Kāpēc tualetes poda vāks jāaizver pirms ūdens nolaišanas?

© Ilustratīva bilde

Vai tualetes poda vāks jāaizver, pirms nolaist ūdeni – arī uz tik prozaisku jautājumu iespējama zinātniska atbilde.

Lai gan pētījumu nav daudz, šis aspekts reizēm pievērsis mikrobiologu, infektologu un epidemiologu uzmanību. Katrā noskalošanas reizē apkārtējā gaisā paceļas neredzama migliņa - aerosols, kas satur gan ūdeni, gan urīna un izkārnījumu daļiņas ar visiem tur esošajiem mikroorganismiem, informē Self.

Nav īsti precīzi zināms, cik tālu tās lido - tiek minēts attālums no 0,8 līdz 1,8 metriem, līdz ar to nav izslēgts, ka daļiņas nonāk uz apkārtējiem priekšmetiem, vai tā būtu blakusesošā izlietne, durvju rokturis, vannas mala vai veļasmašīna. Ne visi mikroorganismi ir patogēni - slimības izraisoši. Dažos mazos pētījumos patogēnie mikroorganismi, tādi kā salmonellas, zarnu nūjiņas un klostrīdijas, tika speciāli ievadīti tualetes podā, lai noskaidrotu, cik ilgi tie saglabājas pēc ūdens nolaišanas. Ilgums bija dažāds, taču no pētījumiem nevarēja secināt, vai tādā veidā cilvēkiem iespējams inficēties.

Ņemot vērā, ka vairums ļaužu diendienā lieto tualeti, nekļūdami par upuri slimībām, jādomā, ka patogēno mikroorganismu koncentrācija aerosolā nav tik liela, lai no tās varētu inficēties, tāpēc pamata panikai nav. Lielāko daļu no šiem mikroorganismiem imūnsistēma jau iepazinusi un prot ar tiem tikt galā. Zināmas bažas par inficēšanos varētu būt slimnīcās, kur mikroorganismu koncentrācija ir augstāka, turklāt slimiem cilvēkiem mēdz būt vājāka imunitāte. Ja ir vēlme labāk rūpēties par higiēnu, tad ieteicams pirms ūdens nolaišanas vienkārši aizvērt tualetes poda vāku, jo tad gaisā nonāk krietni mazāk mikroorganismu.