Kā­pēc žā­vas pie­līp un vai žāvāties ir veselīgi?

© http://www.slate.com

Žā­vā­ties ir ne­pie­klā­jī­gi? Bet var­būt vien­kār­ši da­bis­ki, pat ve­se­lī­gi...

Lai gan žā­vas ir pla­ši iz­pla­tī­ta pa­rā­dī­ba, zi­nāt­nei jo­pro­jām nav pār­lie­ci­no­ša iz­skaid­ro­ju­ma, kā­pēc tās va­ja­dzī­gas. Ta­ču da­bai no­teik­ti ir bi­jis kāds no­lūks, lie­kot žā­vā­ties dzīv­nie­kiem un cil­vē­kiem, jo ne­kas ne­no­tiek tā­pat vien.

Skā­bek­ļa trū­kums nav no­tei­co­šais

Ve­cā­kai un vi­dē­jai pa­au­dzei sko­lā mā­cī­ja, ka žā­vā­ša­nās ir skā­bek­ļa trū­ku­ma un pār­mē­rī­ga ogļ­skā­bās gā­zes dau­dzu­ma se­kas. Tas šķi­ta lo­ģis­ki un ne­ap­strī­da­mi, ta­ču vē­lāk pē­tī­ju­mos šis uz­skats ti­ka ap­gāzts, jo no­skaid­ro­jās, ka eks­pe­ri­men­ta da­līb­nie­ki, ku­ru or­ga­nisms bi­ja ba­gā­tī­gi ap­gā­dāts ar skā­bek­li, tā­pēc ne­sā­ka žā­vā­ties ma­zāk, bet pa­aug­sti­nāts ogļ­skā­bās gā­zes dau­dzums ne­li­ka cil­vē­kiem žā­vā­ties bie­žāk.

Kā­pēc žā­vas pie­līp?

Arī tā ir grū­ti iz­skaid­ro­ja­ma pa­rā­dī­ba. 40-60% cil­vē­ku sāk žā­vā­ties, re­dzot, kā to da­ra ci­ti. Ja gri­bat se­vi pār­bau­dīt, at­ro­diet in­ter­ne­tā kā­du žā­vā­ša­nās vi­deo, ta­ču pie­tiek vien­kār­ši re­dzēt at­tē­lu, kur kāds žā­vā­jas, vai pat ti­kai la­sīt tek­stu par žā­vā­ša­nos. Ša­jā ap­stāk­lī tiek vai­nots at­da­ri­nā­ša­nas re­flekss - tas pats, kas liek mums arī smai­dīt vai smie­ties ci­tiem lī­dzi. Pa­stāv uz­skats, ka žā­vā­ša­nās evo­lū­ci­jas gai­tā nā­ku­si mums lī­dzi no dzīv­nie­ku pa­sau­les un tā ir bez­vār­du ko­mu­ni­kā­ci­jas for­ma. Pie­mē­ram, ba­bu­ī­nu ba­ra lo­cek­ļi žā­vā­jo­ties da­ra cits ci­tam zi­nā­mu, ka laiks do­ties pie mie­ra - no­žā­vā­jas te viens, te otrs, vis­bei­dzot žā­vā­jas arī bar­ve­dis, un tas ir sig­nāls vi­siem ie­kār­to­ties uz du­su. Tie­sa, ne vien­mēr žā­vā­ša­nās lie­ci­na, ka nāk miegs. Cil­vē­kam tā var kal­pot par brī­di­nā­ju­ma zī­mi: stop, tu tū­līt aiz­mig­si, ja jau esi at­slā­bi­nā­jies tik tā­lu, ka sāc žā­vā­ties.

Žā­vas var būt ve­se­lī­gas

Žā­vā­ša­nās ne­vis vei­ci­na mie­gu, bet pa­līdz ar to cī­nī­ties, jo tās lai­kā no­tiek dzi­ļa ie­el­pa, asi­nis ba­gā­ti­nās ar skā­bek­li, bet sa­spring­tie se­jas, kak­la un ple­cu mus­ku­ļi, kas pie­da­lās žā­vā­ša­nās pro­ce­sā, pa­āt­ri­na gal­vas sma­dze­ņu asins­ri­ti, uz­la­bo asins­ap­gā­di un sma­dze­nes at­kal strā­dā ak­tī­vāk. Bie­ži, lai gan ne vien­mēr, cil­vēks žā­vā­jo­ties arī iz­stai­pa ro­ku, kā­ju un mu­gu­ras mus­ku­ļus. Bet kār­tī­gi iz­stai­pī­ties ne­vie­nam ne­nāk par ļau­nu, jo se­viš­ķi tiem, kas pa­va­da il­gu lai­ku, sē­žot pie da­to­ra vai pie stū­res. Arī acu ār­sti, iz­rā­dās, at­bal­sta žā­vā­ša­nos, jo tās lai­kā mē­dzam ne­daudz sa­miegt acis, iz­da­lās vai­rāk asa­ru un uz­la­bo­jas acu mit­ri­nā­ša­na. Žā­vas var ma­zi­nāt gal­vas­sā­pes, jo īpa­ši, ja žā­vā­jo­ties ar pirkst­ga­liem vieg­li pa­ma­sē žok­ļus. Ja, li­do­jot lid­ma­šī­nā, aiz­krīt au­sis, žā­vā­ša­nās pa­līdz at­brī­vo­ties no ne­pa­tī­ka­mās sa­jū­tas.

Ie­spē­jams, va­ja­dzī­ga plau­šām

Tā kā žā­vā­jo­ties ie­stiep­jas plau­šas un ap­kār­tē­jie au­di, ir te­o­ri­ja, ka žā­vā­ša­nās mēr­ķis ir pa­sar­gāt plau­šas no pār­mē­rī­gas sa­plak­ša­nas. Tas arī iz­skaid­ro­tu, kā­pēc cil­vēks žā­vā­jas brī­žos, kad el­pa kļūst sek­lā­ka - kad viņš ir no­gu­ris, gar­lai­kots vai tik­ko pa­mo­dies. Ir arī uz­skats, ka žā­vā­ša­nās pa­līdz plau­šās vien­mē­rī­gi iz­pla­tī­ties sur­fak­tan­tam - vie­lai, ku­ru iz­da­la al­ve­o­lu epi­tē­lijs un ku­ra no­dro­ši­na plau­šu gai­sa mai­si­ņu vieg­lu pie­pil­dī­ša­nos ar gai­su. Ie­spē­jams, ka tie­ši tā­pēc aug­lis mā­tes mie­sās žā­vā­jas, sā­kot jau no 11. at­tīs­tī­bas ne­dē­ļas - viņš ga­ta­vo­jas lie­tot plau­šas, kad būs pie­dzi­mis. Vēl vie­na te­o­ri­ja ir tā­da, ka žā­vā­ša­nās mo­bi­li­zē or­ga­nis­mu, jo ne vien ie­stiep­jas plau­šas, bet arī pa­āt­ri­nās sirds­dar­bī­ba, un tas no­tiek, kad ne­pie­cie­šams kon­cen­trē­ties vai dar­bo­ties ar lie­lu fi­zis­ku un emo­ci­o­nā­lu slo­dzi, tā­pēc mū­zi­ķiem rei­zēm uz­nāk žā­vas pirms kon­cer­ta vai spor­tis­tiem - pirms star­ta. Tā­pat iz­teik­ta do­ma, ka žā­vā­ša­nās va­ja­dzī­ga, lai re­gu­lē­tu sma­dze­ņu tem­pe­ra­tū­ru, ku­ras var pār­karst glu­ži kā in­ten­sī­vi lie­tots da­tors.

Žā­vā­ša­nās un rak­sturs

Jū­tī­gas da­bas cil­vē­kiem ar tiek­smi rak­ņā­ties se­vī žā­vas pie­līp bie­žāk ne­kā skar­ba rak­stu­ra īpaš­nie­kiem. Tie, ku­ri ir imū­ni pret žā­vām, bie­ži vien ne­pa­ma­na, ka iz­tu­ras pret ci­tiem cil­vē­kiem ne­tak­tis­ki un aiz­vai­no­jo­ši, ne­ie­do­mā­jas, ka vi­ņi va­rē­tu kā­du sā­pi­nāt. Pa­vi­sam re­ti žā­vas pie­līp ši­zo­frē­ni­jas slim­nie­kiem. Ja cil­vē­kam ir lie­lā­ka no­slie­ce just ci­tiem lī­dzi un lie­lā­ka spē­ja uz­tvert ap­kār­tē­jo no­ska­ņo­ju­mu, tad vi­ņam, ie­spē­jams, ne­ap­zi­nā­ti arī ir lie­lā­ka tiek­sme žā­vā­ties, kad to da­ra ci­ti.

Žā­vā­ša­nās sa­bied­rī­bā tiek uz­tver­ta kā ne­pie­klā­jī­bas pa­zī­me un ne­cie­ņa pret sa­run­bied­ru, ta­ču, bū­sim go­dī­gi, pret to ne­ko ne­var ie­sākt, vie­nī­gi aiz­likt ro­ku mu­tei priek­šā un at­vai­no­ties. Bet si­tu­ā­ci­jā, kad nav jā­rē­ķi­nās ar stin­grām eti­ķe­tes pra­sī­bām, vis­la­bāk ir žā­vā­ties no sirds, dzi­ļi ie­vel­kot un ar at­vieg­lo­ju­mu iz­pū­šot el­pu, vien­lai­kus kār­tī­gi iz­stai­pot ķer­me­ni.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais