VĒDERPRIEKI: Sep­ti­ņi aug­ļi no "augs­tiem plauk­tiem"

© Leonīds Gusevs

Kad pa­šu dār­zā vējš svil­po kai­los ko­ku za­ros un ābo­li pa­gra­bā pa­ma­zām zau­dē gar­šu, va­ram pie­vērst ska­tu tiem vei­ka­lu plauk­tiem, kur rin­do­jas sveš­zem­ju aug­ļi. Da­žus no tiem la­bi pa­zīs­tam, bet pret ci­tiem esam no­sak­ņo­ti pie­sar­dzī­gi – ce­nas nav ne­kā­das ma­zās, bet trūkst pie­re­dzes, lai no­vēr­tē­tu kva­li­tā­ti, nav arī ne jaus­mas, pēc kā šie dī­vai­nā pa­ska­ta aug­ļi va­rē­tu gar­šot, ku­ra to da­ļa ir ēda­ma, ku­ra pro­jām svie­ža­ma.

Bet var­būt kāds ne­pa­rasts aug­lis tie­ši ir va­ja­dzīgs, lai ie­prie­ci­nā­tu mā­ji­nie­kus un pār­steig­tu cie­mi­ņus, kas šo­dien kļūst ar­vien grū­tāk.

Pa­pai­ja

Pa­pai­jas dzim­te­ne ir Dien­vid­ame­ri­ka un Cen­trāl­ame­ri­ka, šo­brīd tā tiek kul­ti­vē­ta dau­dzās tro­pu zem­ēs. Ga­ta­vai pa­pai­jai ir oranžs mīk­stums un tum­šas sēk­li­ņas, tā ēda­ma svai­ga, bez sēk­li­ņām un mi­zas. Za­ļa pa­pai­ja tiek vā­rī­ta un iz­man­to­ta sa­lā­tiem un sau­tē­ju­miem, ie­vā­rī­ju­miem. Pa­pai­ja ir labs ka­ro­ti­no­īdu, C vi­ta­mī­na, B gru­pas vi­ta­mī­nu un kā­li­ja avots. Aug­ļi sa­tur arī fer­men­tu pa­pa­īnu, kas iz­man­to­jams ga­ļas ma­ri­nē­ša­nai, jo pa­da­ra to mīk­stā­ku. Jā­at­ce­ras, ka no pa­pai­jas ne­ga­ta­vo sal­dos ēdie­nus ar že­la­tī­nu, jo pa­pa­īns ne­ļauj tam sa­re­cēt.

Gu­ava

Lat­īņ­ame­ri­kā, Āf­ri­kā un Āzi­jā po­pu­lārs aug­lis. Tas ir ap­tu­ve­ni ābo­la lie­lu­mā, apaļš, ar cie­tā­ku ār­ējo da­ļu un su­lī­gu, sī­kām sēk­li­ņām pil­nu mīk­stu­mu. Ba­gāts ar C vi­ta­mī­nu un fol­skā­bi, sa­tur kā­li­ju, kal­ci­ju, mag­ni­ju, fos­fo­ru. Sa­tur arī balast­vie­las. Ja gu­avas ēd re­gu­lā­ri, tās dod ie­gul­dī­ju­mu imu­ni­tā­tes stip­ri­nā­ša­nā, elp­ce­ļu sli­mī­bu ār­stē­ša­nā, to­ni­zē un pa­līdz nor­ma­li­zēt asins­spie­die­nu. Pie mums lie­lā­ko­ties no­pēr­ka­mas kon­ser­vos, bet, ja lai­mē­jas da­būt svai­gas, tās ir ēda­mas bez pie­de­vām. Zem­ēs, kur šie aug­ļi tiek audzē­ti, tos iz­man­to da­žā­diem sa­lā­tiem, dzē­rie­niem, ie­vā­rī­ju­miem utt.

Ka­ram­bo­la

Ka­ram­bo­lai, ko sauc arī par zvaig­žņu aug­li, dzim­tā pus­e ir Fi­li­pī­nās, In­do­nē­zi­jā, Ma­lai­zi­jā. Šo aug­li pie­ņemts griezt plā­nās šķē­lī­tēs - zvaig­znī­tēs. Ga­ta­va ka­ram­bo­la pa­ras­ti ir ko­ši dzel­te­na, gar pa­šām šķaut­nī­tēm drīkst būt smal­ka brū­na svīt­ra, ko, aug­li sa­da­lot, no­griež. Pār­ga­ta­vam aug­lim ir lie­lā­ki brū­ni plan­ku­mi. Vis­pirms ka­ram­bo­lai ap­griež ga­lus, tad griež šķē­lī­tēs, no ku­rām iz­tī­ra sēk­li­ņas. Ka­ram­bo­la sa­tur maz cu­ku­ra, bet daudz C vi­ta­mī­na un po­li­fe­no­lu. Nav ie­tei­ca­ma cil­vē­kiem ar nie­ru pro­blē­mām.

Lī­či­ja

Tro­pu un sub­tro­pu aug­lis, ku­ra dzim­te­ne ir Ķī­na un Āzi­jas dien­vid­aus­tru­mi. Lī­či­jas audzē dau­dzās val­stīs, un tās augs­tu vēr­tē­tas mai­gā, su­lī­gā, že­lej­vei­da mīk­stu­ma un pa­tī­ka­mā aro­mā­ta dēļ. Kon­ser­vē­jot aro­māts lie­lā mē­rā iet zu­du­mā, tā­pēc vis­la­bāk lī­či­jas ēst svai­gas, tās mēdz arī sū­kāt kā ka­ra­me­les. Pē­dē­jā lai­kā arī pie mums ar­vien vai­rāk cil­vē­ku ie­pa­zīst šos aug­ļus, kas ir sa­lī­dzi­no­ši vieg­li no­tī­rā­mi; mi­zu un ko­do­li­ņu ne­var ēst, bet aug­ļa ēda­mā da­ļa vei­do ap­tu­ve­ni 60%. Aug­ļi sa­tur zi­nā­mu dau­dzu­mu C vi­ta­mī­na, ir sa­lī­dzi­no­ši ba­gā­ti ar va­ru un fos­fo­ru.

Pi­ta­hi­ja

Sav­da­bīgs li­ān­vei­da kak­tu­sa aug­lis, ko sauc arī par pū­ķa aug­li. Pa­ras­ti ap­valks ir ro­žai­ni sārts, bet ir arī dzel­te­nas pi­ta­hi­jas. Mi­za nav ēda­ma. Vi­dū at­ro­das mīk­stums, kas var būt balts vai sar­kans, ar mel­nām sēk­li­ņām. Pēc taus­tes pi­ta­hi­ja nor­mā­lā ga­ta­vī­bas pa­kā­pē ir ap­mē­ram tā­da kā ki­vi. Ja aug­lim ir daudz brū­nu plan­ku­mu, tas var būt pār­ga­tavs. Pi­ta­hi­ju griež ga­re­nis­ki uz pus­ēm un ar ma­zu na­zī­ti vai ka­ro­ti iz­grebj mīk­stu­mu, ko sa­griež ga­ba­li­ņos. Mīk­stu­mu ie­sa­ka ēst at­dze­sē­tu. Ta­jā nav daudz ka­lo­ri­ju, to­ties ir C vi­ta­mīns, fos­fors, kal­cijs, šķiedr­vie­las, vai­rā­ki anti­ok­si­dan­ti.

Fei­ho­a

Vēl viens ie­nā­cējs no Dien­vid­ame­ri­kas. Tas mīl augt kal­nai­nos ap­vi­dos sub­tro­pu zo­nā; mums ģeo­grā­fis­ki tu­vā­kā fei­ho­a aug­ša­nas vie­ta ir Kau­kā­za re­ģi­ons. To mēdz saukt arī par ana­na­su gu­avu. Aug­ļi ir aro­mā­tis­ki, tiek iz­man­to­ti li­mo­nā­dēm, ie­vā­rī­ju­miem, kom­po­tiem, arī al­ko­ho­lis­ko dzē­rie­nu aro­ma­ti­zē­ša­nai, kū­ku un pī­rā­gu pil­dī­ju­mam. Pēc iz­ska­ta ir grū­ti no­teikt, vai aug­lis vi­dū nav bo­jāts, jo krā­sa ne­mai­nās. Pa­rei­zā ga­ta­vī­bas pa­kā­pē ir tā­di aug­ļi, ku­ri pēc taus­tes at­gā­di­na līdz ga­lam ne­no­ga­ta­vo­ju­šos ba­nā­nus.

Ta­ma­rinds

Vei­ka­la plauk­tā ta­ma­rin­di, ie­sai­ņo­ti kār­bi­ņās, re­dza­mi līdz­ās ci­tiem aug­ļiem, bet tie drī­zāk pie­skai­tā­mi garš­au­giem. Šīs ko­kos augo­šās lie­lās pāk­stis ie­cie­nī­tas gan Āzi­jas, gan Lat­īņ­ame­ri­kas tau­tu vir­tu­vē, to gar­ša tiek sa­lī­dzi­nā­ta ar da­te­ļu gar­šu, ta­ču tā ir skā­bā­ka. Ta­ma­rin­di ir Vor­čes­ter­šī­ras mēr­ces bū­tis­ka sa­stāv­da­ļa. Tie ba­gā­ti ar or­ga­nis­ka­jām skā­bēm, sa­tur arī kā­li­ju un pek­tīn­vie­las. No pāk­stīm iz­spiež bie­zu tumš­brū­nu ma­su, no ku­ras at­da­la šķied­ras un sēk­las. Lai ie­gū­tu ēdie­nam vieg­li pie­vie­no­ja­mu ta­ma­rin­du ma­su, vis­la­bāk pāksts sa­tu­ru iz­spiest ar ro­kām, pie­vie­not da­žas ēdam­ka­ro­tes ūdens un iz­berzt caur smal­ku sie­ti­ņu.

Re­cep­tes

  • Pa­pai­jas vi­ne­grets. Sa­stāv­da­ļas. Vie­na pa­pai­ja, di­vas ēdam­ka­ro­tes sau­les­pu­ķu eļ­ļas, vie­na ēdam­ka­ro­te bal­tvī­na eti­ķa, vie­na tēj­ka­ro­te ma­jo­nē­zes, vie­na ķip­lo­ka dai­vi­ņa, sāls, mal­ti mel­nie pi­pa­ri, ne­daudz pē­ter­sī­ļu za­ļu­mu, vie­na ēdam­ka­ro­te svai­gi spies­tas lai­mu su­las. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Pa­pai­ju iz­tī­ra, no­mi­zo, sa­rī­vē ar sak­ņu rī­vi. Sa­jauc eļ­ļu, eti­ķi un ma­jo­nē­zi, pie­vie­no spie­dē sa­spies­tu ķip­lo­ku, sā­li un pi­pa­rus. Mēr­ci pār­lej pa­pai­jām, sa­jauc, uz­sla­ci­na lai­mu su­lu un uz­kai­sa ka­pā­tus za­ļu­mus.
  • Gu­avu čau­las. Sa­stāv­da­ļas. Ap­tu­ve­ni 500 g gu­avu, 1,5 glā­zes cu­ku­ra, viens laims. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Aug­ļus pār­griež uz pus­ēm, iz­dobj mīk­stu­mu ar sēk­li­ņām (to var ap­ēst tā­pat vai iz­man­tot kā­dam ci­tam sal­dam ēdie­nam). Čau­las vā­ra ūde­nī, līdz tās mīk­stas. Pēc tam no vā­rā­mā ūdens ņem 1,5 glā­zes, pie­vie­no cu­ku­ru un su­lu, kas iz­spies­ta no lai­ma, uz­vā­ra sī­ru­pu, ta­jā pār­liek čau­las un lē­ni vā­ra 45 mi­nū­tes (bez vā­ci­ņa), līdz sī­rups kļūst biezs. Liek de­ser­ta trau­ci­ņos, at­dze­sē, pa­sniedz ar pu­tu­krē­ju­mu, sal­dē­ju­mu u.c.
  • Ka­ram­bo­la ar sal­dē­ju­mu. Sa­stāv­da­ļas. Vie­na ka­ram­bo­la, vie­na glā­ze apel­sī­nu su­las, viens ga­tavs man­go aug­lis, di­vas ēdam­ka­ro­tes brū­nā cu­ku­ra, ne­daudz gra­nāt­ābo­lu sēk­li­ņu, va­ni­ļas sal­dē­jums - pēc pa­ti­kas. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Ka­ram­bo­lu sa­griež plā­nās zvaig­znī­tēs un at­brī­vo no sēk­li­ņām, pār­lej ar apel­sī­nu su­lu, liek uz uguns, uz­vā­ra. Sa­ma­zi­na ugu­ni un vā­ra ap­tu­ve­ni 10 mi­nū­tes (ka­mēr šķē­lī­tes kļūst pie­tie­ka­mi mīk­stas, lai tās va­rē­tu pār­da­līt ar ka­ro­ti). Īsi pirms vā­rī­ša­nas bei­gām pie­vie­no cu­ku­ru, uz­ma­nī­gi sa­mai­sa, lai tas iz­šķīst. No­ņem no uguns. Man­go no­tī­ra, sa­griež, no tā pa­ga­ta­vo bie­ze­ni, pie­vie­no ka­ram­bo­lai, sa­mai­sa, at­dze­sē. Sal­dā ēdie­na trau­ci­ņos liek sal­dē­ju­mu, kat­rai por­ci­jai uz­liek trīs zvaig­znī­tes, pār­lej ar man­go ma­su, ro­tā ar gra­nāt­ābo­lu sēk­li­ņām.
  • Sa­lā­ti ar pi­ta­hi­jām. Sa­stāv­da­ļas. Vie­na pi­ta­hi­ja, di­vi se­le­ri­ju kā­ti, vie­na za­ļā pap­ri­ka, 50 g biez­pie­na, vie­na ēdam­ka­ro­te augu eļ­ļas, si­ne­pes, sāls, mal­ti mel­nie pi­pa­ri. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Se­le­ri­ju kā­tus, pap­ri­ku un pi­ta­hi­jas mīk­stu­mu sa­griež ma­zos ga­ba­li­ņos, sa­jauc ko­pā, liek sa­lā­tu trau­kā. No biez­pie­na, eļ­ļas, sāls, pi­pa­riem un si­ne­pēm pa­ga­ta­vo vien­da­bī­gu mēr­ci, pār­lej sa­lā­tiem.
  • Fei­ho­a sar­kan­vī­nā. Sa­stāv­da­ļas. 10-15 fei­ho­a aug­ļi, ne­pil­na pus­glā­ze cu­ku­ra, trīs ce­tur­tda­ļas glā­zes ūdens, ne­pil­na pus­glā­ze sar­kan­vī­na. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Kat­li­ņā lej ūde­ni un vī­nu, pie­vie­no cu­ku­ru, kar­sē, līdz tas iz­šķīst. Pie­vie­no no­mi­zo­tus un ga­re­nis­ki pār­griez­tus fei­ho­a aug­ļus, uz­vā­ra, vā­ra 5 mi­nū­tes. Ar pu­tu ka­ro­ti iz­ņem aug­ļus, sī­ru­pu tur­pi­na vā­rīt vēl 20 mi­nū­tes, pār­lej aug­ļiem un at­dze­sē. Pa­sniedz is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rā ar pu­tu­krē­ju­mu vai jo­gur­tu.
  • Dār­ze­ņu sa­lā­ti ar ta­ma­rin­du mēr­ci. Sa­stāv­da­ļas. Pus­glā­ze jo­gur­ta, trīs ēdam­ka­ro­tes olīv­u eļ­ļas, trīs tēj­ka­ro­tes me­dus, trīs ēdam­ka­ro­tes cit­ro­nu su­las, di­vas ēdam­ka­ro­tes at­tī­rī­tas ta­ma­rin­du ma­sas, mazs ga­ba­liņš svai­ga in­gve­ra, di­vas glā­zes rī­vē­tu svai­gu kā­pos­tu, vie­na glā­ze sī­ki sa­griez­tu gur­ķu, vie­na glā­ze die­dzē­tu Ķī­nas pu­pi­ņu, saiš­ķī­tis lo­ci­ņu, ja gar­šo - ne­daudz svai­gu ko­ri­an­dra za­ļu­mu, sāls, pi­pa­ri. Pa­ga­ta­vo­ša­na. Jo­gur­tu, me­du, eļ­ļu, cit­ro­nu su­lu, ta­ma­rin­du ma­su un rī­vē­to in­gve­ru kār­tī­gi sa­kuļ. Sa­lā­tu bļo­dā sa­jauc dār­ze­ņus, pie­vie­no sā­li, pi­pa­rus un sa­ka­pā­tus za­ļu­mus. Pār­lej ar mēr­ci un sa­jauc.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.