\\Māja
VĒRTS IZMĒĢINĀT: Atslodzes diena no dekoratīvās kosmētikas
 
ĪPAŠI BŪTISKI ir ievērot higiēnas pasākumus – pēc iespējas izmantot krēmus ar dozatoru, jo burciņu tipa produktos ar rokām var ievazāt mikroorganismus. Nevajadzētu aizmirst arī par meikapa otu un aplikatoru kopšanu – tie sevī savāc daudz sīku netīrumu ©depositphotos.com

Holivudas zvaigznes arvien vairāk novērtē un atzīst dabiski skaistu sejas ādu, kas nav jāslēpj zem biezas dekoratīvās kosmētikas kārtas, un arī dermatoloģe Anda Apine aicina sievietes vismaz pāris reizes mēnesī ļaut sejas ādai atpūsties no dekoratīvās kosmētikas.

«Tāpat kā cilvēkam ir nepieciešamas brīvdienas no darba, arī sejas ādai nepieciešama adekvāta attīrīšana un brīvdienas no dekoratīviem kosmētiskiem līdzekļiem,» uzsver dermatoloģe Anda Apine. Viņa šādās dienās iesaka attīrīt ādu, ja nepieciešams - tonizēt ar ādas tipam piemērotu līdzekli un to bagātīgi mitrināt (tas attiecas uz jebkuru ādas tipu). Ja sevi ļoti gribas palutināt, tad šajos no meikapa brīvajos brīžos var veikt papildu sejas kopšanas procedūras. «Pirmkārt, var veikt sejas ādas pīlingu, lai attīrītu ādas virsmu no atmirušajām šūnām. Tas atstās pozitīvu efektu, bet kopjošā kosmētika - krēmi, serumi un maskas - pēc tam labāk uzsūksies, kā arī padarīs ādas virsmu gludāku un izlīdzinās ādas toni. Tad, atgriežoties pie dekoratīvās kosmētikas, nebūs nepieciešams tik liels daudzums dažādu līdzekļu ādas defektu noslēpšanai.» Pēc pīlinga dermatoloģe iesaka uzklāt mitrinošu masku, lai atgrieztu ādai tvirtumu un mirdzumu, tādējādi ļaujot ādai arī ikdienā labāk elpot un uzlabot arī meikapa noturību dienas laikā.

«Sejas attīrīšana ir pamatu pamats veselīgam sejas ādas izskatam,» uzsver Anda Apine, norādot, ka tā nepieciešama ne tikai dekoratīvās kosmētikas noņemšanai, bet arī visam pārējam, kas dienas un nakts laikā nonāk uz mūsu ādas - putekļi, vides piesārņojums, alergēni, mikroorganismi, tauki, sviedri u.tml. «Jau vairākus gadus dažādi pētījumi rāda, ka sejas un dekoltē ādai ikdienā nav nepieciešama sejas mazgāšana ar krāna ūdeni. Diemžēl ūdens kvalitāte un tajā esošie minerāli ādu sausina un padara ievainojamāku ārējiem faktoriem. Tādēļ šobrīd plašā klāstā pieejamie micelārie ūdeņi ir lielisks attīrīšanas veids, kas ļoti efektīvi attīra gan no dekoratīvas kosmētikas, gan netīrumiem. Tie pielāgoti gan taukainas, gan normālas, gan sausas sejas ādas kopšanai,» stāsta dermatoloģe.

Protams, katrs cilvēks ir absolūti unikāls, tāpēc svarīgākais ir atrast un izvēlēties savam ādas tipam un stāvoklim atbilstošu līdzekli. «Lai būtu pavisam droši, sava sejas ādas tipa noteikšanu ir vērts uzticēt speciālistam. Precīzi zināt savu ādas tipu ir būtiski, lai varētu izmantot produktus, kas paredzēti konkrētu problēmu risināšanai,» skaidro Anda Apine. Viņa norāda: taukainai ādai jānodrošina efektīva poru attīrīšana un tauku radītā spīduma mazināšana, kā arī jānodrošina optimāla vide ar līdzekļiem, kam ir neitrāls pH līmenis, lai samazinātu baktēriju veidošanos. Sausai ādai jāsniedz maiga attīrīšana un maksimāla mitrināšana vai pat barošana, lai atjaunotu ādas aizsargbarjeru, līdz ar to palīdzētu ādai sevi labāk aizsargāt pret dažādiem ārējiem kairinošiem faktoriem. Savukārt kombinētas sejas ādas tipam ir svarīgi pielāgot produktus un kopšanu katrai zonai individuāli.

«Ikdienā lietotie kosmētiskie produkti katrs satur vidēji divdesmit ķīmiskas substances. Tādēļ būtiski pievērst uzmanību produktu sastāvam, izvēlēties pēc iespējas maigākus kosmētiskos līdzekļus, kas nesatur konservantus, parabēnus, kancerogēnus un citas veselībai bīstamas vielas,» uzsver dermatoloģe, norādot, ka šie kaitīgie faktori var izraisīt gan ādas kairinājumu, gan dažādu ādas stāvokļa saasināšanos, gan ietekmēt visa organisma veselības stāvokli. «Tāpēc ir tikai loģiski ļaut ādai ik pa laikam atpūsties no šādas slodzes. Dekoratīvajā kosmētikā esošie materiāli, kas pārsvarā atrodami pūderkrēmu un pūderu sastāvā, ir paredzēti lieko tauku un spīduma absorbēšanai. Tādēļ labāk izvēlēties matējošus vai spīdumu ierobežojošus bāzes krēmus kā alternatīvu kompaktajam pūderim,» iesaka Anda Apine. Viņa vēl piebilst, ka sausas vai dehidrētas ādas īpašniecēm pūderkrēmi var radīt vēl izteiktāku ādas sausumu, vilkšanas sajūtu un pastiprināt krunciņu veidošanos. Turpretī sausas ādas kopšanai paredzētie kosmētiskie līdzekļi var būt veidoti uz eļļas bāzes, lai nodrošinātu papildu aizsardzību un barošanu, kas taukainai ādai var izraisīt poru nosprostošanos, kā arī radīt lielisku vidi, kur mikroorganismiem vairoties, tādējādi izraisot, piemēram, aknes paasināšanos.