Klāt Valentīna diena, un necik tālu nav arī 8. marts. Svētki, ko svin vai nesvin, bet ko grūti nepamanīt pat tiem, kam vētraino sirdslietu periods dzīvē jau aiz muguras. Varbūt arī pārim ar stabilām un nobriedušām attiecībām šī diena var kalpot tam, lai atkal izbaudītu mazliet romantikas?
«Katram attiecību posmam ir savas likumsakarības,» saka psihoterapeite Nikola Dzina. «Nav atjaunojama tā eiforija, kāda valdīja, kad bijām iemīlējušies un pilnīgi visus savus resursus un enerģiju tērējām tieši šīm attiecībām. Tās jūtas ir izdzīvotas, iemīlēšanās pārvērtusies par mīlestību, par stabilākām attiecībām. Mēs sākam vairāk pievērsties ikdienas lietām, turklāt, ja ģimenē parādās bērni, viņi arī paņem daļu enerģijas. Bet tas nenozīmē, ka ilgstošām, stabilām attiecībām jāsaistās tikai ar ikdienas rutīnu un garlaicību. Laiku pa laikam der sagādāt otram romantisku pārsteigumu, ļaujot uz vienu vakaru, nedēļas nogali vai vismaz uz desmit minūtēm atgūt to izjūtu, kāda bija tad, kad bijām iemīlējušies.»
- Ikdienas rutīnā iegrimušiem cilvēkiem tas reizēm nav viegli. Ko darīt, ja, piemēram, vīrs nopērk sievai ziedus, bet viņa pie sevis īgni domā - kam tas pēkšņi vajadzīgs, būtu labāk to naudu par savām zeķēm izdevis?
- Reakcija cilvēkiem ir atšķirīga atkarībā no personības, rakstura, temperamenta. Kādai sievietei vīrs var dāvināt puķes kaut katru dienu, bet viņai tik un tā šķitīs, ka ar to nepietiek. Citam varbūt grūti izrādīt romantisku uzmanību, tas nepadodas dabiski un šokolādes sirsniņas vai puķu pasniegšana ir vairāk formāls pasākums. Romantika var saistīties gan ar uzmanības apliecinājumu, gan ar pārsteigumu. Ja tev Sieviešu dienā dāvina ziedus, tas ir mīļi un patīkami, bet - sagaidāmi. Taču jaukus pārsteigumus var sagādāt arī ikdienas dzīvē. Tiesa, ir cilvēki, kuriem pārsteigumi nepatīk - kā šai sievietei, kurai vīrs uzdāvina puķes, ko parasti nemēdz darīt, un kura nodomā - būtu labāk nopircis zeķes. Viņai tajā mirklī zūd stabilitātes izjūta, viņa negūst prieku no dāvanas un nesaprot, kāpēc tas vispār vajadzīgs. Šai sievietei droši vien svarīgāks būs kaut kas cits, un tas var būt absolūti ikdienišķs - pagatavota tēja vai beidzot bez teikšanas iznesti atkritumi. Vai tas, ka vīrs ir apsēžas blakus un kopā noskatās filmu vai arī atceras dzeju, kas jaunībā abiem patika...
- Gremdēšanās atmiņās arī var būt romantiska?
- Zināma romantika tur ir. Vai, piemēram, cilvēki pēc gadiem mēģina atkārtot līdzīgus pārsteigumus kā jaunībā - tas ļauj atcerēties kopīgo pagātni un mazliet pieslēgties jūtām, kas bija iemīlēšanās periodā. Kaut kas tāds ir katram pārim. Vienam gribēsies aiziet vakariņās, citam varbūt romantiskāk šķitīs vienu dienu neko nedarīt, vienkārši kā jaunībā paslinkot, pavārtīties pa gultu, palasīt, paskatīties televizoru.
- Daudzi iebildīs, ka nav iespējams doties kaut kur divatā, jo - kā tad bērni?
- Kad bērni mazi, protams, ir brīdis, kad pieaugušie ir pārņemti tikai ar vecāku lomu. Daudzās ģimenēs gadiem ilgi uzmanības centrā ir tikai bērns, viņa vajadzības un iegribas. Bet tas ir bīstami attiecībām - aizmirst, ka mēs esam arī partneri un mums vajadzīgs laiks, ko pavadīt kopā divatā. Viens no pirmajiem noteikumiem: ir jāizbrīvē laiks romantiskām vakariņām vai citām aktivitātēm bez bērniem. Sākumā, iespējams, vecāki, īpaši mammas, raizēsies, vai ar bērnu viss kārtībā, tā vien gribēs viņam piezvanīt. Manuprāt, abiem partneriem ir jādod sev laiks pierast pie tā, ka bērnus var atstāt kāda pieskatītāja uzraudzībā un pārliecināties, ka nekas slikts tāpēc nenotiek. Arī bērnam vajadzīgs laiks, lai pierastu, ka var kādu brīdi iztikt bez vecākiem, ka viņi grib pabūt divatā. Jāprot bērnam paskaidrot, ka vispār jau ģimenē pieaugušo attiecības ir primāras un tieši tās nosaka ģimenes kodolu. Labi vecāki noteikti pavada laiku savās aktivitātēs, gan katrs atsevišķi, gan abi kopā. Kur gan citur bērns redzēs, kā viņi izturas viens pret otru? Tradīcijas padara ģimeni spēcīgu un arī emocionāli saliedētu - gan tās, kas attiecas uz bērniem, gan tās, kas saistītas ar pieaugušo attiecībām. Tieši ģimenē bērns novēro tos veidus, kā tētis un mamma izrāda viens otram uzmanību.
- Ko darīt, ja ir tik saspringts, blīvs darāmo darbu grafiks, ka romantikai neatliek laika, kaut arī labprāt gribētos atpūsties divatā?
- Te ir vērts padomāt, kas tad dzīvē ir galvenais un no kā mēs slēpjamies aiz ikdienas rutīnas. Dažreiz nonākam stāvoklī, kad, nepārtraukti dzīvojot kaut kādā noteiktā shēmā, mēs aizmirstam, kā ir būt attiecībās, un varbūt pat kļūst bail - kā būs, kad mēs pēkšņi izrādīsimies divatā? Būs taču par kaut ko jārunā... Jo mazāk laika ir pavadīts kopā, jo grūtāk ir saikni atjaunot.
- Kas jādara, lai šo saikni varētu saglabāt?
- Viens no faktoriem, kas nosaka, ka ģimenes ir stipras un mīlestība gadiem saglabājas, ir kopīgās intereses. Jaunībā ir ilūzija, ka mēs atradīsim otru pusīti, kurai paši piederēsim un kura piederēs mums, mēs it kā izšķīdīsim viens otrā. Dzīvē tas nav iespējams. Sākumā liekas - vai, cik mēs esam līdzīgi, vēlāk - ārprāts, cik mēs esam atšķirīgi! Ir lietas, ar kurām cilvēki, arī dzīvojot partnerattiecībās, tomēr tiek galā paši - tās ir mūsu personīgās krīzes, mūsu personīgie pārdzīvojumi, pārdomas, mūsu personīgais liktenis, jo, dzīvojot kopā, mēs tomēr ejam divus paralēlus ceļus. Ik pa brītiņam ir jāpaskatās, vai mums vēl joprojām ir kopīgi mērķi. Kādā dzīves periodā tas ir mājoklis, mašīna, kādā - bērni, bet arī tad, kad tas ir sasniegts, izdevies vai neizdevies, jāsaprot, kādi mūsu mērķi ir šobrīd, kādas ir kopīgās intereses, kas veidojas. Ar gadiem nāk atskārsme, ka mēs varam būt arī ļoti atšķirīgi, tomēr nepieciešams arī kaut kas kopīgs. Vēl stiprai ģimenei ir raksturīgi, ka cilvēki var dalīties pieredzē, savos pārdzīvojumos, jūtās, saņemt atgriezenisko saiti, būt emocionālā tuvībā, gan runājot par to, kā pagājusi diena, gan vispār par dzīvi. Kādā angļu pētījumā lasīju, ka stipru ģimeni raksturo kopīgi politiskie uzskati, ļoti saliedē rūpes par mājdzīvniekiem, bet vienojošais elements var būt arī sports vai pat dzīvokļa remonts.
- Tādi svētki kā Valentīna diena vai Sieviešu diena dāmām dod vielu vērtējumam - vai vīrietis ir pietiekami uzmanīgs un mīlošs: vai prot iepriecināt un nojaust, ko sieviete vēlas...
- Nevar prasīt, lai viņš to uzminētu. Sievietei reālistiski jāapzinās, ko no sava partnera var sagaidīt, atmetot fantāzijas par to, ka eksistē prinči vai ka otru cilvēku iespējams pārveidot. Nav nekā slikta, ja viņa saka: «Zini, man gribētos, lai šajā dienā mēs kopā aizietu uz kino - tu pasūtīsi biļetes vai man pašai to izdarīt?» Nevis, nesagaidot apsveikumus un uzmanības pierādījumus, mesties uzbrukumā: «Vai tu nezini, kāda šodien diena?! Citi vīri sievām puķes dāvina, uz restorānu aicina, bet tu...!» Nepārtraukti pārmetumi, pazemošana, klusēšana, aprunāšana un scēnu rīkošana tikai padziļina konfliktus. Protams, dažreiz vajag arī sadusmoties, otra galējība ir visu laiku tēlot apmierināto. Bet vienmēr ir jāievēro cieņa. Zināma romantika varētu būt pat tā, ka vienu vakaru partneri apsēstos līdzās un dalītos visos aizvainojumos - otram varbūt nav pat nojautas par to, kas mūs sarūgtina. Var arī pēc gadiem palūgt piedošanu, ko tolaik nespējām. Tas arī raksturo veselīgas attiecības, ka mēs ik pa laikam viens otram varam godīgi pateikt, kā jūtamies, ko gribētos citādi, ko gaidām.
- Vai svētkus var izmantot, lai glābtu sabojātas savstarpējās attiecības un salabtu?
- Tas atkarīgs no strīdu dziļuma. Ja tās ir sīkas ikdienas ķildas, tad šādu romantisku dienu, kas veicina attiecības, ir vērts izmantot - tas ļauj īpašā veidā pielikt papildu plusu pie parastas atvainošanās. Bet, ja ir kāds nopietnāks konflikts, tad ne Valentīna diena, ne 8. marts, ne kāzu jubileja vai citi svētki nepadarīs to par nebijušu. Ja ir nopietna krīze, kādas mēdz būt jebkurās, pat visveiksmīgākajās attiecībās, tad daudz svarīgāk apsēsties un to mierīgi pārrunāt, ne lai vainotu vienam otru, bet lai saprastu, kas mums nākamajā reizē ir jādara citādi, lai mēs nenonāktu šādā situācijā. Kas tieši ir aizvainojis, kas ir noticis, kāpēc šī situācija tā sadusmoja. Bieži liels konflikts sākas ar sīkumiem un ilgst mēnešiem - tad Valentīna diena situāciju neizglābs, taču to var izmantot, lai pabūtu divatā un parunātu, kaut arī varbūt nav pieredzes runāt par attiecībām. Ja bērni nav redzējuši, kā to dara vecāki - kur tad viņi apgūs, kā vīram ar sievu risināt domstarpības veselīgā veidā? Prieks, ka pēdējā laikā situācija pamazām mainās un jaunajās ģimenēs partneri vairāk pārrunā šīs lietas un sadarbojas. To ir vērts pakāpeniski mācīties.