vecuma un citiem faktoriem,» stāsta ārsts Kaspars Ivanovs.
Apdraud deguna blakusdobumu
«Pavasarī diezgan daudziem cilvēkiem ir pavājināta imunitāte un līdz ar to elpceļu vīrusi, nokļūstot deguna gļotādā, izraisa izteiktu tūsku, kas ātri pieņemas spēkā,» stāsta ārsts. «Deguna gļotādas turpinājums ir deguna blakusdobumu gļotāda, un iekaisums var pāriet arī uz to. Rezultātā atveres, kas savieno deguna dobumu ar blakusdobumiem, ir sašaurinātas vai pilnīgi aizliktas, tāpēc sekrēts, ko izdala blakusdobumu gļotāda, nevar dabiskā ceļā izplūst, bet sakrājas dobumos, un tā rodas iekaisums. Tā klasiskie simptomi ir sāpes vaigu, pieres vai acu apvidū. Bet, tā kā pēdējos gados deguna blakusdobumu iekaisumiem raksturīga vairāku izraisītāju - vīrusu, baktēriju un sēnīšu - kombinēšanās, tad speciālisti ir novērojuši, ka iekaisums bieži norit bez spilgti izteiktiem simptomiem. Lai gan deguns elpo šķietami brīvi un nav aizlikts, iesnas beigušās, tomēr ir sajūta, ka tās turpinās, īpaši - no rītiem un vakaros, šņaucot degunu. Dažreiz izmainās balss, un to pamana apkārtējie, dažkārt balss izmaiņas jūt cilvēks pats. Daļa arī nojauš, ka tas varētu būt deguna blakusdobumu iekaisums, taču vilcinās meklēt palīdzību, jo ir dzirdējuši nostāstus par nepatīkamo ārstēšanu. Tā akūts iekaisums pāriet hroniskā. Šādā situācijā vajadzētu tomēr doties pie speciālista, kurš varētu palīdzēt, jo šī infekcija vēl vairāk novājina organismu. Iekaisuma izraisītāji ir maksimāli ātri jāuzveic.
Pirmā lieta, par ko šajos apstākļos jārūpējas, ir deguna dobuma higiēna. Svarīgi ir arī katru dienu vismaz 60-90 minūtes uzturēties svaigā gaisā.
NODERĪGI
Ko dod šīs sastāvdaļas: