Va­len­tī­na die­na. Iespēja attiecībās atgriezt kaut uz mirkli romantiku

© F64

Klāt Va­len­tī­na die­na, un ne­cik tā­lu nav arī 8. marts. Svēt­ki, ko svin vai ne­svin, bet ko grū­ti ne­pa­ma­nīt pat tiem, kam vēt­rai­no sirds­lie­tu pe­ri­ods dzī­vē jau aiz mu­gu­ras. Var­būt arī pār­im ar sta­bi­lām un no­brie­du­šām at­tie­cī­bām šī die­na var kal­pot tam, lai at­kal iz­bau­dī­tu maz­liet ro­man­ti­kas?

«Kat­ram at­tie­cī­bu pos­mam ir sa­vas li­kum­sa­ka­rī­bas,» sa­ka psiho­te­ra­pei­te Ni­ko­la Dzi­na. «Nav at­jau­no­ja­ma tā eifo­ri­ja, kā­da val­dī­ja, kad bi­jām ie­mī­lē­ju­šies un pil­nī­gi vi­sus sa­vus re­sur­sus un ener­ģi­ju tē­rē­jām tie­ši šīm at­tie­cī­bām. Tās jū­tas ir iz­dzī­vo­tas, ie­mī­lē­ša­nās pār­vēr­tu­sies par mī­les­tī­bu, par sta­bi­lā­kām at­tie­cī­bām. Mēs sā­kam vai­rāk pie­vēr­sties ik­die­nas lie­tām, tur­klāt, ja ģi­me­nē pa­rā­dās bēr­ni, vi­ņi arī pa­ņem da­ļu ener­ģi­jas. Bet tas ne­no­zī­mē, ka ilg­sto­šām, sta­bi­lām at­tie­cī­bām jā­sais­tās ti­kai ar ik­die­nas ru­tī­nu un gar­lai­cī­bu. Lai­ku pa lai­kam der sa­gā­dāt ot­ram ro­man­tis­ku pār­stei­gu­mu, ļau­jot uz vie­nu va­ka­ru, ne­dē­ļas no­ga­li vai vis­maz uz des­mit mi­nū­tēm at­gūt to iz­jū­tu, kā­da bi­ja tad, kad bi­jām ie­mī­lē­ju­šies.»

- Ik­die­nas ru­tī­nā ie­gri­mu­šiem cil­vē­kiem tas rei­zēm nav vieg­li. Ko da­rīt, ja, pie­mē­ram, vīrs no­pērk sie­vai zie­dus, bet vi­ņa pie se­vis īg­ni do­mā - kam tas pēk­šņi va­ja­dzīgs, bū­tu la­bāk to nau­du par sa­vām ze­ķēm iz­de­vis?

- Re­ak­ci­ja cil­vē­kiem ir at­šķi­rī­ga at­ka­rī­bā no per­so­nī­bas, rak­stu­ra, tem­pe­ra­men­ta. Kā­dai sie­vie­tei vīrs var dā­vi­nāt pu­ķes kaut kat­ru die­nu, bet vi­ņai tik un tā šķi­tīs, ka ar to ne­pie­tiek. Ci­tam var­būt grū­ti iz­rā­dīt ro­man­tis­ku uz­ma­nī­bu, tas ne­pa­do­das da­bis­ki un šo­ko­lā­des sir­sni­ņas vai pu­ķu pa­snieg­ša­na ir vai­rāk for­māls pa­sā­kums. Ro­man­ti­ka var sais­tī­ties gan ar uz­ma­nī­bas ap­lie­ci­nā­ju­mu, gan ar pār­stei­gu­mu. Ja tev Sie­vie­šu die­nā dā­vi­na zie­dus, tas ir mī­ļi un pa­tī­ka­mi, bet - sa­gai­dā­mi. Ta­ču jau­kus pār­stei­gu­mus var sa­gā­dāt arī ik­die­nas dzī­vē. Tie­sa, ir cil­vē­ki, ku­riem pār­stei­gu­mi ne­pa­tīk - kā šai sie­vie­tei, ku­rai vīrs uz­dā­vi­na pu­ķes, ko pa­ras­ti ne­mēdz da­rīt, un ku­ra no­do­mā - bū­tu la­bāk no­pir­cis ze­ķes. Vi­ņai ta­jā mir­klī zūd sta­bi­li­tā­tes iz­jū­ta, vi­ņa ne­gūst prie­ku no dā­va­nas un ne­sa­prot, kā­pēc tas vis­pār va­ja­dzīgs. Šai sie­vie­tei dro­ši vien sva­rī­gāks būs kaut kas cits, un tas var būt ab­so­lū­ti ik­die­nišķs - pa­ga­ta­vo­ta tē­ja vai bei­dzot bez teik­ša­nas iz­nes­ti at­kri­tu­mi. Vai tas, ka vīrs ir ap­sē­žas bla­kus un ko­pā no­ska­tās fil­mu vai arī at­ce­ras dze­ju, kas jau­nī­bā abiem pa­ti­ka...

- Grem­dē­ša­nās at­mi­ņās arī var būt ro­man­tis­ka?

- Zi­nā­ma ro­man­ti­ka tur ir. Vai, pie­mē­ram, cil­vē­ki pēc ga­diem mē­ģi­na at­kār­tot lī­dzī­gus pār­stei­gu­mus kā jau­nī­bā - tas ļauj at­ce­rē­ties ko­pī­go pa­gāt­ni un maz­liet pie­slēg­ties jū­tām, kas bi­ja ie­mī­lē­ša­nās pe­ri­odā. Kaut kas tāds ir kat­ram pār­im. Vie­nam gri­bē­sies aiziet va­ka­ri­ņās, ci­tam var­būt ro­man­tis­kāk šķi­tīs vie­nu die­nu ne­ko ne­da­rīt, vien­kār­ši kā jau­nī­bā pa­slin­kot, pa­vār­tī­ties pa gul­tu, pa­la­sīt, pa­ska­tī­ties tele­vi­zo­ru.

- Dau­dzi ie­bil­dīs, ka nav ie­spē­jams do­ties kaut kur di­va­tā, jo - kā tad bēr­ni?

- Kad bēr­ni ma­zi, pro­tams, ir brī­dis, kad pie­au­gu­šie ir pār­ņem­ti ti­kai ar ve­cā­ku lo­mu. Dau­dzās ģi­me­nēs ga­diem il­gi uz­ma­nī­bas cen­trā ir ti­kai bērns, vi­ņa va­ja­dzī­bas un ie­gri­bas. Bet tas ir bīs­ta­mi at­tie­cī­bām - aiz­mirst, ka mēs esam arī par­tne­ri un mums va­ja­dzīgs laiks, ko pa­va­dīt ko­pā di­va­tā. Viens no pir­ma­jiem no­tei­ku­miem: ir jā­iz­brī­vē laiks ro­man­tis­kām va­ka­ri­ņām vai ci­tām ak­ti­vi­tā­tēm bez bēr­niem. Sā­ku­mā, ie­spē­jams, ve­cā­ki, īpa­ši mam­mas, rai­zē­sies, vai ar bēr­nu viss kār­tī­bā, tā vien gri­bēs vi­ņam pie­zva­nīt. Ma­nu­prāt, abiem par­tne­riem ir jā­dod sev laiks pie­rast pie tā, ka bēr­nus var at­stāt kā­da pie­ska­tī­tā­ja uz­rau­dzī­bā un pār­lie­ci­nā­ties, ka ne­kas slikts tā­pēc ne­no­tiek. Arī bēr­nam va­ja­dzīgs laiks, lai pie­ras­tu, ka var kā­du brī­di iz­tikt bez ve­cā­kiem, ka vi­ņi grib pa­būt di­va­tā. Jā­prot bēr­nam pa­skaid­rot, ka vis­pār jau ģi­me­nē pie­au­gu­šo at­tie­cī­bas ir pri­mā­ras un tie­ši tās no­sa­ka ģi­me­nes ko­do­lu. La­bi ve­cā­ki no­teik­ti pa­va­da lai­ku sa­vās ak­ti­vi­tā­tēs, gan katrs at­se­viš­ķi, gan abi ko­pā. Kur gan ci­tur bērns re­dzēs, kā vi­ņi iz­tu­ras viens pret ot­ru? Tra­dī­ci­jas pa­da­ra ģi­me­ni spē­cī­gu un arī emo­ci­onā­li sa­lie­dē­tu - gan tās, kas at­tie­cas uz bēr­niem, gan tās, kas sais­tī­tas ar pie­au­gu­šo at­tie­cī­bām. Tie­ši ģi­me­nē bērns no­vē­ro tos vei­dus, kā tē­tis un mam­ma iz­rā­da viens ot­ram uz­ma­nī­bu.

- Ko da­rīt, ja ir tik sa­springts, blīvs da­rā­mo dar­bu gra­fiks, ka ro­man­ti­kai ne­at­liek lai­ka, kaut arī lab­prāt gri­bē­tos at­pūs­ties di­va­tā?

- Te ir vērts pa­do­māt, kas tad dzī­vē ir gal­ve­nais un no kā mēs slēp­ja­mies aiz ik­die­nas ru­tī­nas. Daž­reiz no­nā­kam stā­vok­lī, kad, ne­pār­trauk­ti dzī­vo­jot kaut kā­dā no­teik­tā shē­mā, mēs aiz­mir­stam, kā ir būt at­tie­cī­bās, un var­būt pat kļūst bail - kā būs, kad mēs pēk­šņi iz­rā­dī­si­mies di­va­tā? Būs ta­ču par kaut ko jā­ru­nā... Jo ma­zāk lai­ka ir pa­va­dīts ko­pā, jo grū­tāk ir saik­ni at­jau­not.

- Kas jā­da­ra, lai šo saik­ni va­rē­tu sa­gla­bāt?

- Viens no fak­to­riem, kas no­sa­ka, ka ģi­me­nes ir stip­ras un mī­les­tī­ba ga­diem sa­gla­bā­jas, ir ko­pī­gās in­te­re­ses. Jau­nī­bā ir ilū­zi­ja, ka mēs at­ra­dī­sim ot­ru pus­īti, ku­rai pa­ši pie­de­rē­sim un ku­ra pie­de­rēs mums, mēs it kā iz­šķī­dī­sim viens ot­rā. Dzī­vē tas nav ie­spē­jams. Sā­ku­mā lie­kas - vai, cik mēs esam lī­dzī­gi, vē­lāk - ār­prāts, cik mēs esam at­šķi­rī­gi! Ir lie­tas, ar ku­rām cil­vē­ki, arī dzī­vo­jot part­ner­at­tie­cī­bās, to­mēr tiek ga­lā pa­ši - tās ir mū­su per­so­nī­gās krī­zes, mū­su per­so­nī­gie pār­dzī­vo­ju­mi, pār­do­mas, mū­su per­so­nī­gais lik­te­nis, jo, dzī­vo­jot ko­pā, mēs to­mēr ejam di­vus pa­ra­lē­lus ce­ļus. Ik pa brī­ti­ņam ir jā­pa­ska­tās, vai mums vēl jo­pro­jām ir ko­pī­gi mēr­ķi. Kā­dā dzī­ves pe­ri­odā tas ir mā­jok­lis, ma­šī­na, kā­dā - bēr­ni, bet arī tad, kad tas ir sa­sniegts, iz­de­vies vai ne­iz­de­vies, jā­sa­prot, kā­di mū­su mēr­ķi ir šo­brīd, kā­das ir ko­pī­gās in­te­re­ses, kas vei­do­jas. Ar ga­diem nāk at­skār­sme, ka mēs va­ram būt arī ļo­ti at­šķi­rī­gi, to­mēr ne­pie­cie­šams arī kaut kas ko­pīgs. Vēl stip­rai ģi­me­nei ir rak­stu­rī­gi, ka cil­vē­ki var da­lī­ties pie­re­dzē, sa­vos pār­dzī­vo­ju­mos, jū­tās, sa­ņemt at­grie­ze­nis­ko sai­ti, būt emo­ci­onā­lā tu­vī­bā, gan ru­nā­jot par to, kā pa­gā­ju­si die­na, gan vis­pār par dzī­vi. Kā­dā an­gļu pē­tī­ju­mā la­sī­ju, ka stip­ru ģi­me­ni rak­stu­ro ko­pī­gi po­li­tis­kie uz­ska­ti, ļo­ti sa­lie­dē rū­pes par māj­dzīv­nie­kiem, bet vie­no­jo­šais ele­ments var būt arī sports vai pat dzī­vok­ļa re­monts.

- Tā­di svēt­ki kā Va­len­tī­na die­na vai Sie­vie­šu die­na dā­mām dod vie­lu vēr­tē­ju­mam - vai vī­rie­tis ir pie­tie­ka­mi uz­ma­nīgs un mī­lošs: vai prot ie­prie­ci­nāt un no­jaust, ko sie­vie­te vē­las...

- Ne­var pra­sīt, lai viņš to uz­mi­nē­tu. Sie­vie­tei re­ālis­tis­ki jā­ap­zi­nās, ko no sa­va par­tne­ra var sa­gai­dīt, at­me­tot fan­tā­zi­jas par to, ka ek­sis­tē prin­či vai ka ot­ru cil­vē­ku ie­spē­jams pār­vei­dot. Nav ne­kā slik­ta, ja vi­ņa sa­ka: «Zi­ni, man gri­bē­tos, lai ša­jā die­nā mēs ko­pā aizie­tu uz ki­no - tu pa­sū­tī­si bi­ļe­tes vai man pa­šai to iz­da­rīt?» Ne­vis, ne­sa­gai­dot ap­svei­ku­mus un uz­ma­nī­bas pie­rā­dī­ju­mus, mes­ties uz­bru­ku­mā: «Vai tu ne­zi­ni, kā­da šo­dien die­na?! Ci­ti vī­ri sie­vām pu­ķes dā­vi­na, uz res­to­rā­nu aici­na, bet tu...!» Ne­pār­trauk­ti pār­me­tu­mi, pa­ze­mo­ša­na, klu­sē­ša­na, ap­ru­nā­ša­na un scē­nu rī­ko­ša­na ti­kai pa­dzi­ļi­na kon­flik­tus. Pro­tams, daž­reiz va­jag arī sa­dus­mo­ties, ot­ra ga­lē­jī­ba ir vi­su lai­ku tē­lot ap­mie­ri­nā­to. Bet vien­mēr ir jā­ie­vē­ro cie­ņa. Zi­nā­ma ro­man­ti­ka va­rē­tu būt pat tā, ka vie­nu va­ka­ru par­tne­ri ap­sēs­tos līdz­ās un da­lī­tos vis­os aiz­vai­no­ju­mos - ot­ram var­būt nav pat no­jau­tas par to, kas mūs sa­rūg­ti­na. Var arī pēc ga­diem pa­lūgt pie­do­ša­nu, ko to­laik ne­spē­jām. Tas arī rak­stu­ro ve­se­lī­gas at­tie­cī­bas, ka mēs ik pa lai­kam viens ot­ram va­ram go­dī­gi pa­teikt, kā jū­ta­mies, ko gri­bē­tos ci­tā­di, ko gai­dām.

- Vai svēt­kus var iz­man­tot, lai glāb­tu sa­bo­jā­tas sav­star­pē­jās at­tie­cī­bas un sa­lab­tu?

- Tas at­ka­rīgs no strī­du dzi­ļu­ma. Ja tās ir sī­kas ik­die­nas ķil­das, tad šā­du ro­man­tis­ku die­nu, kas vei­ci­na at­tie­cī­bas, ir vērts iz­man­tot - tas ļauj īpa­šā vei­dā pie­likt pa­pil­du plu­su pie pa­ras­tas at­vai­no­ša­nās. Bet, ja ir kāds no­piet­nāks kon­flikts, tad ne Va­len­tī­na die­na, ne 8. marts, ne kā­zu ju­bi­le­ja vai ci­ti svēt­ki ne­pa­da­rīs to par ne­bi­ju­šu. Ja ir no­piet­na krī­ze, kā­das mēdz būt jeb­ku­rās, pat vis­veik­smī­gā­ka­jās at­tie­cī­bās, tad daudz sva­rī­gāk ap­sēs­ties un to mie­rī­gi pār­ru­nāt, ne lai vai­no­tu vie­nam ot­ru, bet lai sa­pras­tu, kas mums nā­ka­ma­jā rei­zē ir jā­da­ra ci­tā­di, lai mēs ne­no­nāk­tu šā­dā si­tu­āci­jā. Kas tie­ši ir aiz­vai­no­jis, kas ir no­ti­cis, kā­pēc šī si­tu­āci­ja tā sa­dus­mo­ja. Bie­ži liels kon­flikts sā­kas ar sī­ku­miem un ilgst mē­ne­šiem - tad Va­len­tī­na die­na si­tu­āci­ju ne­iz­glābs, ta­ču to var iz­man­tot, lai pa­bū­tu di­va­tā un pa­ru­nā­tu, kaut arī var­būt nav pie­re­dzes ru­nāt par at­tie­cī­bām. Ja bēr­ni nav re­dzē­ju­ši, kā to da­ra ve­cā­ki - kur tad vi­ņi ap­gūs, kā vī­ram ar sie­vu ri­si­nāt dom­star­pī­bas ve­se­lī­gā vei­dā? Prieks, ka pē­dē­jā lai­kā si­tu­āci­ja pa­ma­zām mai­nās un jaun­ajās ģi­me­nēs par­tne­ri vai­rāk pār­ru­nā šīs lie­tas un sa­dar­bo­jas. To ir vērts pa­kā­pe­nis­ki mā­cī­ties.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais